زمان انتشار : ۲۸ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۶ | کد خبر : 481060 |

«دیپلماسی هشدار» در قاب روزنامه ها/درد دل کشاورزان معمولان را در ایران بخوانید

شفقنا رسانه– تحلیل ها درباره سخنان اخیر ترامپ و سفرهای ظریف، پیشنهاد کالا برگ الکترونیکی، واکنش به حملات ائتلاف سعودی به منازل مسکونی در صنعا، خسارت‌های سیل بر آثار تاریخی و فرهنگی و وضعیت کشاورزان معمولان بعد از سیل های اخیر از موضوعات مهم روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، بعد از سخنرانی روحانی در سالروز خروج آمریکا از برجام و واکنش های مقامات سیاسی بین دو کشور، رسانه ها هم سعی کردند در این مدت از موضع خود به اخبار این حوزه و روابط ایران و آمریکا بپردازند. روزنامه های امروز هم رنگ و بوی سیاسی به خود گرفتند. سازندگی تیتر و عکس یک خود را به سخنان اخیر ترامپ  به نقل از نیویورک تایمز،  اختصاص داد و در تیتری خبری نوشت «به ایران حمله نمی کنیم». با توجه به انتشار این خبر در شبکه های اجتماعی بهتر بود روزنامه، تحلیل های سیاسی یک کارشناس را که برای مخاطب تازگی دارد به صفحه یک می آورد.

روزنامه روزان هم در تیتر و عکس یک به بررسی اختلاف میان ترامپ و معاونان ضدایرانی اش پرداخت و در تیتر از «افزایش اختلافات در کاخ سفید» خبر داد و نوشت«ترامپ با وجود تلاش جنگ طلب هایی همچون جان بولتون و مایک پمپئو، در کنشی جدی با دست رد زدن به سینه آن ها، طرح سناریوهای مبتنی بر درگیری نظامی را رد کرده و قصد دارد که در دام این اشخاص به هیچ عنوان نیفتد». اگرچه عکس و تیتر تناسب خوبی با هم دارند با این حال تیتر ساده و تهی از خلاقیت است.

روزنامه شرق هم امروز صفحه بسیار خوبی بست. «ترفند از پیش طراحی شده پایان برجام» تیتر جذاب امروز شرق است که در گزارش خود به دو سناریوی احتمالی تقابل ایران و آمریکا در خاورمیانه پرداخته است. این روزنامه عکس یک خود را به گفتگو با علیرضا بهشتی درباره بهنگامی و نابهنگامی تصمیمات سیاسی در این روزها اختصاص داد و در تیتری تکراری نوشت « این روزها چه باید کرد؟» هر چند روزنامه بخش های کوتاهی از مصاحبه را در زیر تیتر آورده، ولی بهتر بود عنوان تیتر از خود مصاحبه باشد تا مخاطب را به خواندن متن داخلی بکشاند نه اینکه سوالی و مبهم باشد.

روزنامه آفتاب یزد، اعتماد، ایران و همشهری تیتر یک امروز خود را به تحلیل سفرهای اخیر محمد جواد ظریف به کشورهای مختلف اختصاص دادند. آفتاب یزد در تیتر عنوان کرد «دیپلماسی ظریف پس از اولتیماتوم» و در زیر تیتر اشاره کرد،  وزیر امور خارجه کشورمان پس از سفر به ترکمنستان، هند و ژاپن روز گذشته به چین رفت. ظریف به دنبال چیست؟ و سفرهای متعدد او چه پیامی دارد. این روزنامه در مصاحبه با دو تحلیلگر پاسخ این سوال ها را داده است.

اعتماد تیتر و عکس بهتری را به این مسئله اختصاص داد و در تیتری که با عکس همخوانی دارد، نوشت «دیپلماسی هشدار» . ایران هم در تیتر یک از «دیپلماسی آسیایی ظریف» نوشت.

