زمان انتشار : ۲۶ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۴۹ | کد خبر : 480985 |

آخر هفته روزنامه ها با چاشنی شفافیت/ گزارش شرق درباره متهم فراری را بخوانید

 شفقنا رسانه– تصویب لایحه شفافیت، آخرین وضعیت یکی از متهمان پرونده بانک سرمایه، حمایت مالیاتی از اجاره نشین ها، تحلیل بیانات دو روز پیش رهبری، تصویب مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن از موضوعاتی بود که به صفحه اول روزنامه ها آمد.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته لایحه شفافیت در جریان نشست هفتگی هیئت دولت تصویب و حالا قرار است، طبق روال معمول برای تعیین تکلیف نهایی و تبدیل شدن به قانون راهی مجلس شود. این خبر به تیتر و عکس روزنامه اعتماد آمد و در تیتر کوتاه و خبری عنوان کرد « تصویب لایحه شفافیت» و در متن گزارش جامع و خوبی  از پیشینه این لایحه و ضرورت وجود چنین لایحه ای برای کشور تهیه کرده است.

روزنامه ایران هم این موضوع را به تیتر یک آورد و در تیتر نوشت«همه نهادها زیر چتر«شفافیت»» و در قالب سوتیتر به بیان توضیحاتی از قول معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری پرداخت که گفته بود« همه مؤسساتی که فعالیت اقتصادی می‌کنند، باید اطلاعات و مشخصات مربوط به فعالیت‌های اقتصادی، املاک و مستغلات، دارایی‌ها و درآمدهایشان را اطلاع‌رسانی عمومی کنند. مردم حق دارند نسبت به آنچه که به اداره امور عمومی مربوط   می‌شود بخصوص بیت‌المال اطلاع داشته باشند. هر شهروندی حق دارد به مسائل مربوط  به خودش و تصمیم ‌گیری‌هایی که در مورد آن می‌شود دسترسی داشته باشد. همه دستگاه‌ها نسبت به حراست اطلاعات خصوصی مکلف هستند.». اگرچه انتخاب تیتر مناسب و استفاده از سوتیتر می تواند خواننده را برای خواندن ادامه مطلب ترغیب کند، با این حال روزنامه نباید تنها به بازتاب اخبار روز گذشته اکتفا کند.

قرار بود تا پنج روز دیگر رمزهای یکبار مصرف دوم به کارت‌های بانکی برای خریدهای اینترنتی و موبایلی اضافه شود اما این طرح به تعویق افتاده است. ایران در گزارشی به این مسئله پرداخت و در تیتر جالبی نوشت :«رمز یک‌بار مصرف فعلا بی‌مصرف شد».

«متهم فراری هنوز در ایران است؟» تیتر یک امروز شرق است که در گزارشی اختصاصی از آخرین وضعیت علی اکبر یقینی یکی از متهمان پرونده بانک سرمایه گفته است. تیتر جذاب است ولی بهتر بود روزنامه قسمتی از گزارش خود را به صورت خلاصه در صفحه اول می آورد. در قسمتی از گزارش آمده « نگرانی از فرار و خروج از کشور یقینی، اولین گزینه‌ای بود که به ذهن افکار عمومی متبادر شد؛ اما قاضی مسعودی‌مقام در جلسه سوم دادگاه اعلام کرد او در ایران است و برخی منابع آگاه نیز حضور او را در ایران تأیید کرده‌اند. حال با آخرین تصاویری که در اختیار «شرق» قرار گرفته است، احتمال حضور او در ایران تقویت شده است؛ اما باید دید او همان‌گونه که ادعا کرده، برای نجات جان خود مخفی شده است و خود را با ابلاغ رأی دادگاه برای اجرای حکم معرفی خواهد کرد یا خیر؟»

روزنامه سازندگی تیتر و عکس امروز خود را به گزارشی از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان نظام اختصاص داد و در تیتر کوتاه و خوبی نوشت « استراتژی مقاومت » و در بخشی از متن به روایت ناگفته رهبری از نامه اوباما اشاره کرد. اینکه روزنامه به بازتاب گزارش دو روز گذشته بپردازد دیگر برای مخاطب ارزش خبری ندارد مگر اینکه از زاویه تحلیل به آن نگاه کند. اما روزنامه گزارش دو روز گذشته را خبری کار کرده است.

