زمان انتشار : ۳۱ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۴۲ | کد خبر : 481170 |

جدل توییتری ظریف و ترامپ به تیترها آمد/علت ارزان شدن «دلار» را در سیاست روز بخوانید

شفقنا رسانه- بازتاب جدل توییتری ظریف و ترامپ، تصویب کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی، گزارشی از عملکرد دولت روحانی از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه سازندگی در تیتر یک امروز سوژه مهمی را دنبال کرد و با اشاره به یک سهامدار که از بانک خودش ۱۴۰۰ میلیارد تومان وام گرفته است، در تیتر عنوان کرد« بدهکار جدید ۳۰۰۰ میلیاردی» در این گزارش که نامی از این فرد برده نشده، توضیح داده « بر اساس اطلاعاتی که سازندگی از منابع آگاه و همچنین بررسی اطلاعات مالی یک بانک خصوصی به دست آورده، سهامدار اصلی این بانک خصوصی ۳ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی بدهی دارد. مجموعه شرکت های او همچنین ۱۳۶ میلیون یورو بدهی به نظام بانکی کشور دارند.»

روزنامه آفتاب یزد به مناسبت پیروزی انتخابات دولت روحانی در چنین روزی، تیتر یک خود را به مصاحبه با صادق زیباکلام اختصاص داد و تیتر جالبی به نقل از او کار کرد« دولت روحانی گل گیر است» و در زیر تیتر واکنش زیباکلام نسبت به اظهارات قبلی حجاریان درباره استعفای روحانی را آورد که گفته بود « اگر به جای سعید حجاریان بودم به حسن روحانی پیشنهاد می دادم استعفا ندهد و بماند زیرا رفتن وی شرایط را تغییر نمی دهد».

روزان هم گزارشی از نگاه امروز حامیان روحانی به عملکرد دولت، کار کرد و در تیتر از «کم کاری تا کارشکنی» نوشت. روزنامه توضیح داد «از زمانی که ترامپ در اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شد، اوضاع روحانی، دولت، اصلاح طلبان و اصلا کل کشور متفاوت شد. مسائل، دیگر بی اعتنایی روحانی به خواست سیاسی حامیانش نبود. مشکل، دیگر این نبود که روحانی به راست چرخیده بلکه تورم سر به فلک کشید، ارزش پول ملی حدوداً به یک سوم کاهش یافت، برخی ارزاق کمیاب شد و بسیاری مسائل دیگر با معیشت مردم در ارتباط بود». بهتر بود روزنامه عکس بهتری برای این مطلب انتخاب می کرد.

جدل توییتری ترامپ و ظریف درباره تهدید ایران و آمریکا همچنان از سوژه های اصلی رسانه هاست و امروز هم به صفحه یک ایران و همشهری آمد. روزنامه همشهری با اشاره به واکنش های جهانی نسبت به توییت هر دوی آنها در تیتر عنوان کرد « بازی روانی». تیتر کوتاه است اما باید روزنامه تلاش می کرد تیتر خلاقانه ای برای این گزارش پیدا کند. روزنامه ایران هم در عکس یک خود، تیتری تکراری به نقل از جمله معروف ظریف نوشت«هرگز یک ایرانی را تهدید نکن». اگرچه عکس و تیتر هماهنگی خوبی با هم دارند با این حال بهتر بود تیتر جدیدتری آورده می شد. همشهری عکس یک خود را به وضعیت حفاظت از نوعی از تمساح ها در ایران اختصاص داد و با تیتری انتقادی عنوان کرد« حفاظت از گاندوها با ۳ محیط بان» و در زیر تیتر توضیح داد، تنها زیستگاه پوزه کوتاه در ایران با وسعت ۴۵۶ هزار هکتار فقط ۲ پاسگاه محیط بانی دارد.

مجلس ایران روز گذشته کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی را تصویب کرد. این طرح با ۲۰۶ رای موافق، ۴ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از ۲۳۰ نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رسید و حکم اسید پاشی، قصاص، حبس و دیه تعیین شد. نمایندگان در حالی به این طرح رای مثبت دادند که روز یکشنبه، تعدادی از قربانیان حوادث اسیدپاشی در مجلس حضور داشتند و با نمایندگان گفت‌وگو کردند. این خبر به صفحه اول اعتماد و ایران آمد. روزنامه اعتماد با تاسی از شعر «دو کاج» نوشت «راه تکرار بر خطر بستند» تیتر خلاقانه و خوب است اما بهتر بود روزنامه عکسی که کمتر دیده شده را، کار می کرد. روزنامه ایران تیتر یک را به «تشدید مجازات اسیدپاشان» اختصاص داد و با زیور پروین، قربانی اسید پاشی و کمال فروتن، مدیرعامل انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی گفتگو کرد.

