زمان انتشار : ۲۳ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۳۹ | کد خبر : 480802 |

روزنامه ها«ضرورت گفت و گوی ملی» را مطرح کردند

شفقنا رسانه-دیدار رئیس جمهور با فعالان سیاسی هر دو جناح،گزارشی از رقیبان انتخاباتی این روزهای دونالدترامپ و تصویب لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،روز گذشته نمایندگان مجلس در جلسه علنی، کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را با ۱۸۸ رای موافق، ۲۰ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۴۶ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی تصویب کردند.این خبر به تیتر یک همشهری و روزنامه ایران آمد .همشهری نوشت « پایان یک تبعیض» .ایران هم در تیتر عنوان کرد «در تیتر از «تابعیت مادرانه».همچنین همشهری عکس یک خود را به خبری درباره پل گیشا اختصاص داد و نوشت « پل گیشا،پل زندگی می شود» و توضیح داد،پل گیشا به طور موقت جمع آوری خواهد شد و پروژه ای شامل زیرگذر چمران _جلال آل احمد و پل جدیدی همراه با رستوران،فضای گردشگری و پیاده راه جایگزین آن می شود.

رئیس جمهور دو روز پیش در سالن اجلاس سران با تعداد زیادی از فعالان مطرح دو جناح سیاسی دیدار کرد. در این مراسم چهره‌هایی از دو جناح حضور داشتند و ۱۰ نفر از شخصیت‌های اصولگرا، اصلاح‌طلب و مستقل در دیدار با رئیس جمهور به سخنرانی پرداختند. روزنامه ایران عکس و تیتر یک را به گزارشی از آنچه فعالان سیاسی در ضیافت پاستور به رئیس جمهوری گفتند اختصاص داد و در تیتر از «گفت وگو برای ایران» نوشت. روزنامه همچنین یادداشت هایی از محمدرضا باهنر، حمیدرضا جلایی پور و گفتاری از محمد عطریانفر درباره پیام های این دیدار کار کرد.

این دیدار اما بدون حاشیه نبود و هر کدام از رسانه ها سعی کردند از موضع خود به این دیدار واکنش نشان دهند .در پایان این جلسه یک تصویر در بیرون ساختمان محل نشست برای اهل سیاست بیشتر جلب توجه کرد و آن تصویر بهزاد نبوی یکی از نمادهای اصلاح طلبان در کنار احمد توکلی از نمادهای اصول گرایان بود که به تیتر و عکس روزنامه اعتماد آمد و با اشاره به ضرورت گفت و گوی ملی ،در تیتر نوشت « دودی به چشم دشمنان» احمد مازنی رییس کمیسیون فرهنگی هم در سرمقاله این روزنامه با عنوان « گفت و گو در روزهای سخت » نوشت « هنگامیکه یک جامعه انسانی به دنبال یافتن راهکارهایی برای حل مشکلات سیاسی ،اجتماعی ،اقتصادی و فرهنگی خود است .همواره بهترین روش گفت و گو و مفاهمه است .چرا که اگر از این روش استفاده نشود لاجرم باید به سمت روش هایی همچون قهر و کناره گیری یا خشونت رو کنند.حال آنکه روش های توام با خشونت یا کناره‌گیری ،فارغ از اینکه کارساز نخواهد افتاد ،خود می تواند بدل به مشکلاتی نوظهور شده و مشقت ها و مصایبی تازه با خود به همراه بیاورد .بنابراین روش گفت و گو ،روش مناسب برای حل مشکلات در تمامی شرایط و اوضاع است.با این همه اما گفت و گو و مفاهمه در برخی شرایط خاص اهمیتی دو چندان می یابد.»

روزنامه همدلی هم در تیتر و عکس یک به بررسی این دیدار از زبان فیاض زاهد؛ یکی از حاضران در این نشست پرداخت و در تیتر از « گشایشی برای گفت و گوی ملی» نوشت و در زیر تیتر به نقل از زاهد آورد«برای کاهش فشار روانی، گاردِ آغاز مذاکره که می‌توان گرفت».

روزنامه آفتاب یزد از زاویه ای دیگر به تهیه گزارشی از دیدار رییس جمهور با فعالان سیاسی پرداخت و در تیتر عنوان کرد « گلایه از حدود اختیارات پس از ۶ سال» و در زیر تیتر توضیح داد،رئیس جمهور در جمع فعالان سیاسی گفته مطالبات با حدود اختیارات باید همخوانی داشته باشد .او پس از ۶ سال به این نتیجه رسیده است.پس به راستی تکلیف شعارها و وعده ها چه می شود ؟ جواد حصاری عضو حزب اعتماد ملی در گفت و گو با این روزنامه به این پرسش پاسخ داده است.اینکه روزنامه تنها به تهیه گزارشی خبری به این جلسه اکتفا نکرده و به دنبال طرح سوالات جدی تر بوده که مخاطب در حال حاضر به آن نیاز بیشتری دارد ،اقدام درخور و مناسبی است.