روزنامه آفتاب یزد در تیتر یک امروز خود به بررسی تغییر موضع برخی نمایندگان مجلس به خاطر انتخابات امسال، پرداخت و در تیتری طولانی عنوان کرد« چرخش های ۱۸۰ درجه ای برای تایید صلاحیت!» و در زیر تیتر توضیح داد، برخی نمایندگان در ماه های پایانی عمر مجلس تلاش می کنند رویکرد خود را تغییر دهند تا برای دور بعد بتوانند از فیلتر‌های نظارتی عبور کنند. طی چند روز گذشته مصادیقی در این راستا در بهارستان دیده شده اند.». روزنامه سوژه مهمی  را به تیتر آورده ولی بهتر بود به جای سوگیری خود روزنامه، از تحلیل کارشناسان سیاسی بهره می برد تا بی طرفی خود رسانه حفظ می شد.

«حمایت مالیاتی از اجاره نشین ها » تیتر یک همشهری است که  موضوع قابل توجهی است و در زیر تیتر توضیح داد، وزیر راه از اصلاحیه در مجلس خبر داده که با تصویب آن افزایش اجاره بیش از سقف مصوب، مشمول مالیات تصاعدی می شود.

سخنگوی جنبش انصارالله ساعاتی پس از حملات پهپادی یمن به تاسیسات نفتی سعودی و وارد کردن چیزی حدود ۳۱ میلیارد دلار خسارت به ابوظبی هشدار داد که هدف قرار گرفتن تاسیسات حساس امارات بعید نیست. کیهان در تیتر یک نوشت:« برجک سعودی پرید» و در زیر تیتر نقل قولی از انصارالله آورد: «مراکز حساس امارات هم در تیررس است».

«احتمال اخراج بولتون» تیتر کوتاه روزنامه خراسان است که به نقل از نشنال اینترست در اشاره به بروز اختلاف میان ترامپ و بولتون انتخاب شد. مارک ویلموتس، سرمربی سابق تیم ملی فوتبال بلژیک که از عصر شنبه خبر توافق او با فدراسیون فوتبال ایران رسانه‌ای شد، سرانجام بامداد دیروز به تهران رسید. خراسان در یکی از تیتر های فرعی به بیان ناگفته هایی از زندگی او پرداخت و در تیتر نوشت«به ایران خوش آمدی آقای خشن!».

نمایندگان ملت در هفته جاری با اکثریت آرا به طرح یک فوریتی «تصویب مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن» رای دادند. روزنامه ابتکار در عکس یک از ورود بهارستان جهت مقابله با اسیدپاشی و تشدید مجازات گزارشی خوبی تهیه کرد و در تیتر نوشت«همه چیز درباره بازدارندگی یک جرم».

روزنامه سیاست روز هم عکس یک را به اعتراضات مردم فرانسه اختصاص داد و خطاب به ترامپ نوشت«شنبه است نه جمعه/ پاریس است نه تهران» و توضیح داد که «قابل توجه آقای ترامپ اکنون ۲۶ هفته است که مردم فرانسه هر شنبه به خیابان می آیند و علیه دولت ماکرون تظاهرات می کنند. این شنبه ۲۸ اردیبهشت هم هفته بیست و هفتم این تظاهرات ها برگزار می شود و از ترامپ دعوت می کنیم که با در دست داشتن یک تقویم تحولات این روزهای فرانسه را ببیند تا بفهمد که تظاهرات روز شنبه است نه جمعه و پاریس است نه تهران». بهتر بود روزنامه توضیح می داد که چرا چنین تیتری را خطاب به رئیس جمهور آمریکا آورده و دلیل ربط آن را هم بیان می کرد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here