زمان انتشار : ۱ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۳ | کد خبر : 481229 |

از «اختیارات ویژه» برای دولت تا «۲۰ سال حبس» در قاب روزنامه ها/گزارش همشهری از «گره تازه در بازار کاغذ» را بخوانید

شفقنا رسانه-گزارشی از پرونده متهمان اخلال در نظام اقتصادی، دیدار روحانی با جمعی از علما، وضعیت واردات کاغذ، تکلیف اف ای تی اف و گزارشی از روند نزولی قیمت دلار از مهم ترین موضوعات امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه خراسان در تیتر یک به بررسی روند تغییرات قیمت ارز همزمان با اقدامات خصمانه آمریکا پرداخت و در تیتر گیرا و روشنی به «تاب آوری ارزی در شوک های سیاسی» اشاره کرد و توضیح داد که «بررسی روند نرخ ارز از ابتدای امسال نشان می دهد که به رغم هجمه های سنگین عوامل پیرامونی و به دلیل تدابیر صورت گرفته، نرخ ارز توانسته تعادل نسبی خود را حفظ کند.» سخنگوی دستگاه قضا این هفته در حالی برای سومین بار در نشست خبری حاضر شد که اخباری از احکام جدید مفسدان اقتصادی به ویژه حسین هدایتی مشهور به عابر بانک فوتبال، پرونده پوری حسینی، سرانجام ارزهای صادراتی کاغذ، پرونده های خودرویی و بازداشت دو جاسوس وابسته به آمریکا و عربستان برای بیان در جمع خبرنگاران داشت. این موضوع به صفحه اول روزنامه خراسان و کیهان آمد. خراسان در عکس یک از «خبرهای داغ ۳ پرونده مهم اقتصادی» نوشت و در رو تیتر از «۲۰ سال حبس و شلاق برای عابر بانک» خبر داد. بهتر بود روزنامه عکس بهتری برای این مطلب کار می کرد.

روزنامه کیهان اما متفاوت تر عمل کرد و فارغ از محتوای گزارش در تیتر خوبی نوشت «دانه‌درشت‌ها در پنجه عدالت» و در ادامه تاکید کرد که این عملکرد «دستگاه قضا مردم را امیدوار‌کرد». روزنامه در بخشی از متن توضیح داد که «دستگاه قضایی کشورمان در دوره‌های مختلف خود شاهد برخورد با مفسدان و اخلالگران در زمینه‌های مختلف به‌ویژه اقتصادی بوده است، اما یکی از انتقاداتی که در برخی از مقاطع زمانی در ارتباط با برخورد با مجرمان و مفسدان به‌ویژه اقتصادی مطرح می‌شد این بود که با وجود اهمیت و ضرورت دستگیری و محاکمه مجرمان در همه سطوح، چرا کمتر با عناصر اصلی و مفسدان دانه درشت برخورد قاطع و عبرت‌آموز می‌شود تا چرخه تولید فساد به‌طور کامل و اساسی مختل شود.»

روزنامه سازندگی امروز صفحه یک خود را به اخبار اقتصادی از افول قیمت دلار تا حکم دادگاه برای متهمان و اخلال گران اقتصادی چون حسین هدایتی و هادی رضوی اختصاص داد. این روزنامه در تیتری خبری نوشت «۲۰ سال حبس» و در زیر تیتر اشاره کرد که حسین هدایتی به ۲۰ سال زندان محکوم شد. کارنامه او در مدیریت ورزش نیز نقاط روشن ندارد و نامش بیشتر در جنجال های خبری شنیده می شد. سازندگی در مطلبی دیگر با اشاره به کاهش یکباره قیمت دلار عنوان کرد «افول دلار» و در زیر تیتر اشاره کرد گمانه زنی‌ها حاکی از این است که قیمت دلار روزهای آینده نیز با کاهش مواجه خواهد شد.

چند روزی است که شائبه هایی درباره خارج شدن اف ای تی اف از دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام در رسانه ها مطرح شده است. روزنامه آفتاب یزد تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داد و با آیت الله مجتهد شبستری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مصاحبه کرد و در تیتر مبهم و کلی نوشت «اخبار ضد و نقیض درباره آف ای تی اف» و در زیر تیتر اشاره کرده که آیت الله شبستری گمانه زنی ها در مورد از دستور کار خارج شدن سی اف تی را تایید نکرد اما گفت در نهایت رد خواهد شد چرا که معایبش بیش از مزایایش است.

چند روز گذشته دادستان اصفهان درباره دوچرخه سواری زنان نظری دادند که با واکنش های زیادی از سوی فعالان اجتماعی و رسانه ای همراه شد. روز گذشته سخنگوی قوه قضاییه به ابهامات در این باره پایان داد و اعلام کرد، دوچرخه سواری بانوان مطلقا ممنوع نیست. این خبر به تیتر و عکس یک اعتماد آمد و در تیتر خوبی که با عکس همخوانی دارد، نوشت « دوچرخه آزاد».

