زمان انتشار : ۴ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۷ | کد خبر : 481369 |

خداحافظی «بغض آلود ترزامی» در قاب روزنامه‌ها/گزارش خراسان را درباره بودجه خاص به نمایندگان را بخوانید

شفقنا رسانه– سخنرانی و اعلام استعفای نخست وزیر انگلیس، بررسی پشت پرده استیضاح وزیر نفت، گزارشی از خریداران واقعی نفت ایران و گزارشی درباره سفرهای پیدا و پنهان مقامات منطقه‌ای و اروپایی به تهران از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، از هفته پیش جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تدوین طرحی خواستار استیضاح وزیر نفت شدند و در حال جمع آوری امضا برای این طرح هستند. روزنامه آفتاب یزد امروز تیتر یک خود را به بررسی پشت پرده این استیضاح اختصاص داد و در تیتری سوالی و مبهم عنوان کرد «فشار به زنگنه برای احیای شبکه زنجانیسم؟». تیتر روزنامه باید روشن و برای همه قابل فهم باشد تا خواننده را به داخل متن بکشاند. برخی از محورهای استیضاح به این ترتیب است«مدیریت ناکارآمد و صدمه به کشور، از دست دادن بازار گاز منطقه و لطمه به منافع ملی کشور، از بین بردن زیرساخت‌های منابع انسانی وزارت نفت و رها نمودن میادین مشترک برای کشور‌های رقیب». این روزنامه عکس یک خود را به سخنرانی و اعلام استعفای «ترزا می» نخست وزیر انگلیس اختصاص داد و در تیتر خوبی نوشت «سکانس پایانی ترزامی؛ تلخ و بغض آلود». روزنامه روزان هم استعفای ترزا می را غیرمنتظره خواند و در تیتر از «خداحافظی بغض آلود» او نوشت. تیتر و عکس هماهنگی خوبی با هم دارند.

سیاست روز هم عکس یک را به استعفای این  نخست وزیر پس از چند دور شکست در برگزیت اختصاص داد و در تیتر مبهمی نوشت «ترزا مغلوب ترزا شد». اگرچه روزنامه در متن توضیح داد که «این سیاستمدار در طی دوران نخست وزیری‌اش بر سیاست‌های شکست خورده‌اش در برگزیت و اداره کشور، روابط با اروپا و جهان ادامه می‌داد و در نهایت مغلوب خودش شد و دیروز از منصب خود در ریاست حزب محافظه کار انگلیس استعفا کرد» با این حال تکرار اسم ترزا در تیتر برای خواننده مبهم و گیج کننده است. این روزنامه تیتر یک را به بررسی مشاوره هیات صندوق بین المللی پول برای بهبود اقتصاد کشورمان اختصاص داد و در تیتری روشن حضور این هیئت و پیشنهاداتشان را «نسخه‌های خاله خرسی» خواند و تاکید کرد که صندوق بین‌المللی پول با اینکه در ظاهر یک نهاد بین‌المللی است اما کاملاً در خدمت سیاست‌های آمریکا و هم‌پیمانان اروپایی آن است و همواره سیاست‌های اقتصادی خاصی به کشورهای درحال توسعه توصیه می‌کند که تجربه نشان داده با هدف بازارسازی برای کشورهای غربی بوده است.

روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به سالروز فتح خرمشهر اختصاص داد و در تیتری معمولی نوشت «داستان یک شهر فراموش نشدنی».

روزنامه شرق امروز در تیتر یک خود سراغ بررسی خریداران واقعی این روزهای نفت از ایران رفت و با اشاره به ادعای هند و ترکیه درباره توقف خرید نفت از ایران در تیتر جالبی نوشت «فروش مخفی نفت». در بخشی از این متن آمده «نرسی قربان، کارشناس برجسته حوزه انرژی در این باره به «شرق» گفت: مسئله اولی که باید به آن توجه کنید این است که کشورهایی مثل ترکیه و هند یا ژاپن که اعلام می‌کنند از ایران نفت نخواهند خرید تحت فشار ایالات متحده این موضع را اعلام می‌کنند بنابراین ممکن است این کشورها با مکانیسم‌های دیگری این خریداری را انجام دهند که اگر انجام دهند بازگو کردن ندارد، اما قطعاً میزان و نحوه خریدش متفاوت با گذشته خواهد بود یعنی این معاملات علنی نخواهد بود و میزان خرید هم تحت تأثیر قرار خواهد گرفت».

