زمان انتشار : ۵ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۳۳ | کد خبر : 481450 |

تیتر ها از ظهور «شبه مجریان» تا فقدان «نگاه ملی» در تلویزیون گفتند/گزارش ابتکار درباره فقدان «نگاه ملی در صدا و سیما» را بخوانید

شفقنا رسانه- انتخابات هیأت رئیسه مجلس، گزارشی از موج انتقادات به اهانت های یک مداح به ارزش های اهل سنت،دیدار ظریف با یک سناتور امریکایی،گفت و گو نکردن وزیر امور خارجه با پمپئو از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،انتخابات هیأت رئیسه آخرین سال مجلس دهم در حالی امروز برگزار می‌شود که رقابت محمدرضا عارف با علی لاریجانی قطعی شده است. دیروز لیست اختصاصی ۱۲ نفره فراکسیون امید اعلام شد که بر اساس آن محمدرضا عارف نامزد ریاست می‌شود. مسعود پزشکیان و علی مطهری نامزد نایب رئیسی و فاطمه سعیدی، محمد علی وکیلی، علی اصغر یوسف نژاد، علیرضا رحیمی، بهروز بنیادی و رضا کریمی برای کرسی دبیری هیأت رئیسه نامزد می‌شوند. این درحالی است که طبق توافق فراکسیونی، ولایی ها برای ریاست مجلس و مستقلین هم برای نواب رئیس، نامزدی معرفی نمی کنند. روزنامه ایران عکس یک را به این مسئله اختصاص داد و در تیتر نوشت «آخرین سکانداران پارلمان دهم». روزنامه خراسان هم یکی از مطالب فرعی خود را به این مسئله اختصاص داد و در تیتری روشن و البته طولانی نوشت «تنهایی امید و توافق برای تقویت رای شکننده لاریجانی». روزنامه روزان هم در تیتر و عکس یک گزارشی از انتخابات هیئت رئیسه مجلس کار کرد و در تیتری کوتاه و معمولی نوشت «آخرین رقابت». عکس و تیتر تناسبی ندارند چراکه عکس انتخاب شده القا کننده رقابت لاریجانی و عارف در ذهن مخاطب نیست. روزنامه توضیح داد که «پیش بینی نتیجه رقابت امروز دشوار است. با ائتلاف دو فراکسیون ولایی و مستقلین مجمع آرای آن ها بیشتر خواهد شد. اما تجربه نشان داده است که فراکسیون مستقلین بسیاری از مواقع بدون توجه به نظر فراکسیون رای می دهند. لذا احتمال اینکه کل این فراکسیون پشت آن لیست ائتلافی بیایند زیاد نیست». ایران همچنین تیتر یک را به دیدار رئیس جمهور با اصحاب رسانه اختصاص داد و در تیتری نقل قولی نوشت «اگر قانون اساسی اجرا شود دولت اختیارات کافی دارد». این روزنامه سعی کرد مهم ترین صحبت های رئیس جمهور را به صفحه اول بیاورد تا به صورت کلی مخاطب را در جریان این صحبت ها قرار دهد. اگرچه شبکه های اجتماعی و رسانه های آنلاین شب گذشته صحبت های رئیس جمهور را به صورت کامل پوشش دادند و بازتاب دوباره آن نکته جدیدی به مخاطب نمی دهد.

در روزهای گذشته خبری مبنی بر دیدار ظریف (در سفر اخیر اخیر خود) با دیانا فاینستین دموکرات عضو ارشد کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا منتشرشد. این خبر با واکنش های زیادی از سوی فعالان سیاسی روبرو شد. آفتاب یزد هم تیتر خوبی را به این واکنش ها اختصاص داد و عنوان کرد« مصائب گفت و گو با سناتور آمریکایی» و در زیر تیتر توضیح داد، گفت و گوی ظریف با سناتور دموکرات آمریکا با واکنش تند اصول گرایان مواجه شده است. این در حالی است که اقدام ظریف اولا گفت و گو بوده نه مذاکره و ثانیا گفت و گو با جامعه مدنی غیردولتی آمریکا می تواند در خنثی سازی اقدامات گروه بی موثر باشد. این روزنامه عکس یک خود را به گزارشی از ضعف و حواشی نو مجریان تلویزیون اختصاص داد و نوشت « ظهور شبه مجریان به جای مجریان حرفه ای». سوژه خوبی است اما روزنامه می توانست دلایل و عوامل موثر در این ظهور را هم به صفحه یک خود می آورد تا برای خواننده مستدل تر باشد .