روزنامه شرق که چند مدتی است سعی دارد تیتر یک های خود را به گزارش های تحقیقی در جهت شفافیت اقتصادی اختصاص دهد، امروز هم گزارشی از نشست« جایگاه فساد و شفافیت در حکمرانی» را به تیتر یک خود آورد و در تیتر جالبی عنوان کرد «نفوذ خویشاوندان در اقتصاد ایران». با توجه به اهمیت موضوع روزنامه می توانست برخی از نکات یادشده در نشست را به صورت سوتیتر به صفحه یک خود بیاورد. در بخشی از این گزارش میکائیل عظیمی یکی از سخنرانان این نشست تشریح کرد «یکی از این نقاط بسیار مهم، قوه قضائیه است. بدون توسعه قوه قضائیه، به معنای اصلاح و ارتقای بهره‌وری و تعمیق اثر محال است کشوری رنگ توسعه و آبادانی را ببیند. یک نقطه بسیار مهم دیگر صندوق‌های بازنشستگی و نظام رفاهی کشور هستند. اگر مدعی هستیم برای رسیدن به توسعه نگاه بلندمدت لازم است و اگر مدعی هستیم برای رسیدن به توسعه منافع جمعی بر منافع فردی اولویت دارند، باید این نگاه را در صندوق‌های بازنشستگی و نظام جامع تأمین اجتماعی کشور ببینیم.».

روزنامه همشهری تیتر یک خود را به وضعیت واردات کاغذ و مسائل این روزهای فروشندگان آن اختصاص داد و با تیتر بسیار خوبی نوشت «گره تازه در بازار کاغذ» و در زیر تیتر اشاره کرد، همشهری از گلوگاه و گره های ایجاد شده در گمرک بر سر راه واردات کاغذ گزارش می دهد. پیگیری های همشهری نشان می دهد از ۲۵ فروردین امسال که دولت ارز حمایتی واردات کاغذ را قطع کرد تا دیروز، ترخیص کاغذ روزنامه از گمرک تقریبا هیچ بوده است.

روحانی در دیدار با جمعی از علما و شخصیت های حوزوی گفته بود که «امروز برای مدیریت بهتر شرایط نیازمند تمرکز قدرت و تصمیم‌گیری هستیم. در دوران جنگ تحمیلی نیز در مقطعی که با مشکل مواجه شدیم، شورای عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم. همانگونه که در جنگ ۸ ساله اختیارات ویژه‌ای را از امام راحل گرفته و توانستیم جنگ را اداره کنیم و حتی موفقیت‌های بسیاری را به دست آوریم امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم». روزنامه ایران در تیتر یک با ابراهیم امینی عضو هیأت پیگیری و نظارت بر اجرای قانون اساسی در دولت اصلاحات درباره سخنان اخیر حسن روحانی و گلایه‌های او از متناسب نبودن انتظارات از دولت با اختیاراتش گفتگو کرد. امینی اگر چه معتقد است اختیارات رئیس جمهوری در قانون اساسی کافی نیست اما تاکید دارد که شرایط فعلی زمان مناسبی برای اصلاح قانون اساسی نیست. روزنامه در تیتر نقل قولی از روحانی را کار کرد که تاکید داشت «به اختیارات ویژه نیاز داریم» و در زیر تیتر نقل قولی از امینی را آورد که گفته بود «اختیارات ریاست جمهوری کافی نیست». بهتر بود روزنامه به بخش بعدی سخنان این کارشناس در تیتر اشاره می کرد. با این حال روزنامه ابتکار اگر چه تیتر مشابه ایران کار کرد ولی در زیر تیتر به نقل از نمایندگان مجلس و کارشناسان پرسید: «منظور روحانی دقیقاً کدام اختیارات است؟». ابتکار همچنین در تیتر یک به بررسی نظر موافقان و مخالفان طرح تفکیک وزارتخانه ها پرداخت و در تیتری کوتاه از «پیچ و خم طرح تفکیک وزارتخانه ها» نوشت. بهتر بود روزنامه بخشی از این نظرها را به صورت خلاصه به صفحه اول می اورد.

چند روز پیش وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته بود که هجوم مردم برای خرید کالاهای گران مشکل ساز شده است و مدعی شده بود که وقتی کالایی گران می شود مردم برای خرید آن هجوم می اورند و این فرهنگ باید با کار فرهنگی و رسانه ها اصلاح شود تا مشکل ساز نشود. روزنامه سیاست روز در تیتر یک به انتقاد از این سخنان و بررسی عوامل اثرگذار در گرانی ها پرداخت و در تیتری انتقادی و صریح نوشت:«گناه بی تدبیری مدیران به گردن مردم».

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here