زمان انتشار : ۲۹ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۴۰ | کد خبر : 481082 |

تیترها از «گره گرانی»تا «جنگ روانی»گفتند/مصاحبه اعتماد درباره «طرح نظارت بر صدا و سیما» را بخوانید

شفقنا رسانه-گزارشی از عملکرد دو ساله روحانی، بررسی هشدارهای ترامپ به ایران، وضعیت استفاده روستاییان از اینترنت و معضل گرانی مسکن از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، سید جواد طباطبایی، تحلیل گر و استاد علوم سیاسی در یادداشتی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده است، پیشنهاد سید محمد خاتمی در دیدار با اعضای شورای شهر تهران را برای اداره‌ی فدرالی ایران، نسنجیده خوانده و او را دارای صلاحیت لازم برای بیان این جملات ندانسته است. تحلیل این سخنان خاتمی و رابطه فکری و اندیشه ای او با طباطبایی به تیتر و عکس  یک سازندگی آمد و در تیتر نوشت «لیبرالیسم علیه فدرالیسم» تیتر کوتاه و خوب است اما برای خواننده ای که با این واژه ها آشنایی داشته باشند، نه برای خوانندگان عام که احتمالا این کلمات را سخت تر می فهمند و روزنامه باید سعی کند از واژه های عامیانه تری استفاده کند که همه فهم باشد.

روابط تنش زا میان ایران و آمریکا همچنان یکی از سوژه های اصلی رسانه هاست. روزنامه آفتاب یزد که این روزها به دنبال تحلیل روابط و اخبار بین این دو کشور است، امروز هم در تیتر یک خود با دو کارشناس در این باره مصاحبه کرد و در تیتر نوشت «جنگ روانی جدید کاخ سفید» و در رو تیتر به هشدار آمریکا به هواپیمای تجاری اش در خلیج فارس نسبت به خطاهای محاسباتی اشاره کرد. تیتر تکراری است و بهتر بود روزنامه از تحلیل های جدیدی که مخاطب منتظر خواندن آن است، استفاده می کرد. این روزنامه عکس یک خود را به موضوع مهمی درباره خرید و فروش راحت اسید در فضای مجازی اختصاص داد و عنوان کرد «جای خالی یک تبصره» و در رو تیتر اشاره کرده که چرا موضوع ممنوعیت خرید و فروش در طرح مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن نیامده است؟

روزنامه اعتماد هم در تیتر و عکس یک امروز به تحلیل رفتارهای جان بولتون که او را به عنوان فردی با روحیه جنگ طلبی علیه ایران می شناسیم، پرداخت و در تیتر خوب و کنجکاو کننده ای نوشت «جنگ افروز رفتنی است؟» و عکسی خوبی را که با تیتر هماهنگی دارد، کار کرد. این روزنامه در مطلبی دیگر با رییس کمیسیون فرهنگی مجلس مصاحبه کرد و به نقل از او درباره عدم تصویب طرح نظارت بر صدا و سیما، نوشت «دبه کردند، تصویب نشد» و در زیر تیتر اشاره کرد، لابی سنگین صدا و سیما علیه نظارت پذیری و قانونمندی.

روزنامه شرق از زاویه دیگری به تحلیل روابط آمریکا و ایران پرداخت و با کنار هم قرار دادن عکس محمد مصدق و محمد جواد ظریف از راهبردهای این دو نوشت «جان سخت دیپلماسی» و «جدال توییتری ظریف و ترامپ».

روزنامه همشهری امروز چندین مطلب خواندنی دارد. این روزنامه عکس یک خود را به گزارشی درباره گسترش استفاده روستاییان از اینترنت و انجام کارهایشان با استفاده از شبکه های اجتماعی اختصاص داد و با تیتر جالبی نوشت «کلیک از روستا». این روزنامه در مطلبی دیگر به ارزیابی مهم ترین خبرها از نگاه سردبیران روزنامه ها و سایت های خبری پرداخت و در تیتر عنوان کرد «برجام، ساسی مانکن و باز هم برجام» و اشاره کرد که بیشتر سردبیران موضوع برجام و مناقشات جدید ایران و آمریکا را از مهم ترین سوژه های سیاسی روز می دانند.

