زمان انتشار : ۳۰ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۹ | کد خبر : 481138 |

حاشیه های قربانیان اسیدپاشی در مجلس به تیترها آمد/ روزنامه نگاری در لبه پرتاب را بخوانید

 شفقنا رسانه– جدل توییتری آشنا و مدیر روابط عمومی سیما، دیدار قربانیان اسید پاشی با نمایندگان مجلس و حاشیه های ان ، سخنان سرلشکر سلامی در آیین معارفه فرماندهان جدید سپاه، دیدار رئیس جمهور با جمعی از دانشجویان، تصادف یک دستگاه پورشه با پراید در اصفهان و مصاحبه با مدیر مرکز مونتاژ سانتریفیوژ ایران از موضوعاتی بود که به صفحه اول روزنامه ها آمد.

به گزارش شفقنا رسانه، هوشنگ امیر احمدی که به مرد لابی های پشت پرده رابطه ایران و آمریکا معروف است، اخیرا در گفتگویی اتهاماتی را متوجه محمد جواد ظریف در دوران حضور او در نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد و تصدی او بر وزارت امور خارجه کرده است. این سوژه به تیتر یک روزنامه سازندگی آمد و در رو تیتر با اشاره به اینکه پشت صحنه اتهامات هوشنگ امیر احمدی علیه دولت چیست، نوشت « انتقام دلال آمریکا از برجام» تیتر کوتاه و صریح است اما بهتر بود روزنامه بخشی از اطلاعات خود را به صورت سوتیتر به صفحه یک می آورد.

مدتی است که کم و کیف تبلیغات در صدا و سیما واکنش های زیادی را داشته است تا جایی که حسام الدین آشنا در نامه‌ای به حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای نسبت به آثار سوء حجم فراوان و مکرر تبلیغات برخی کالاهای مشخص که احساس تحمیل بر مخاطبان را دارد، اخطار داد. این نامه خود با واکنش مدیر کل روابط عمومی در توییتر همراه شد. جدل توییتری  این روزهای آشنا و مدیر روابط عمومی سیما  به تیتر یک آفتاب یزد آمد و با تیتری کنایه وار نوشت «دوش و قابلمه تبلیغ می کنیم چون بودجه نداریم!». این روزنامه و روزنامه همشهری عکس یک خود را به حاشیه های دیروز دیدار شماری از قربانیان اسیدپاشی با نمایندگان مجلس اختصاص دادند. آفتاب یزد با اشاره به اظهار نماینده خطاب به قربانی اسید پاشی نوشت « تو قسر در رفته ای» اظهارات این نماینده مجلس با واکنش بسیاری روبرو شد که آفتاب یزد بخشی از آن را در گزارش خود آورده است. همشهری هم در تیتری خبری عنوان کرد «قربانیان اسید پاشی در مجلس». یکی از مطالب خوب امروز همشهری تهیه گزارشی از نگرانی روزنامه نگاران نسبت به آینده روزنامه نگاری است که در تیتر مطرح کرد «روزنامه نگاری در لبه پرتگاه».

روزنامه ایران هم در یکی از مطالب فرعی خود به این موضوع پرداخت و با اشاره به اقدام آمنه بهرامی و سخن مرضیه ابراهیم که گفته بود «من شخصاً نه قصاص می‌خواهم نه اعدام، بلکه حبس ابد می‌خواهم. قرار نیست این چرخه خشونت ادامه داشته باشد. این افراد هم از حبس ابد بیشتر می‌ترسند» در تیتری نقل قولی نوشت: «نه قصاص می‌خواهیم نه اعدام» و در رو تیتر به این سوال پرداخت که «آیا مجلس دست اسیدپاشان را از چهره شهروندان کوتاه می‌کند؟»

این روزنامه تیتر یک را به دیدار صمیمی روز گذشته رئیس جمهور با جمعی از دانشجویان و جوانان اختصاص داد و در تیتری نقل قولی نوشت :« باید از ظرفیت های قانون اساسی استفاده کنیم». این روزنامه به بخش های مهم‌تری از سخنان روحانی اشاره کرد که گفته بود « یکی از ظرفیت های بالای قانون اساسی اصل ۵۹ و رجوع به آرای ملت برای حل مسائل اختلافی است – دو قطعنامه «گفت وگوی تمدن ها» و «جهان عاری از خشونت و افراطی گری» در سازمان ملل به عنوان رهاورد فکری ملت ایران ثبت شد».

روزنامه اعتماد امروز صفحه ای خبری بست و تیتر و عکس یک خود را به بیانات روز گذشته فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آیین تکریم و معارفه جانشین فرمانده کل و معاونین هماهنگ کننده و فرهنگی سپاه اختصاص داد. علی اکبر قاضی زاده مدرس روزنامه نگاری در سرمقاله امروز اعتماد با عنوان «در مذمت فضای ناامن»  یادداشت خوبی را درباره ضرورت توجه به رسانه های رسمی نوشت. در بخشی از این یادداشت آمده« وزیر ارتباطات اعلام کرده برای مقابله با شایعات و اخبار جعلی باید سامانه ای برای ارزیابی صحت اخبار در فضای مجازی راه اندازی شود. خبرهایی از این دست بی شک از آثار ضعیف شدن رسانه های رسمی و سراسری کشور است. وقتی رسانه ها و روزنامه ها با جریان هایی مانند گران شدن کاغذ، تضعیف می شوند، طبیعتاً فضای شایعه و خبرهای ساختگی بیشتر می شود. به هر حال در رسانه ها، نظارت ، مسئولیت و تعهدی وجود دارد که مانع اخبار ساختگی می شود اما در فضای مجازی هر کسی می تواند هر خبری را بسازد و منتشر کند. توصیه من این است که رسانه های جدی تر و سنتی تر را بیشتر مورد توجه قرار دهیم و بیش از بیش به آنها رسیدگی کنیم.»

