زمان انتشار : ۶ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۲۰ | کد خبر : 481475 |

یک مدرس دانشگاه: مقابله با جنگ روانی دشمن،مستلزم تغذیه رسانه های داخلی توسط منابع معتبر است

شفقنا رسانه- دیپلماسی رسانه ای که در فضای تعامل میان رسانه و سیاست شکل می گیرد، این روزها به ابزار قدرتمندی برای اثرگذاری در افکارعمومی جهان شده است و کشورهای مختلف در تلاش برای اثرگذاری خود از طریق رسانه های مختلف در رویدادهای بین المللی هستند. اما این روزها که روابط ایران و امریکا دچار تنش های زیادی شده است و مقامات بیشتر به دنبال واکنش به اظهارات یکدیگر از طریق رسانه های غیر رسمی هستند، رسانه های رسمی چقدر قابلیت پیشبرد دیپلماسی را دارند؟ پیش‌شرط‌های لازم برای بهره‌گیری درست از دیپلماسی رسانه‌ای چیست؟رسانه های ایران در مسیر بهره گیری از دیپلماسی سیاسی چه نقاط قوت و ضعفی دارند؟

احسان موحدیان، دکتری روابط بین الملل و مدرس دانشگاه درباره اهمیت دیپلماسی رسانه ای میان ایران و امریکا به شفقنا رسانه می گوید: با توجه به شکست های گسترده دولت ترامپ در عرصه سیاست خارجی در حوزه های گوناگون و به خصوص در قبال کشورهای منطقه غرب آسیا و به نتیجه نرسیدن طرح وی برای برقراری ارتباط نزدیک تر با کره شمالی و واکنش قدرتمندانه و منطقی جمهوری اسلامی در برابر زورگویی های کاخ سفید پس از خروج دولت امریکا از برجام، رسانه های آمریکایی، اروپایی و رسانه های ثروتمند وابسته به کشورهای مرتجع منطقه مانند عربستان سعودی و امارات قصد دارند با تحریف واقعیات و دروغ پردازی های رسانه ای مردم جهان، منطقه و ایران را فریب داده و این طور وانمود کنند که در نبرد سیاسی – اقتصادی فعلی،  این آمریکا و متحدان آن هستند که دست بالاتر را دارند.

او ادامه می دهد: در واقع رسانه های یادشده تلاش می کنند با استفاده از تاکتیک های مختلف این دروغ را به مخاطبان خود بقبولانند. البته فریب افکار عمومی در داخل ایران برای این رسانه ها اهمیت زیادی دارد. زیرا در صورت ایجاد فضای یاس و ناامیدی در داخل کشور و کاهش تاب آوری و تحمل و مقاومت مردم آنها می توانند به پیشبرد اهداف خود امیدوار باشند.

ضرورت درک رسانه های داخلی برای تولید محتوای غیر شعاری

موحدیان با اشاره به نقش رسانه ها برای اقناع افکار عمومی در داخل کشور بیان کرد:  به عبارت دیگر در شرایطی که آمریکا و متحدانش نه توان و نه جرات حمله نظامی به ایران را دارند و نه توانسته اند کشور را از نظر اقتصادی آچمز کرده و در بن بست قرار دهند، ایجاد این تصور دروغین در مردم که کشور در شرایط نامطلوبی قرار دهد و تحریک مردم به اعتراض های خیابانی می تواند به تنها برگ برنده آنان مبدل شود. اظهارات مکرر و سخیف ترامپ در مورد شرایط اقتصادی بد ایران و وقوع تظاهرات در ایران در هر جمعه که البته با واکنش هوشمندانه و همراه با مطایبه رهبر معظم انقلاب نیز همراه شد، با همین هدف صورت می گیرد. از همین رو ضروری است رسانه های داخلی در ایران با درک این سیاست خبری غرب ، محتوای رسانه ای مناسب، فکر شده و غیرشعاری را برای اقناع افکار عمومی در داخل کشور تولید و منتشر کنند. هر چند در این زمینه قوای سه گانه وظایف سنگین تر و مهم تری را بر عهده دارند که اجرای درست آنها فضا را برای رسانه ها مساعدتر خواهد کرد.

رسانه های ایران از نظر کمیت و کیفیت نیروی انسانی در شرایط مساعدی به سر نمی برند

این محقق با توضیح درباره پیش شرط های لازم برای بهره گیری درست از دیپلماسی رسانه ای بیان می کند: مهم ترین پیش شرط تقویت رسانه های داخلی در هر دو بعد نرم افزاری و سخت افزاری است. از یک سو رسانه های ایران چه از نظر امکانات و چه از نظر کمیت و کیفیت نیروی انسانی در شرایط مساعدی به سر نمی برند. تقویت خودباوری در نیروی انسانی فعال در رسانه های کشور در این شرایط خطیر از اهمیت زیادی برخوردار است. خبرنگاران ایرانی ابتدا باید درک صحیحی از شرایط موجود داشته باشند و ضروری است نیروهای مطلع و خبره در حوزه های نظامی، اطلاعاتی، اقتصادی برای ترسیم چهره ای درست از شرایط داخلی و بین المللی در بین ارباب جراید و فعالان رسانه ای بیشتر تلاش کرده و به منظور تغذیه رسانه ها با اخبار و اطلاعات درست، جدیت بیشتری به خرج دهند.

