زمان انتشار : ۷ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۴۰ | کد خبر : 481479 |

حذف «علی مطهری» از ترکیب هیات رئیسه مجلس به تیترها آمد/گزارش «آفتاب یزد» از تبعات فقدان نظارت بانک مرکزی را بخوانید

شفقنا رسانه-انتخابات هئیت رئیسه مجلس و حذف علی مطهری از این ترکیب، دیدار رئیس جمهور با اصحاب رسانه، سفر وزیر امور خارجه به عراق از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه سازندگی امروز خبر سوخته ای را به تیتر یک خود آورد و در گزارشی به دیدار روزنامه نگاران و مدیران مطبوعات با رئیس جمهوری پرداخت و با اشاره به صحبت های روحانی نوشت «بازگشت به قانون اساسی» و در زیر تیتر با اشاره به بیانات روحانی نوشت، اصل ۵۹ قانون اساسی بن بست شکن است. این اصل به ما می گوید که در نظام هیچ بن بستی وجود ندارد. این روزنامه عکس یک خود را به انتخابات هیئت رییسه مجلس اختصاص داد و در تیتر خوبی نوشت «مطهری قربانی عارف».

روزنامه کیهان هم در تیتری طولانی با اشاره به سخن رئیس جمهوردر دیدار با اهالی رسانه نوشت:« روزنامه‌ها از مشکلات مردم ننویسند خودم روزانه از داخل ماشین نظرسنجی می‌کنم». کیهان این سخنان روحانی را تکرار حرف‌های مشابه فیلم تبلیغاتی خود در انتخابات ۹۲ خواند و در ادامه گزارشی از واکنش های کاربران شبکه های اجتماعی و کارشناسان را کار کرد.

حذف علی مطهری از ترکیب هیات رییسه مجلس به عکس یک هفت صبح آمد و با عکس مناسبی که با تیتر همخوانی دارد، نوشت«عارفانه» و در زیر تیتر اشاره کرد، چگونه نه عارف رئیس مجلس شد و نه مطهری نایب رییس مجلس ماند. این روزنامه دستور رییس قوه قضاییه برای آزادی زندانیان مهریه را به تیتر یک آورد و در تیتری خبری نوشت «پایان زندان برای مهریه».

روزنامه اعتماد تیتر بهتری را به رای نیاوردن علی مطهری اختصاص داد و نوشت « پایان نایب رییسی وکیل المله». روزنامه روزان هم سعی کرد در صفحه اول گزارشی از عملکرد فراکسیون امید در انتخابات هیئت رئیسه چهارم مجلس ارائه دهد. روزنامه در تیتر روشنی از «پیشکش پیروزی به رقیب» نوشت و توضیح داد «اصلاح طلبان باید این واقعیت را بپذیرند که رئیس فراکسیونشان برای آنکه کرسی ریاست را بگیرد، بدون آنکه فکری برای تمهیدات لازم برای رسیدن به آن کرده باشد، پیروزی را تقدیم رقیب یعنی فراکسیون ولایی کرد. گرچه باید اذعان کرد که کرسی نائب رئیسی دست و پای مطهری را بسته بود و او وقتی نائب رئیس نباشد، نماینده بهتری است. اما این موضوع زخم غیرمنطقی بودن هدف گذاری و تاکتیک انتخاباتی عارف را التیام نمی بخشد».

آفتاب یزد امروز در تیتر یک خود سراغ تبعات فقدان نظارت بانک مرکزی در گفتگو با چند استاد دانشگاه رفت و در تیتری طولانی نوشت «هر بلایی که بر سر اقتصاد کشور آمده مسبب آن بانک ها هستند» و در زیر تیتر توضیح داد، آفتاب یزد در یک بررسی اجمالی به این نتیجه رسیده که روش امتیاز دادن وام، دور زدن صریح قوانین است و با بلوکه کردن بخشی از تسهیلات اعطایی هیچ تفاوتی ندارد. این مسئله در گفتگو با چند کارشناس اقتصادی و بانکی مورد کنکاش قرار گرفت. آنان ضمن اشاره به این تخلف آشکار بانک ها به موارد دیگر نیز اشاره می کنند و نتیجه آن می شود که در تیتر بدان پرداخته شده است. سوژه خوب و مهمی است ولی بهتر بود روزنامه تیتر را به نقل از کارشناسان می آورد و خود از قضاوت و دادن چنین حکمی دوری می کرد.

روزنامه همشهری تیتر یک خود را به مذاکرات مقامات سیاسی این روزهای ایران در کشورهای عربی اختصاص داد و در تیتر کوتاه و خوبی نوشت «پیمان با دوستان عرب» و در زیر تیتر اشاره کرد که ظریف در عراق و عراقچی در عمان و کویت به دنبال مذاکره برای تحکیم روابط با کشورهای منطقه هستند. این روزنامه خبر مهمی را به تیتر یک خود درباره اجرای طرح جمع آوری کودکان کار آورد و نوشت «واگذاری ساماندهی کودکان کار به سمن ها».

روز گذشته دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید وزارت صنعت، از آغاز به کار سامانه تسهیل به صورت آزمایشی در سه استان اصفهان، مازنداران و یزد از روز ۱۱ خرداد سال جاری خبر داد. به همین خاطر سیاست روز در تیتر کوتاه و جالب «هیاهو برای هیچ» به بررسی اقدامات دولت برای رفع موانع تولید پرداخت و توضیح داد که «این چندین و چندمین اقدام متولیان دولتی به منظور تسهیل و زمینه سازی برای ایجاد رونق در تولید است اما نکته جالب آن است به اندازه ای که این زمینه چنینی ها سروصدا دارد و متولیان نسبت به اطلاع رسانی آن اقدام می کنند اما هیچ نهاد و متولی نیست که وقتی این طرح ها با شکست روبه رو شده و یا دچار مشکل می شوند نسبت به اطلاع رسانی و شفافیت سازی در مورد آن اقدام شود».

 

طبق تصمیم جلسه هیئت واگذاری، باقی مانده سهام دولت در ۱۸ شرکت بزرگ بورسی از جمله دو خودروساز بزرگ، سه بانک بزرگ و بزرگ ترین هلدینگ پتروشیمی کشور واگذار می شود. طبق بررسی ها حداقل ارزش باقی مانده سهام دولت در این شرکت ها بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان است. روزنامه خراسان با اعلام این خبر در تیتر یک از «جیب دوزی ۴۲ هزار میلیاردی» نوشت و در یادداشت روز هم انتقاد کرد که «خشت خصوصی سازی در اقتصاد ایران کج گذاشته شده است. سیاست های اصل ۴۴، در شرایطی در عمل فقط به خصوصی سازی منجر شد که این سیاست‌ها، تاکید بر حذف انحصارها و توانمندسازی بخش های خصوصی و تعاونی هم داشت. اما با گذشت ۱۴ سال از ابلاغ این سیاست ها، خصوصی سازی در لایه شرکت های کوچک با برخی مفاسد و واگذاری به نا اهلان و بحران های کارگری همراه شده و در شرکت های بزرگ نیز صرفا نیازهای درآمدی دولت را تامین کرده است. در عمل انحصارها در بخش هایی مثل خودروسازی و پتروشیمی پابرجاست.» روزنامه ایران هم در تیتری معمولی از آن به عنوان «خصوصی سازی بزرگ» یاد کرد. با این حال سعی کرد اطلاعات بیشتری درباره این واگذاری، به مخاطب بدهد.

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here