سیاست روز هم تیتر یک را به انتقاد از سخنان روحانی در دیدار با فعالان سیاسی اختصاص داد. روحانی بعد از اینکه فعالان سیاسی انتقادها و راهکارهای خود را درباره شرایط حاضر در کشور عنوان کردند گفته بود که «وقتی از دولت سوال و مطالبه ای می شود باید از طرف دیگر بررسی شود که دولت چه مقدار در حوزه های مورد سوال دارای اختیار بوده است. به طور مثال اگر در خصوص سیاست خارجی، فرهنگ و یا فضای مجازی از دولت سوال و مطالبه ای می شود باید ببینیم که دولت چقدر در حوزه ها اختیار دارد. باید در حد توان و در حوزه اختیارات رئیس جمهور از دولت مطالبه داشت». سیاست روز در تیتر نوشت«نفرمایید، شما صاحب اختیارید» و در رو تیتر آورد «فیلتر تلگرام، نوشتن برجام، خوش و بش با اوباما، مخفی کاری نفتی و طلبکاری برای نداشتن اختیار؟!». این روزنامه با بیان اینکه آقای روحانی باز هم به جای پاسخگویی مطالبه گری را مشق کرده است نوشت« درباره اختیار کم دولت تنها می توان یک جمله نوشت، وقتی به عامه مردم یعنی همه مردم مومن توصیه شده آتش به اختیار باشند چطور اختیار عمل از رئیس جمهوری که بخواهد در جهت مصالح کشور گام بردارد سلب می شود؟ آیا باید باور کنیم که روحانی به خاطر اختیارات نمی تواند پاسخگوی مطالبات مردم باشد یا؟!!»

سازندگی هم با اختصاص تیتر و عکس یک امروز خود به این دیدار با نقل قولی از رئیس جمهور نوشت « تسلیم نمی شویم » و در زیر تیتر به مهم ترین بیانات روحانی پرداخت که گفته بود « جنگ اقتصادی از جنگ نظامی مهم تر است.نگرانی های اقتصادی مردم بجاست اما نگرانی های مردم فقط اقتصادی نیست.از دولت متناسب با اختیاراتش باید مسئولیت خواست.به ۱۹ بار درخواست اوباما برای مذاکره پاسخ منفی دادیم .در همین شرایط کشور را اداره می کنیم و تسلیم نمی شویم و راه حل پیدا می کنیم.» این روزنامه در بخشی دیگر به صحبت های برخی از فعالان چون مصباحی‌مقدم،توکلی،حضرتی،حدادعادل،شکوری راد در این دیدار پرداخت.

روزنامه شرق در تیتر یک امروز به این مسأله پرداخته که بیشترین تعداد نامزد حزب دموکرات برای شکست‌دادن دونالد ترامپ روانه میدان رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ شده‌اند و این ۲۱ نامزد در مورد همه‌چیز اظهارنظر می‌کنند جز یکی از مهم‌ترین چالش‌های دوران ریاست‌جمهوری ترامپ؛ سیاست خارجی.و در تیتر عنوان کرد « سکوت مرموز رقبای ترامپ» .این روزنامه در متن یکی از این دلایل را اینگونه توضیح می دهد « دلیل در توجیه اینکه چرا نامزدهای دموکرات کمتر در مورد تحولات سیاست خارجی اظهارنظر می‌کنند این است که عمده تهدیدهایی که آمریکا در جهان با آن روبه‌روست، یا زاییده سیاست‌های خود واشنگتن است یا واشنگتن آنها را تشدید کرده. بااین‌حال هنوز هم امیدواری‌هایی وجود دارد، چراکه با وجود اشتباهات بزرگی که ایالات متحده در حوزه سیاست خارجی خود داشته، خبر خوب این است که بسیاری از این تصمیم‌ها و اقدامات اشتباه را می‌توان به عقب بازگرداند، اما لازمه آن این است که رهبران واشنگتن و مردم آمریکا به طور واحد بخواهند تا با آن چالش روبه‌رو شده و به بهترین روش آن را حل کنند.‌برای درک بهتر این موضوع باید فهرست چالش‌های بین‌المللی را به دو گروه تقسیم کرد: ساختاری و مشروط.»

روز گذشته روزنامه اعتماد و روزنامه شرق بحث بازنگری قانون اساسی را پیش کشیدند. روزنامه کیهان در تیتر یک به انتقاد از جریان اصلاحات و این روزنامه ها پرداخت و در تیتر تاکید کرد «وکیل‌الدوله‌ها به جای‌تئوری‌بافی قیمت سیب‌زمینی و پیاز را‌کنترل‌کنند». این روزنامه در انتقاد به این مسئله توضیح داد «وکیل‌الدوله‌هایی که شش سال تمام، آمریکا و اروپا را بزک کردند و قول امروز و فردا را برای رونق اقتصادی دادند اما حالا که چک‌هایشان بی‌محل از آب در آمده، هر روز با بازی تازه‌ای مردم را سرگرم می‌کنند و حالا چند ماه مانده به انتخابات، به جای پاسخگویی درباره عملکرد خود، مدعی هستند عامل عملی نشدن وعده‌هایشان، قانون اساسی است و باید اصلاح شود!».

مشاور وزیر اقتصاد با استناد به تحقیقات انجام شده، گفت که ۸۰ درصد از اقتصاد کشور در اختیار شرکت های دولتی است و عنوان کرد که گمان می رود برخی از این شرکت ها، عمداً خود را ضررده نشان می دهند تا از دولت کمک دریافت کنند، در حالی که سودده هستند. این مسئله به تیتر یک روزنامه خراسان آمد و در تیتر نوشت«تکدی گری با زیان ساختگی ! » و در روتیتر آورد :« مشاور وزیر اقتصاد از ترفند شرکت های دولتی برای دریافت تسهیلات خبر داد».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here