زمان انتشار : ۳ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۰۶ | کد خبر : 481344 |

تقدیر شفقنا از محمد بلوری؛ پیشکسوت عرصه مطبوعات

محمد بلوری؛ پیشکسوت مطبوعات/ عکاس: حسین شهلایی

شفقنا رسانه– شنیدن روایت‌ها و خاطرات روزنامه‌نگاران پیشکسوت می‌تواند برگی از تاریخ مطبوعات شفاهی برای اهالی رسانه باشد. پیشکسوتان مطبوعاتی که در زمانه خود به عنوان چشم و گوش مردم بودند و با اطلاع رسانی‌های دقیق و تحلیل‌هایشان به مسئولان کمک می‌کردند، باید  در حال حاضر هم با انتقال تجربیات و توصیه‌های خود به خبرنگاران در خبررسانی و انعکاس واقعیت‌ها در جامعه یاری رسانند.

به گزارش شفقنا رسانه، این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که خود اهالی رسانه به اهمیت این طبقه از جامعه پی‌ببرند و جایگاه‌شان را ارج نهند. به همین خاطر شفقنا‌ رسانه در نظر دارد هر هفته  دیداری با پیشکسوتان مطبوعاتی داشته باشد و از تجربیات آنان بهره بگیرد.

این هفته شفقنا، میزبان محمد بلوری بنیان گذار صفحه «حوادث» بود. این خبرنگار را سال‌هاست به واسطه گزارش‌های تاثیرگذارش در حوزه حادثه‌نویسی، به پدر حوادث‌نویسی در مطبوعات می شناسند. بلوری که همچنان در روزنامه ایران مشغول به کار است، کشف حقیقت را یکی از مولفه‌های مهم در ذات خبرنگار می‌داند تا بتواند در کارش پیشرفت کند.

او از همان دوران دبیرستان ذوق و شوق نوشتن داشت به همین خاطر در سال ۱۳۳۴ زمانی که سال چهارم دبیرستان بود، در یک روزنامه محلی(در قائمشهر) به نام «میهن پرستان» مشغول به کار می‌شود. در سال ششم دبیرستان به دارالفنون تهران می‌آید و مدت‌ها به خاطر عشق به نوشتن، مقاله‌هایش را به مجله‌ای به نام «سبیل سیاه» می‌فرستد و منتظر است تا یکی از آن‌ها به چاپ برسد ولی این آرزویش محقق نمی‌شود. تا اینکه روزی یک متن ادبی می‌نویسد و با ترفندهای شیطنت‌گونه پایین آن مقاله عنوان می‌کند که این متن ترجمه محمد بلوری است و همین باعث چاپ شدن مقاله‌اش می‌شود. خودش می‌گوید هیچ گاه لذت آن روز را از یاد نمی‌برد و همچنان جزو خاطرات لذت بخش‌اش در حوزه نوشتن است.

بلوری در حال اتمام  سال‌های آخر دبیرستان‌اش است که مدیر کیهان او را به تحریریه و به بخش حوادث می‌برد. او درباره نحوه ورودش به حادثه نویسی روایت می‌کند: آن زمان صفحه‌ای به نام «حوادث» وجود نداشت. هر اتفاقی که در جامعه می‌افتاد، در بخشی از صفحات دیگر یا صفحه اول به چاپ می‌رسید. یک بار جنایاتی رخ داد که سر یک ثروتمند را در خانه بریده بودند و من آنقدر پیگیر این گزارش شدم تا قاتل را پیدا کردم و گزارشم بسیار جنجالی شد. از طرفی دیگر در همین سال‌ها ساواک بر مطبوعات حاکم شده بود و سانسور شدیداً بر مطالب سیاسی اعمال می‌شد و باعث شده بود که تیراژ روزنامه پایین بیاید چرا که مردم عادت نداشتند مطالب و خبرهای دیگری بخوانند. اما گزارش‌های من چون تکان دهنده بود و معمولاً در صفحه اول چاپ می‌شد، مدیر روزنامه متوجه شد که تیراژ روزنامه رو به بالا رفتن است و همین باعث تولد صفحه ای به نام «حوادث» در کیهان شد.

این روزنامه نگار پیشکسوت تا سال ۱۳۵۸ در روزنامه کیهان می‌ماند بعد از آن به سراغ کار در چندین مجله  می‌رود و از دهه ۷۰ وارد روزنامه ایران می‌شود و تا به امروز در صفحه حوادث ماندگار می‌شود.

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here