«نیمه راه امید» تیتر خوب روزنامه ایران بود که عکس یک را به آن اختصاص داد. روزنامه سعی کرد در گزارشی تحقیقی و با نظر خواهی از کارشناسان عملکرد ۲ ساله دولت دوم روحانی و برنامه های پیش رو تا ۱۴۰۰ را بررسی کند به همین دلیل سراغ کارشناسان و فعالان سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و حوزه فاوا رفت تا از اولویت های دولت برای ادامه راه بگویند و به ارائه راهکار بپردازند. تیتر کوتاه، جذاب و گیرا است و با عکس و محتوای متن هم تناسب خوبی دارد. از همه مهم‌تر نوع سوژه و نحوه پرداختن به آن است که روزنامه در بهترین شیوه سعی کرد راهکارهای کارشناسان حوزه های مختلف را برای ادامه مسیر به دولت تدبیر و امید ارائه دهد.

روزنامه کیهان هم در تیتر یک سوژه خوبی را کار کرد. این روزنامه در گزارشی به معضل گرانی مسکن پرداخت و سعی کرد به این سوال پاسخ دهد که «گره گرانی مسکن از کجا باز می‌شود؟» و در متن افزایش ساخت و سازها و تزریق هرچه بیشتر مسکن به بازار، ارائه تسهیلات به ساخت مسکن ، مالیات بر خانه‌های خالی و رایگان کردن قیمت زمین برای انبوه سازان را از جمله راهکارهایی دانست که می‌تواند در کاهش قیمت مسکن موثر باشد.

سیاست روز هم در تیتر یک به بررسی اما و اگرهای رونق تولید پرداخت و در تیتر نوشت:«رونق تولید از مسیر همت متولیان». روزنامه در متن توضیح داد که «باید بپذیریم رونق تولید مسئله ای است که هم نیاز به سیاست های بلند مدت و هم میان مدت و هم کوتاه مدت دارد و الزاماً نمی تواند در یک سال به همه اهداف خود رسید و از آنجایی که وضعیت اقتصادی کشور نیاز به اصلاحات جدی و ساختاری دارد لذا هم راستا با اصلاح وضعیت بانک ها و نظام تامین مالی در کشور همراه با تعمیق بازار سرمایه باید نظام توزیع، شبکه گمرکی و قاچاق کالا، نظام مالیاتی، خصوصی سازی اقتصاد و کاهش نقش دولت و نیز بهبود فضای کسب و کار در کشور اجرایی شود تا بتوان به سرمنزل مقصود رسید».

شورای هماهنگی اقتصادی، روز گذشته مصوب کرد که شرکت های مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت، طی امسال نیز می توانند از محل تجدید ارزیابی دارایی ها افزایش سرمایه بدهند. این موضوع به تیتر یک روزنامه خراسان آمد و آن را «شوک مثبت به شرکت های زیان ده» خواند. روزنامه در متن هم به بازنشر گزارش دیروز پایگاه اطلاع رسانی دولت درباره این طرح پرداخت. یکی از راهکارهایی که می تواند برای مطبوعات در جذب مخاطب موثر باشد عدم پرداختن به خبر صرف و رفتن به سمت گزارش های تحقیقی و تحلیل است. بهتر بود روزنامه با کارشناسان مربوطه درباره مزایا و معایب این طرح صحبت می کرد و اطلاعات تازه تری به مخاطب می داد.

روزنامه روزان هم در گزارشی به انتخابات هیئت رئیسه مجلس دهم برای سال چهارم پرداخت و در تیتری کوتاه و روشن از «چالش ریاست مجلس» نوشت. روزنامه توضیح داد که «لاریجانی بنا دارد از ریاست بر قوه مقننه خداحافظی کند و قطعاً نمی خواهد در اخرین سال دوره حضورش در مجلس، ریاست این نهاد را نداشته باشد. اما او در این سال ها به راحتی گذشته نتوانسته کرسی ریاست را بگیرد و فراکسیون مستقلین وظیفه مهم رساندن او به کرسی ریاست را برعهده دارد».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here