زمان انتشار : ۲۷ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۲:۳۸ | کد خبر : 481012 |

یک پژوهشگر ارتباطات: راستی آزمایی و کشف حقیقت وظیفه اصلی خبرنگاران حرفه‌ای است

شفقنا رسانه– دو روز پیش غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در یک میزگرد تلویزیونی در رابطه با اردوگاه‌های غیر رسمی سیل‌زدگان اظهار داشت که «خدمات ما به سیل‌زدگان در اردوگاه های رسمی به حدی بود که صلیب سرخ جهانی به آن اعتراض کردند و گفتند که اینجا رسیدگی بسیار زیاد و خارج از پروتکل‌های ما است و شما نباید اینقدر رسیدگی کنید». این سخن استاندار با پرسش مجری برنامه همراه بود که گفت«زیاده؟! یعنی چیش زیاده؟!»… . زینب شریفی، دکترای ارتباطات و مدیر گروه رشته‌ روابط عمومی دانشکده خبر اهواز در یادداشتی که در اختیار شفقنا رسانه قرار داد نسبت به پرسش مجری تلویزیون سراسری در برابر استاندار خوزستان واکنش نشان داد و ضمن اشاره به نمونه پیگیری یک خبر توسط خبرنگار حرفه ای، راستی آزمایی و کشف حقیقت را وظیفه اصلی خبرنگاران حرفه‌ای دانست. متن یادداشت را در ادامه بخواند:

 

«زیاده؟! یعنی چیش زیاده؟!» این جمله واکنش و پرسش مجری تلویزیون سراسری در برابر استاندار خوزستان باعث شد تا از بعد دیگری به این جنجال بی موقع نگاه کنیم. نمونه پیگیری یک خبر( خبر اعتراض صلیب سرخ به استاندار خوزستان) توسط یک خبرنگار حرفه ای را بخوانید تا متوجه منظورم شوید.
پیگیری، راستی آزمایی و کشف حقیقت یکی از وظایف روتین خبرنگاران حرفه ای است. پیگیری های زیر توسط آقای عباس سلامات دانش آموخته رشته روزنامه نگاری انجام شده است.
البته آقای سلامات در تماس های خود با مسئولان صلیب سرخ از سه زبان آلمانی، انگلیسی و عربی استفاده کرده که این نشان می دهد دانستن یک یا دو زبان خارجی یکی از مهارت هایی است که خبرنگاران حرفه ای باید داشته باشند.
هر چند اگر دسترسی خبرنگاران مختلف (نه فقط تعدادی خاص و وابسته) به مسئولین بازدیدکننده وجود داشت و این نماینده صلیب سرخ را می دیدند و با او گفتگوی خبری می کردند، به این همه تلاش نیاز نبود. چون با تعدد خبرنگاران حرفه ای در اطراف مسئولین، کسی جرات نقل قول کذب یا ناقص از زبان مسئول خاص پیدا نمی کرد!

گزارش پیگیری اول:

١- با صلیب سرخ اتریش تماس گرفتم ولی آن ها گفتند که آقای یورگن هایگل نه از سوی اتریش، بلکه از سوی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ به ایران اعزام شده و به همین دلیل آن ها صلاحیت پاسخگویی به سوالات ما رو ندارند.
٢- بعد با خانم Laura Ngô-Fontaine در ژنو سوئیس تماس گرفتم. ایشان کارشناس ارشد بخش روابط عمومی و ارتباط با رسانه‌هاست. ایشان هم گفتند که خانم Rana Sidani Cassou در بیروت مسئولیت پاسخگویی به سوالات من را دارند، زیرا که ایشان مسئول روابط عمومی بخش شمال آفریقا و خاورمیانه را بر عهده دارند.

٣- با خانم رنا صیدانی (اگر اشتباه تلفظ نکرده باشم) تماس گرفتم. ایشان بیرون از دفتر بودند و گفتند که ایمیل بدهید، حتما در اسرع وقت پاسخ می‌دهم.
ایمیل، شماره دفتر و شماره موبایل تمامی این افراد در این صفحه  (اینجا) موجود است. من امروز به خانم صیدانی ایمیل خواهم داد.

خانم رنا صیدانی، عربی هم می‌داند ولی اتریشی‌ها فقط انگلیسی و آلمانی می‌دانند و دفتر ژنو، انگلیسی و فرانسوی. اگر بناست غیر از سوالاتی که امروز از دفتر بیروت پرسیده شود، متنی تهیه شده و به ژنو یا اتریش ارسال شود، من خودم می‌توانم به آلمانی برگردانم و دوستانم به فرانسوی ترجمه خواهند کرد.

گزارش پیگیری دوم:

به خانم صیدانی ایمیل دادم. موضوع را توضیح دادم. لینک ویدئوی سخنان استاندار به همراه ترجمه دقیق صبحت هایش را برای او فرستادم  و از او خواستم:
۱. صحت این ادعا رو تایید یا تکذیب کند.
۲. توضیح دهد استانداردهای بین المللی که آقای استاندار از آن ها حرف زده، چه استانداردهایی هستند.
۳. نظر سازمان متبوعش را درباره شیوه اقدامات صورت گرفته در ایران بگوید و همچنین سطح شان نسبت به استانداردها.
۴. اطلاعات تماس (تلفن و ایمیل) آقای هایگل را در صورت امکان به ما بدهد.
۵. در صورت امکان آقای هایگل را دوباره به منطقه اعزام کند و برای او نشست خبری با رسانه‌ها برگزار کند.

و هنوز پیگیری ها ادامه دارد…

این‌ها را برایتان فرستادم تا بگویم خبرنگار کارش فقط نقل قول طوطی وار صحبت های مسئولین نیست، بلکه باید آن حرف ها را راستی آزمایی کند و تنها به یک سوال کوتاه مثل مجری تلویزیون سراسری روبروی استاندار خوزستان که پرسید: « زیاده؟!» …
«یعنی چیش زیاد بوده؟» اکتفا نکند تا استاندار هم بگوید: « اون امکاناتی که داده می شد و …».

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here