«رسانه‌ها رو در روی جنگ روانی» تیتر یک امروز همشهری است که در گزارشی به ضرورت تقویت رسانه‌ها با توجه به شرایط تحریم و فشارهای اقتصادی بین المللی در گفتگو با اساتید ارتباطات پرداخته است. سوژه بسیار خوبی است اما بهتر بود قسمتی از گفتگو را به صفحه یک خود می‌آورد تا تیتر از حالت کلی گویی برای مخاطب خارج می‌شد. این روزنامه در مطلبی دیگر از نبود برنامه مشخص در سیاست‌های آمریکا مقابل ایران نوشت و در تیتر بسیار خوبی عنوان کرد «استراتژی سردرگمی» و در زیر تیتر اشاره کرد هر روز اخبار ضد و نقیضی درباره سیاست و اقدامات آمریکا مقابل ایران منتشر می‌شود. آیا این کار عمدی است یا نشانه فقدان استراتژی؟

روزنامه ایران تیتر یک را به گزارشی درباره سفرهای پیدا و پنهان مقامات منطقه‌ای و اروپایی به تهران اختصاص داد و در تیتر از «پاسخ صریح به فرستادگان امریکا» نوشت و عنوان کرد «به نظر می‌رسد همین پاسخ صریح تهران به فرستادگان پیدا و پنهان امریکا باعث عصبانیت رئیس جمهوری این کشور شده تا جایی که یک بار دیگر ملت ایران را تروریست خوانده است». این روزنامه همچنین با رضا نصری در گفتگویی به این سوال پرداخت که ایران چگونه افکار عمومی امریکا را علیه تندروها کرد.

«آقای گفتگو سخنگو شد» تیتر خوب روزنامه ایران است که سعی کرد تنها به بیان صرف خبر نپردازد و خبر را با چاشنی تحلیل همراه کند. روزنامه در بخشی از متن توضیح داد که «علی ربیعی به کرسی‌ای تکیه می‌زند که محمدباقر نوبخت ۹ مرداد سال قبل آن را ترک کرده بود؛ انتخابی که رسانه‌ها تا اینجا از آن استقبال کرده‌اند. چرا که حالا با این انتخاب برای اولین بار سخنگوی دولت از جمع اهالی ارتباطات و رسانه به حیاط پاستور می‌آید. همه علی ربیعی را به صفت یک سیاستمدار نزدیک به اصلاح‌طلبان می‌شناسند، اما رزومه او در کار رسانه ای هم چیزی کم از حرفه‌ای‌های این کار ندارد؛ از صاحب امتیازی و مدیرمسئولی روزنامه «کار و کارگر» از ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۹ گرفته تا عضویت در هیأت مؤسس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران و عضویت در هیأت مدیره انجمن‌های علمی ارتباطات و علوم اجتماعی. همین است که تا اینجا بازخورد انتخاب او در این سمت حداقل در میان اهالی رسانه مثبت بوده.» ایران همچنین گفتارهایی از؛ بهروز نعمتی، محمد مهاجری، عبدالله ناصری، محمدکاظم انبارلویی درباره ارزیابی‌شان از انتخاب ربیعی برای این سمت کار کرد.

سه روز پیش «کریس مورفی» سناتور دموکرات ایالت «کنتیکت» آمریکا اعلام کرد که دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در صدد است به بهانه تنش‌های اخیر با ایران در منطقه بدون مجوز کنگره به عربستان سعودی بمب و سلاح بفروشد. این مسئله به تیتر یک روزنامه کیهان آمد و به نقل از این سناتور دموکرات نوشت:« ترامپ از ایران تهدید می‌سازد تا به ریاض اسلحه بفروشد».

خراسان تیتر یک خود را به موضوع جالب و قابل بحثی اختصاص داد. روزنامه ضمن بیان اینکه «برخی شنیده‌ها حکایت می کند در قالب بودجه امسال از نمایندگان خواسته شده تا فهرستی از پروژه های حوزه انتخابیه خود را برای هزینه کرد بودجه ای ۱۰ میلیارد تومانی ارائه کنند.» تاکید کرد که «برخی نمایندگان در گفتگو با خراسان چنین موضوعی را تایید کرده اند». با توجه به اهمیت موضوع روزنامه سعی کرد در گفتگو با برخی از نمایندگان به صحت و سقم این مسئله بپردازد و در تیتری سوالی نوشت:« دوپینگ ۱۰ میلیاردی برای نمایندگان ؟».

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here