زمان انتشار : ۲ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۴۹ | کد خبر : 481300 |

تیترها از «آزادی مطبوعات» تا «سقف توقیف ۲ ماهه» گفتند/گزارش آفتاب یزد از مناطق سیل زده را بخوانید

شفقنا رسانه-دیدار رئیس قوه قضائیه با اهالی رسانه، گزارشی از وضعیت روحی و روانی مردم در مناطق سیل زده، گزارشی از دیدار رهبری با دانشجویان از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه شامگاه سه شنبه با مدیران مسئول و سردبیران رسانه‌ها دیدار و گفتگو کرد. این دیدار به صفحه یک چند روزنامه آمد. روزنامه سازندگی با اختصاص تیتر یک خود به گزارشی از این دیدار، اظهارات سخنگوی قوه قضاییه را به تیتر آورد و در تیتری صریح نوشت «سقف توقیف مطبوعات ؛۲ ماه» غلامحسین اسماعیلی در این نشست، با اشاره به موضوع توقیف مطبوعات گفت: «توقیف یک نشریه به سبب تخلف از مصوبه شورای عالی امنیت ملی، موقت است و سقف این توقیف نیز در قانون جدید دو ماه در نظر گرفته شده است». خبر مهم است اما برای مخاطب تازگی ندارد و روزنامه می توانست این خبر را از دیدگاه حقوقی و رسانه ای کارشناسان آنالیز کند.

روزنامه آفتاب یزد هم با اختصاص عکس یک خود به این دیدار به نقل از رئیس قوه قضائیه عنوان کرد «آزادی مطبوعات به نفع مردم و کشور است». این روزنامه گزارش میدانی از مناطق سیل زده پس از ۴۵ روز را به تیتر یک خود آورد و در تیتر خوبی نوشت «جای سیلی سیل باقیمانده» و در زیر تیتر روایت یکی از اهالی پلدختر را آورد: «مردم از لحاظ روحی و روانی نیاز به کمک و همیاری دارند، خانه ما هم به طور کلی خراب شده و من پدر و مادرم را به خرم آباد برده ام تا خانه را خودم بسازم و آن‌ها را برگردانم. اما کسی که پول ندارد و همه زندگی اش را آب برده است باید چه کار کند؟ ما انتظار داریم که به ما رسیدگی بیشتری کنند. واقعیت آن است که با وام ۲۰ میلیونی نمی توان خانه ساخت. این مردم باید چطور زندگی کنند؟».

روزنامه اعتماد هم تیتر و عکس یک خود را به گزارشی از دیدار اهالی رسانه با رییس قوه قضاییه اختصاص داد و در تیتری کوتاه نوشت « آزادی مطبوعات».

روزنامه شرق تیتر یک خود را به جوابیه وزارت نفت در برابر ادعای یک نماینده مجلس که گفته بود وزارت نفت با خریداران سنتی نفت خود بدرفتاری کرده، اختصاص داد و نوشت «با نفت شوخی نکنید». در بخشی از این جوابیه آمده «وزارت نفت با مشتریان سنتی نفت ایران بدرفتاری کرده؛ آن‌ها ناراحت شده و از ایران خارج شده و از ایران دلخور هستند! جناب آقای خادمی، عرصه بازاریابی و فروش نفت خام، یک حوزه جدی و دیپلماتیک است که قواعد و شرایط بسیار جدی دارد و محل این‌گونه شوخی‌های کلامی نیست. شما اگر متعهد به رعایت آداب و شأن مصاحبه یک نماینده مجلس جمهوری اسلامی نیستید، حداقل شأن مردم شریف ایذه و باغملک را رعایت کنید؛ چون نام شما همراه با نام این دو شهر ذکر می‌شود».

بسیاری از روزنامه ها دیدار رهبری با دانشجویان را به صفحه اول آوردند. برخی عکس یک را به آن اختصاص دادند، برخی عکس و تیتر یک و برخی هم در مطالب فرعی آن را کار کردند. با این حال روزنامه ایران عکس یک را به این دیدار اختصاص داد و در تیتر به نقل از رهبری نوشت «مشکلات نظام پارلمانی بیش از نظام ریاستی است». روزنامه کیهان و خراسان هم با اختصاص عکس و تیتر یک خود به این دیدار تیتر متفاوت تری انتخاب کردند. کیهان همان تیتری را انتخاب کرد که در سایت رهبری کار شد و به نقل از ایشان نوشت: «زمینه را برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌اللهی فراهم کنید». خراسان هم در تیتری متفاوت تر، از «پاسخ‌های صریح به سوالات دانشجویان» نوشت و در روتیتر سعی کرد به اهم محور سخنان رهبری اشاره کند و نوشت: «بیانات مهم رهبر انقلاب درباره ساختار کشور، برجام و الزامات ورود جوانان به حرکت عمومی کشور». روزنامه همشهری هم تیتر یک خود را به این دیدار اختصاص داد و در تیتر با نقل قولی از ایشان نوشت «اصل خصوصی سازی نیاز مبرم اقتصاد».

روزنامه خراسان در یکی از مطالب فرعی خود با توجه به ابراز نگرانی رهبری درباره فرسایش زبان فارسی به سراغ تعدادی از مسئولان و کارشناسان نظارت و ارزیابی صدا و سیما و همچنین یکی از اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی رفت تا به بررسی وضعیت زبان فارسی بپردازد و در تیتر نوشت: «زبان فارسی قربانی نظارت بی خاصیت صدا و سیما». با توجه به انتقادهای رهبری از صداوسیما تیتر بدیهی و در عین حال تکراری است و بهتر بود تیتر دیگری از سخنان این کارشناسان انتخاب می شد تا اطلاعات تازه تری افزون بر سخنان رهبری به مخاطب می داد.

سیاست روز حادثه تصادف چند روز پیش اصفهان را در قالب مطلب بازنشری از رسانه ای دیگر به عکس یک آورد و در تیتر نوشت «امنیت اجتماعی فدای لذت جویی آقازاده های اشرافی» و در رو تیتر به «کورس مرگ بچه پولدارها» اشاره کرد. با توجه به اینکه اتفاق برای چند روز پیش بوده و اکثر رسانه های مکتوب و غیر مکتوب به آن پرداخته اند، بهتر است روزنامه نکته جدیدی برای مخاطب داشته باشد تا خواننده را به خواندن ترغیب کند.

جام جم هم با توجه به رویکردش در صفحه اول به سراغ بررسی شباهت های و تفاوت های سریال تلویزیونی «از یادها رفته» با سریال شبکه خانگی «شهرزاد» رفت و سعی کرد به این مسئله پاسخ دهد که آیا «مهربانو، شهرزاد است؟» این روزنامه با توجه به تیتر، عکس مناسبی انتخاب کرد. با این حال بهتر بود خلاصه ای از این بررسی ها را در قالب سوتیتر به صفحه اول می آورد.

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here