همشهری هم توانست با تاسی از عنوان یک  رمان فرانسوی،  تیتر جالب تری را نسبت به دو روزنامه دیگر، انتخاب کند و در تیتر نوشت «دور آسیا در هفت روز». نوشتن تیترهای خلاقانه می تواند یکی از راهکارهای این روزهای مطبوعات برای جلب توجه مخاطب باشد. همشهری در مطلب دیگری به سراغ مصاحبه با مصطفی تاج زاده رفت و به بررسی نقد و عملکرد اصلاحات در ۶ سال گذشته پرداخت و در تیتری نقل قولی عنوان کرد «ثبات سیاسی از صندوق های رای بیرون می آید».

«صف شکنی با کالابرگ الکترونیک» تیتر خوب روزنامه خراسان است که به مقایسه ۴ روش حمایت غذایی با استفاده از تجارب داخلی و خارجی پرداخت و ضمن تشریح معایب و مزایای هرکدام، پرداخت نقدی یا نقدی-کالایی (کالابرگ الکترونیک) را بهترین راهکار برای عبور از شرایط فعلی، کمک به خانوار و در عین حال پیشگیری از فساد و رانت دانست و توضیح داد که «می‌توان کارت الکترونیک را به این صورت تعریف کرد که افراد با آن بتوانند کالاهای اساسی را از فروشگاه‌ها خریداری کنند. همچنین از آن جا که هر روش پرداخت غیر نقدی منجر به ایجاد بازار سیاه می‌شود، می‌توان این امکان را پیش بینی کرد که مقدار شارژ شده در هر کارت پس از یک بازه زمانی قابلیت نقدشوندگی داشته باشد». تیتر گیرا و در عین حال روشن است.

روزنامه سیاست روز و کیهان هم عکس یک را به حملات وحشیانه ائتلاف سعودی به منازل مسکونی در صنعا اختصاص دادند و هر دو روزنامه تصویر مشترکی از جنازه کودک به خاک و خون کشیده شده یمنی را انتخاب کردند.  اگرچه تیتر «انتقام گیری سعودی از روزه داران» از جنایت وحشتناک ائتلاف سعودی حکایت می کند با این حال بهتر است روزنامه ها از انتشار تصاویر خشن بخصوص در صفحه اول اجتناب کنند.

روزنامه ایران در یکی از مطالب فرعی خود گزارشی از خسارت‌های سیل بر آثار تاریخی و فرهنگی کار کرد و در تیتر از «بازی سیل با میراث فرهنگی» نوشت. این روزنامه همچنین پای درد دل کشاورزان معمولان لرستان نشست و تیتر مناسب «اشک‌هایی به درشتی انجیر» را برای القای حال و روز این کشاورزان به مخاطب انتخاب کرد. یکی از وظایف رسانه ها پیگیری مشکلات مردم بعد از وقوع بحران و بازتاب آن ها به مردم و مسئولان است. چراکه بعد از مدتی توجه ها از روی مصیب دیدگان مناطق بحران زده و مشکلاتشان برداشته می شود.

این روزنامه در مطلب دیگری گزارشی تحقیقی از تناسب طرح ها و لوایح در مجلس کار کرد و در تیتر کوتاه و گیرایی از «دور برگردان قانونگذاری» نوشت. نویسنده گزارش با اشاره به سخن حسن روحانی در مراسم افتتاحیه مجلس دهم که گفته بود «به کیفیت قانون نیازمندیم نه به کمیت قانون. این جمله را از این باب می‌گویم که خود را فرزند مجلس می‌دانم. اگر بشود طرح کمتر و لایحه بیشتر شود، یعنی شاهد همکاری فکری بیشتر بین دولت و مجلس خواهیم بود». تاکید کرد که «آمارها می‌گویند که مجلس راهی خلاف این را رفته و در مسیر قانونگذاری تا اینجای کار بیش از ۶۷ درصد حجم پیشنهادات تقنینی مجلس شامل طرح‌های مختلف نمایندگان و کمی بیش از ۳۲ درصد آن سهم لوایح دولت شده. این یعنی مجلسی‌ها دو برابر بیشتر از دولت پیشنهاد تقنینی داشته‌اند؛ اقدامی درست عکس آنچه که برای قانونگذاری استاندارد در نظام‌های حقوقی توصیه می‌شود». پیگیری سوژه ها، مشکلات مردم، کارهای تحقیقی و… از جمله مسائلی است که لازم است تا یک روزنامه جهت بقای خود در دستور کارش قرار دهد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here