زمان انتشار : ۲۴ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۲۶ | کد خبر : 480893 |

واکنش خبری روزنامه ها به انفجار در «فجیره» /پرونده اعتماد درباره «جنگ تریاک» را بخوانید

شفقنا رسانه-  واکنش به خبر انفجار مهیب در بندر «فجیره»، اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کاغذ مطبوعات، پرونده ای درباره هزینه های تحمیلی مبارزه ایران با مواد مخدر، ادامه تحلیل درباره کلیپ جنجالی در مدارس از عناوین مهم امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، صبح یکشنبه، اخبار ضد و نقیضی از وقوع یک انفجار مهیب در بندر «فجیره» در شرق امارات منتشر شد که در ابتدا، این خبر از سوی مقامات امارات متحده عربی تکذیب شد. اما در ادامه وزارت خارجه این کشور اعلام کرد که چهار کشتی در نزدیکی آبهای منطقه ای این کشور مورد اقدامات خربکارانه قرار گرفته است. روزنامه سازندگی ضمن محکومیت این اقدامات توسط ایران در تیتر کوتاه و خبری نوشت « توطئه در فجیره». روز گذشته خبر درگذشت بهنام صفوی خواننده پاپ کشور منتشر شد که این خبر به عکس یک سازندگی آمد و عنوان کرد «تراژدی صفوی». بهتر بود روزنامه عکس مناسب تری را که با تیتر هماهنگی بیشتری دارد کار می کرد تا اینکه یک عکس آتلیه از او منتشر کند.

روزنامه آفتاب یزد هم در واکنش به انفجار در بند الفجیره نوشت « تهران هم محکوم کرد و هم ابراز نگرانی » تیتر خبری است و نکته تازه ای در خود ندارد با اینکه روزنامه با حسین کنعانی مقدم و صباح زنگنه مصاحبه کرده، می توانست ابعاد و یا جزئیاتی از واکنش این دو تحلیل گر را به تیتر خود بیاورد.

این خبر به عکس یک روزنامه هفت صبح هم آمد و در تیتری مبهم و کوتاه عنوان کرد « معمای حادثه فجیره » و در زیر تیتر اشاره کرد که برخی از منابع تعداد نفتکش های مورد اصابت قرار گرفته را ۱۰ فروند اعلام کرده اند و ایران این حادثه را محکوم کرده است. بهتر بود روزنامه بعد از گذشت چند روز از حادثه، نشانه های تازه ای از این اتفاق را به صفحه یک خود می آورد که ارزش افزوده ای برای مخاطب داشته باشد. این روزنامه موضوع مهمی را به تیتر یک خود آورد و در تیتری سوالی مطرح کرد « ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب کدام دهک رفت؟».

روزنامه کیهان هم این خبر را به تیتر یک آورد و نوشت «انفجارهای فجیره خواب از سر شیوخ مرتجع پراند» و در زیر تیتر خبر داد که بعد از این اقدام «قیمت نفت صعود کرد، بورس های حاشیه خلیج فارس سقوط» کرد. اگرچه محتوای گزارش مطلب تازه ای به مخاطب نمی دهد و  نقل قولی از رسانه های دیگر است با این حال عنوان تیتر محل بحث دارد و بهتر است در تیتر از صفت استفاده نشود.

«امید ترامپ به تدبیر ترسوها» تیتر یک سیاست روز است. اگرچه روزنامه سعی کرد از طریق بازی با کلمات منظور خود را به مخاطب برساند. با این حال چینش کلمات امید، تدبیر و ترسو مناسب نیست و به نوعی حمله به دستگاه دیپلماسی دولت محسوب می شود. روزنامه در اشاره به اینکه رسانه های غربی شروع به برجسته کردن حضور ناوها و هواپیماهای امریکایی در خلیج فارس کردند و می خواهند اینگونه القا کنند که خلیج فارس در آستانه جنگی تمام عیار است در رو تیتر نوشت«عملیات روانی دشمن برای تسلیم آغاز شده است» با این حال در زیر تیتر تاکید کرد که اگر «مقاومت بشکند سلاخی می شویم». روزنامه زیر تیتر را از سکانس آخر فیلم قیام مختار انتخاب کرده که مردم بعد از تسلیم شدن توسط دشمن گردن زده شدند.

