زمان انتشار : ۴ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۷:۰۰ | کد خبر : 481423 |

ادعای مدیر عامل «هفت صبح» درباره یک انبار دپوی کاغذ؛چرا یک شرکت تولید کننده، وارد کننده شده است؟

شفقنا رسانه-مدت هاست بحث بر سر افزایش قیمت  کاغذ و تعطیلی برخی نشریات به دلیل کمبود کاغذ موجود در بازار، رسانه ای شده است .امروز علی مزینانی مدیر عامل روزنامه هفت صبح در رشته توییتی به افشای برخی اطلاعات درباره یک شرکت وارد کننده کاغذ برای روزنامه ها  پرداخت که چطور با ارز دولتی به تهیه واردات کاغذ برای روزنامه ها مشغول بوده نه خمیر کاغذ و در قالب یک شرکت وارد کننده، کاغذ را به شبه روزنامه ها می فروشد. شفقنا رسانه ادعای این مدیر را فقط جهت بازنشر، منتشر کرده است و به منزله تایید سخنان این مدیر عامل نیست.

به گزارش شفقنا رسانه، علی مزینانی مدیرعامل روزنامه هفت صبح در توییتر خود مدعی شد: روزنامه همشهری به دلیل عدم وجود کاغذ در آستانه عدم انتشار است .در این رشته توییت داستان عجیبی را افشا می کنم از ۲۰۰۰ تن کاغذ که به نام روزنامه همشهری با دلار ۴۲۰۰ وارد شد ولی تحویل این روزنامه نشد و الان فقط ۱۱۰۰ تن از آن باقیمانده است و باقی آن در بازار آزاد به فروش رفته است.

چوکا مخفف شرکت چوب و کاغذ مازندران است که ۵۸ درصد سهام آن متعلق به بانک ملی است و ۴۲ درصد آن مربوط به سازمان تامین اجتماعی.این کارخانه با ۶۰۰ میلیون دلار ارز دولتی ساخته شد و ادعا دارد سالیانه ۱۷۰ هزار تن کاغذ تولید می کند که ۹۰ هزار تن آن کاغذ روزنامه است.

این کارخانه ظرف دو سال گذشته لاین یک خود را که مختص تولید کاغذ روزنامه است برای کسب سود بیشتر برای تولید کاغذ صنعتی استفاده و عملا تولید کاغذ روزنامه را صفر کرده است.دوبهانه بزرگ این شرکت: ۱.واردات خمیر کاغذ.۲.تامین چوب مورد نیاز با توجه به ممنوعیت بهره برداری از جنگل بوده.

جالب اینکه این شرکت در سال ۹۷ معادل یک میلیون و ۶۰۰ هزار یورو مطابق لیست بانک مرکزی ارز دولتی گرفته که طبیعتا باید صرف خرید خمیر کاغذ می شد و با همان مقدار بهره برداری از چوب جنگل که برای تولید لاینرو کاغذ صنعتی استفاده شد می توانست کاغذ روزنامه تولید کند که چنین کاری نکرد.در عوض این شرکت به جای تولید، به عنوان یک وارد کننده کاغذ با روزنامه همشهری برای واردات ۲۰۰۰تن کاغذ روزنامه از یک برند نروژی به توافق رسید.که اگر هر تن کاغذ را ۸۰۰ یورو در نظر بگیریم یعنی همان ارز دولتی که گرفته پس ارز دولتی سال ۹۷ صرف واردات کاغذ شده نه خمیر کاغد.

داستان جالب تر اینکه به دلایل نامعلوم مدیران وقت روزنامه همشهری در تامین ریالی کاغذ تعلل می کنند و این شرکت، کاغذ را وارد می کنند و تحویل همشهری نمی دهد. عرض این کاغذ مطابق با درخواست همشهری ۷۰ و ۱۰۰ سانت بوده و هنوز ۱۱۰۰ تن از این کاغذ همین الان در انبار الوندنو موجود است.

شرکت چوکا باید این کاغذ را با قیمت حداکثر ۵۱۰۰ تومان به روزنامه ها و نشریات می فروخت؛ آیا این اتفاق افتاده؟! خیر ابتدا پیشنهاد فروش کل محموله به یک چاپخانه شد که البته مدیر چاپخانه زیر بار مسئولیت آن نرفت و فروش خرد این کاغذها با قیمت آزاد از طریق یک شرکت تعاونی انجام شد.

معلوم نیست ما به التفاوت قیمت کاغذ آزاد تا قیمت دولتی به چه حسابی واریز می شود ولی مطمئن باشید شرکت با قیمت دولتی فاکتور داده است و گیرندگان آن هم انبوه شبه روزنامه هایی بوده اند که منتشر نمی شوند اما جای خوبی هستند برای کاغذشویی.

در این مدت تنها روزنامه خراسان احتمالا با تهدید توانسته از شرکت چوکا ۵۰ تن از این کاغذ را با نرخ دولتی بگیرد و مابقی با نرخ آزاد فروخته شده است. یعنی تولیدکننده کاغذ ایرانی خود وارد کننده شده آن هم از نوع مختل کننده بازار کاغذ.

جالب تر اینکه دو هفته پیش، نماینده این شرکت پیشنهاد فروش همان کاغذ را به روزنامه همشهری می دهد با قیمت ۱۸ هزار تومان! من به واسطه یکی از رانندگان حمل کاغذ متوجه وجود دپوی کاغذ در انبارالوند نو شدم. چون از همین انبار برای روزنامه هفت صبح استفاده می کنیم.

طی هفته گذشته به صورت پیامکی برای معاون مطبوعاتی و دکتر انتظامی دبیر کارگروه کاغذ ارشاد پیامک دادم که داستان ۱۱۰۰ تن کاغذ را بگویم. هنوز نه تماسی و نه دیداری از آن ها نداشته ام. از مدیران خود شرکت چوب و کاغذ مازندران هم توضیح خواستم که آن ها هم جوابی ندادند.

چرا یک شرکت تولید کننده وارد کننده شده است؟ چرا صدای روزنامه همشهری، معاونت مطبوعاتی و دبیر کارگروه کاغذ در این مدت درنیامده است خدا می داند. چون درباره وجود این دپوی کاغذ همه می دانند اما هیچ کس کاری نمی کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here