سیاست روز هم عکس یک را به سخنان سرلشکر سلامی در آیین معارفه فرماندهان جدید سپاه اختصاص داد و در تیتری مشابه روزنامه اعتماد به نقل قول سرلشکر سلامی نوشت«از جنگ نمی ترسیم و آماده ایم».  این روزنامه در تیتر یک به بررسی عدم راه اندازی بازار متشکل ارزی پرداخت و در تیتر نوشت «هزار و یک وعده وفا نشده» و تاکید کرد که «شاید همین اضطرار موجب شده تا متولیان در حول و ولا باشند که این بازار هرچه سریع تر راه اندازی شود اما نکته مهم و کلیدی ان است؛ اگر مقدمات مدیریت بازار ارز به شکل اقتصادی و منطقی مهیا نشود نمی توان امید داشت که این بار سالم به مقصد برسد».

روزنامه شرق در تیتر یک امروز سراغ سوژه بسیار مهمی رفت و با اشاره به انتشار آمارهای دوگانه از سوی مرکز آمار در تیتری عالی نوشت «آمارهای ممنوعه» سوژه پردازی و تیتر خوب است اما اگر به  اطلاعات بیشتری در زیر تیتر اشاره می شد، خواننده برای ادامه خبر کنجکاو تر می شد. در بخشی از این متن آمده «مرکز آمار یا بانک مرکزی، کدام‌یک باید آمار‌های اقتصادی کشور را اعلام کنند؟ این سؤالی بود که سال گذشته جدال دو نهاد بزرگ تولید آمار در کشور را به همراه داشت و در نهایت با رأی شورای‌عالی آمار کشور به نفع مرکز آمار ایران به پایان رسید.  حیدر مستخدمین‌حسینی، اقتصاددان در این باره به شرق گفته: اشتباهی که دولت و تیم تصمیم‌گیرنده دراین‌باره انجام داد این بود که در نظر نگرفت آمار‌های تولیدشده توسط بانک مرکزی کمترین میزان آلودگی و بیشترین دقت در تولید آمار را بین دستگاه‌های گوناگون داشتند و نیرو‌هایی که در بانک مرکزی این آمار‌ها را تهیه می‌کردند، دارای تحصیلات عالیه و تخصص لازم بودند و سعی می‌کردند در سطح بین‌المللی آمار‌های قابل استناد منتشر کنند. به همین دلیل بود که نهاد‌های بین‌المللی، مثل بانک جهانی یا صندوق بین‌المللی پول هیچ‌گونه اعتراضی را به آمار‌های بانک مرکزی مطرح نمی‌کردند و آن را کاملا استاندارد می‌دانستند.»

چند روز پیش تصادف یک دستگاه پورشه با پراید در اصفهان منجر به مرگ راننده پراید شد. کارشناسان پلیس راهنمایی و رانندگی علت وقوع این حادثه را سرعت غیرمجاز و عدم رعایت فاصله طولی توسط راننده پورشه اعلام کردند. انتشار تصاویری از این حادثه و اظهارات مالک یکی از خودروها در صحنه تصادف در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشت. روزنامه کیهان در تیتری انتقادی نوشت«پورشه قاتل؛ سرریز اشرافیت از مدیریت به کف خیابان» و در زیر تیتر به حرف های راننده پورشه اشاره کرد که گفته بود «کشتیم که کشتیم! دیه اش را می دهیم!». روزنامه در بخشی از متن نوشت: «ریشه این بی‌شرمی کجاست و این فرهنگ منحط از کجا سر ریز می‌شود؟ برای رسیدن به پاسخ این پرسش کافی‌ است لحظه‌ای در رفتار و عملکرد مدیران دولتی درنگ کنید. کدام مدیر ارشد دولتی از رئیس‌جمهور گرفته تا وزرا هنگام قصور و تقصیر و آسیب زدن به معیشت مردم، ابراز شرمندگی و عذرخواهی کرده‌اند؟»

خبرنگار روزنامه خراسان هم در گزارشی میدانی جهت بررسی جزئیات عملکرد کشورمان در زمینه غنی سازی و نحوه کارکرد مرکز مونتاژ سانتریفیوژ ایران به نطنز سفر رفت  تا ضمن گفتگو با مدیر این مرکز، برای اولین بار گزارشی مکتوب از این مرکز منتشر کند. روزنامه در تیتر از «برنامه برق‌آسای ساخت سانتریفیوژ» نوشت و در زیر تیتر خبر داد که «روزانه معادل توان ۶۰۰ سانتریفیوژ IR- 1 به قدرت غنی سازی ایران افزوده می شود». پرداختن به کارهای میدانی اگرچه زمان بر است با این حال یکی از ضروریات بقای رسانه ها به ویژه روزنامه است بنابراین از این جهت اقدام خراسان قابل تحسین است.

روزنامه روزان هم در صفحه اول گزارشی از اختلافات درون جبهه اصولگرایی کار کرد و در تیتری کوتاه و روشن از «آرزوی محال وحدت» نوشت و توضیح داد «پیداست که جبهه پایداری بنا ندارد با شورای مشورتی همراهی کند. درون شورای مشورتی نیز اختلافاتی وجود دارد. در این زمینه این روزها اصول گرایان بسیاری از ضرورت اجماع و وحدت یا ناامیدی از تحقق آن سخن می گویند یا حتی دامنه ائتلاف را بزرگ می کنند و مثل محمدرضا باهنر از ضرورت جذب لاریجانی حرف می زنند».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here