روزنامه کیهان هم به تحلیل توییت های ترامپ و تنش های اخیر منطقه پرداخت و در تیتر یک نوشت «مقاومت سیلی زد/لینکلن جا زد، دلار پایین آمد» و توضیح داد که «اظهارنظرهای قاطعانه مقامات سیاسی و نظامی کشورمان در مواجهه با آمریکا و سپس بیانیه شورای عالی امنیت ملی و تعیین ضرب الاجل ۶۰ روزه به اعضای باقیمانده در برجام و بخصوص سیلی های متوالی مقاومت به شیوخ مرتجع وابسته به آمریکا در منطقه، موجب عقب نشینی واشنگتن از لاف زنی های خود شد. موارد مذکور و به خصوص تغییر رفتار دولت- از حالت انفعالی به رویکرد مقتدرانه- تاثیر مثبتی در بازار ارز و سکه نیز داشت».

روزنامه سیاست روز تیتر بهتری انتخاب کرد و با اشاره به گفتگوی ترامپ با فاکس نیوز که گفته بود «من کسی نیستم که بخواهد به جنگ دیگری برود. اقتصادمان آسیب می بیند و از آن مهم‌تر مردم ما کشته می شوند. من ترجیح می دهم اگر بخواهم حمله ای هم کنم، اقتصادی باشد.» از عقب نشینی ترامپ خبر داد و آن را «باخت در میدان نظامی و گردنکشی اقتصادی!» خواند. این روزنامه همچنین عکس یک را به دلایل ارزان شدن دلار اختصاص داد و با بیان اینکه «ریزش چشمگیر قیمت ها در بازار ارز، صرافی های بانکی و بانک ها درحالی از صبح دیروز شدت گرفته است که بازاری ها دلایل مختلفی را برای آن اعلام می کنند. اما مهم ترین و البته اصلی ترین علت کاهش قیمت دلار در بازار ارز ایران، به سیاست بانک مرکزی در حوزه درهم مربوط می شود… .» در تیتر نوشت «قدرت نمایی بانک مرکزی تلاش آمریکا را خنثی کرد». سیاست روز عکس خوبی برای این مطلب انتخاب کرد که با تیتر هماهنگی خوبی دارد.

«جعبه سیاه زنجانی، آب به نفت می بست» تیتر عالی امروز روزنامه شرق است که به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد اشاره دارد. روز گذشته دادگاه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد که به جعبه سیاه بابک زنجانی معروف است، برگزار شد. شرق در بخشی از گزارش خود با اشاره به اظهارات مدیر حقوقی شرکت ملی نفت به‌عنوان شاکی پرونده، نوشت «در راستای انجام اقدامات بزهکارانه در جهت نشان‌دادن کسری در محموله‌های نفتی، این متهم اقدام به اضافه‌کردن آب به میعانات نفتی می‌کرده است. همچنین این متهم نفت‌کشی را خریداری کرده که در‌حال‌حاضر با نام نخست‌وزیر دومینیکا و تحت پرچم این کشور در حال فعالیت است.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز گذشته به خبرنگاران گفته بود که در پی دستور رئیس جمهور مبنی بر رعایت نکردن سقف ۳۰۰ کیلو ذخیره مواد غنی شده اورانیوم که جزء تعهدات ایران در برجام بود، ظرفیت غنی سازی کشورمان در نطنز بدون اضافه کردن ماشین سانتریفیوژ و با برخی اقدامات فنی به حدود چهار برابر افزایش یافت. خراسان تیتر یک را به این خبر اختصاص داد و در تیتر کوتاهی آن را «پاسخ عملی به بدعهدی» دانست. بهتر بود روزنامه در کنار اعلام این خبر تحلیل های خود را هم می آورد و تنها به سخنان دیروز سخنگوی سازمان انرژی اتمی اکتفا نمی کرد.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here