«مشکل کشور نه جنگ است نه مذاکره/ مسئولیت‌های بر زمین مانده دولت است» تیتر طولانی روزنامه کیهان است که در گزارشی انتقادی توضیح داد: «این روزها و پس از تجربه خسارت‌بار برجام و اثبات غیر قابل اعتماد بودن آمریکا در مذاکره متأسفانه باز هم عده‌ای به دوگانه‌انگاری و دوگانه‌سازی جنگ – مذاکره روی آورده‌اند. طراحان این دوگانه درصددند بار دیگر به جامعه القا کنند که اگر گزینه مذاکره مجدد با آمریکا را نپذیریم، گزینه بعدی جنگ است؛ یا باید مذاکره را با همین شرایط بپذیریم و هرچه دشمن گفت قبول کنیم، یا برای جنگ آماده شویم!»

روزنامه شرق عکس یک خود را به دلایل گفت و گو نکردن ظریف با پمپئو اختصاص داد و در تیتر مناسبی نوشت « چرا ظریف جواب تلفن پمپئو را نمی دهد» و در متن توضیح داد« ظریف احتمال گفت‌وگوی تلفنی با وزیر خارجه آمریکا را نیز رد کرد و گفت: چرا باید تماس تلفنی‌اش را پاسخ بدهم؟ ظریف افزود: پمپئو هر بار که درباره ایران صحبت می‌کند، به من بی‌احترامی می‌کند. چرا باید به تماس او جواب بدهم؟ پیش‌از‌این هم ظریف در چند توییت خطاب به مقامات آمریکایی نوشته که برای ارتباط با ایران زبان احترام را آزمایش کنید. همان‌طور که روحانی به درخواست ملاقات ترامپ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در سال گذشته جواب منفی داد؛ چون او پیش‌تر در سخنرانی‌اش به ایران توهین کرده بود.» این روزنامه در تیتر یک خود  عملکرد دستگاه‌های کشور را در قبال قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات بررسی کرد و نوشت « غایبان لیست شفافیت» سوژه بسیار مهمی که رسانه ها از تهیه گزارش درباره آن غافل اند.

روزنامه خراسان با اشاره به اینکه ترامپ با حربه ایران هراسی فاز جدید فروش سلاح به عربستان و امارات را اجرایی کرد، در تیتری جالب و کنایه وار از «شیردوشی ۸ میلیارد دلاری» نوشت.


چند روز پیش یک مداح در مراسم سالگرد ولادت امام حسن مجتبی(ع) در شبکه پنج سیما اهانت هایی را به ارزش های اهل سنت کرد که با موج انتقادات روبرو شد و تعدادی از نمایندگان مجلس هم به این برنامه واکنش نشان دادند این موضوع به تیتر یک روزنامه ابتکار آمد و با اشاره به واکنش ها به این مداح در تلویزیون نوشت « فقدان نگاه ملی در صدا و سیما» و در زیر تیتر نوشت؛ این روزها شاهد انتقادات زیادی نسبت به عملکرد صدا و سیما هستیم. رسانه ای که خود را ملی می داند ولی نگاه ملی ندارد و در برنامه سازی به همه جمعیت ها توجه نشان نمی دهد.

روزنامه اعتماد به مناسبت شهادت حضرت علی در روز ۲۱ ماه رمضان تیتر و عکس یک خود را به مطلبی درباره ویژگی های آن حضرت اختصاص داد و به نقل از شعر مولوی نوشت « ای پس از سو القضا حسن القضا» .

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here