او ادامه می دهد: همان طور که رسانه های غربی ابتدا یک چارچوب منظم و مشخص را برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی در این حوزه خاص و دیگر حوزه ها ترسیم می کنند و سپس بر همین اساس اخبار، گزارش های خبری، مصاحبه ها و غیره را برای اطلاع افکار عمومی منتشر می کنند.

اتکای بیش از حد به اخبار ترجمه ای و اطلاعات تحریف شده، یک نقطه ضعف جدی 

این مدرس دانشگاه با اشاره به نقاط ضعف و قوت رسانه های ایرانی در مسیر بهره گیری از دیپلماسی رسانه ای می گوید:  یکی از مهم ترین نقاط ضعف رسانه های کشور در این زمینه اتکای بیش از حد به اخبار ترجمه ای و اطلاعات تحریف شده و مغرضانه ای است که رسانه های انگلیسی زبان وابسته به آمریکا، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه به منظور تاثیرگذاری منفی بر افکار عمومی ایرانیان منتشر می کنند. به عنوان مثال می توان به بازنشر و ترجمه مداوم دروغ پردازی های خبرگزاری رویترز در مورد کاهش صادرات نفت ایران یا اخبار برخی خبرگزاری های وابسته به امریکا یا عربستان سعودی در مورد شرایط جنگ در یمن، سوریه و نیز روابط برادرانه و دوستانه ایران با عراق اشاره کرد.

موحدیان با انتقاد بیان می کند: در واقع عدم تغذیه مناسب رسانه های کشور توسط مسئولان و افرادی که اطلاعات دست اولی از شرایط واقعی موجود در عرصه بین المللی دارند، نحیف بودن رسانه های کشور از نظر توان اقتصادی، پراکنده کاری آنها و تبدیل شدن برخی از این رسانه ها به روابط عمومی برخی نهادها و سازمان های خاص به علت دغدغه های اقتصادی بر عملکرد آنها در حوزه سیاست بین الملل نیز تاثیر منفی می گذارد.

مسئولان دست رسانه های داخلی را برای تهیه اخبار واقع بینانه  باز بگذارند

او در پایان صحبت های خود چندین پیشنهاد را به رسانه های داخلی برای استفاده هر چه بهتر از دیپلماسی رسانه ای دارد. موحدیان توصیه می کند:  مقابله ایران با جنگ روانی دشمن و انبوه خبرهای جعلی منتشر شده، مستلزم تغذیه رسانه های داخلی توسط منابع معتبر و مطلع موجود در درون کشور، تقویت بنیه اقتصادی رسانه ها ، پرهیز از اتکای بیش از حد به اخبار ترجمه ای رسانه های مغرض خارجی، آموزش نیروهای رسانه ای و آشناساختن بیش از پیش آنها با فناوری های روز به خصوص در حوزه فناوری اطلاعات و نیز استفاده از برخی ابزارهای جدید مبتنی بر هوش مصنوعی برای شناسایی سریع خبرهای جعلی و قلابی است.

موحدیان با اشاره به اعتماد مردم به رسانه های داخلی می گوید: از سوی دیگر مسئولان ارشد کشور نیز باید اعتماد خود به رسانه های داخلی را افزایش داده و دست فعالان رسانه ای را برای تهیه اخبار و گزارش های واقع بینانه از شرایط سیاسی و اجتماعی و اقتصادی کشور باز بگذارند تا با افزایش اعتماد مردم به رسانه های داخلی از میزان مراجعه آنها به جعلی نامه های خارجی و قارچ نیوزها کاسته شود. همچنین با توجه به شرایط اقتصادی کشور بهتر است برخی رسانه های بزرگ کشور مانند خبرگزاری های همسو با یکدیگر مذاکراتی را برای ادغام با یکدیگر به عمل آورند تا بهتر بتوانند از امکانات موجود در شرایط حساس فعلی استفاده کنند و اگر چنین تمایل یا توانی وجود ندارد حداقل جلسات سیاست گذاری مشترک میان رسانه های مطرح کشور تحت مدیریت یک نهاد بالادستی سیاست گذار به منظور کاهش سردرگمی و برخی پراکنده کاری ها و موازی کاری های فعلی صورت بگیرد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here