روزنامه روزان گزارشی از درخواست های هماهنگ کشورهای اروپایی برای حفظ توافق هسته ای با ایران کار کرد در تیتر از «سودای اروپا برای بازگشت تهران به برجام» نوشت و توضیح داد «با طرح شدن امکان درگیری نظامی میان ایران و امریکا، کشورهای اروپایی در قابی هماهنگ بیش از هر زمان دیگری خواستار حفظ توافق هسته ای با ایران و ایجاد کانال های ضروری حفظ این توافقنامه هستند». روزنامه طرح خوبی برای این مطلب کار کرد. طرح روزنامه روزان در قالب ۵ ستاره گویای امیدی بود که در پی توافق برجام انتظار می رفت از سوی ۵ کشور توافق کننده برای منطقه حاصل شود اما کارشکنی آمریکا –مردی با چهره ای نامشخص در حال تخریب یکی از ستاره ها – در حال از بین بردن زنجیره امید است.

 

یکی از تیتر های خوب امروز همشهری پرداختن به موضوع نشاط در بین دانش آموزان بعد از انتشار کلیپ جنجالی رقص و آواز در هفته معلم بود که در گفت و گو با کارشناسان، بی توجهی به نشاط را در مدارس مطرح کرده و در تیتر مناسب و خوبی نوشت « غیبت شادی در مدارس». از دیگر مطالب خواندنی امروز همشهری گزارشی از وضعیت بازار مطبوعات  بعد از اعلام ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کاغذ است که در تیتر عنوان کرد « بازگشت امید به مطبوعات» و در زیر تیتر با اشاره به صحبت های مدیر عامل فرابورس نوشت « آمادگی داریم تا از طریق فراهم کردن زمینه های حضور رسانه ها در بازار سهام بستر رشد این صنعت را فراهم کنیم». مذاکرات اولیه برای پذیرش و عرضه سهام موسسه همشهری در فرابورس آغاز شد. گزارش چون به روز و دارای اطلاعات تازه ای هست ،قابل توجه است.

روزنامه اعتماد تیتر و عکس امروز خود را به پرونده ای درباره هزینه های تحمیلی مبارزه ایران با مواد مخدر اختصاص داد و در تیتر جالب و گیرایی نوشت « جنگ تریاک» و عکس خوبی را با زاویه مناسب که با تیتر هم همخوانی دارد، کار کرد.

روزنامه ایران هم عکس یک خود را به میزگردی با حضور جواد طوسی، ابراهیم اصغرزاده و محمدرضا طالقانی اختصاص داد و به نقد فیلم «غلامرضا تختی» پرداختند. از این حیث که روزنامه تلاش کرده مطلب  تولیدی خود را به صفحه اول بیاورد ،اقدام خوبی است . ولی بهتر بود روزنامه اشاره می کرد که تیتر «تا اقبال مردم نباشد کسی پهلوان نمی شود» نقل قولی از طالقانی است. عکس انتخاب شده با عنوان هماهنگی ندارد و حداقل باید  تداعی کننده فضای یک میزگرد وگپ و گفت باشد.

«کالا برگ ضد فقر» تیتر کوتاه روزنامه خراسان است که در پی تاکید مرکز پژوهش های مجلس مبنی بر ضرورت کنار گذاشتن سیاست ارز ترجیحی و پیشنهاد دادن کارت الکترونیک نقدی- کالایی به هفت دهک اول انتخاب شد. براساس این طرح تا انتهای امسال هر ایرانی در این دهک‌ها، جمعاً ۴۳۲ هزار تومان دریافت می کند. اگرچه روزنامه تیتر خوبی برای این خبر انتخاب کرد ولی محتوای مطلب نکته تازه ای به مخاطب اضافه نکرد و صرفا به بازنشر خبر روز قبل پرداخت.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here