زمان انتشار : ۲۲ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۱۹ | کد خبر : 480727 |

روزنامه ها روز یکشنبه چه گفتند؟ / گزارش همشهری از وضعیت کاغذ در مطبوعات را بخوانید

شفقنا رسانه- دیدار روحانی با فعالان سیاسی، توضیحات عراقچی درباره صحبت های اخیرش مبنی بر خروج مهاجران افغانستانی، کمبود کاغذ، توقیف هفته نامه صدا، واکنش های احتمالی تهران به درخواست ترامپ از موضوعاتی بودند که به صفحه اول روزنامه ها آمد.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته دو خبر مهم از وضعیت کاغذهای موجود در دو نشریه بزرگ کشور منتشر شد که باعث نگرانی نسبت به تعطیلی احتمالی برخی رسانه ها شد. روزنامه ایران و همشهری خبر دادند که به دلیل کمبود کاغذ از امروز ۸ صفحه از تعداد صفحات خود را کاهش می دهند .در این زمینه همشهری در تیتر یک خود سراغ مصاحبه با مدیر برخی از روزنامه ها رفته و حال روزنامه های آن را در این اوضاع جویا شده و در تیتر عنوان کرد « مطبوعات در اغما ». در ادامه برخی از صحبت های مدیران به صورت سوتیتر آمده، مهدی شفیعی مدیر عامل روزنامه ایران گفته « با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و اهتمامی که دولت برای رفع این بحران دارد ،باید هر چه سریعتر تدابیری اندیشیده شود.» علیرضا بختیاری مدیر مسئول دنیای اقتصاد هم توضیح داد که « ما یک خواسته مشخص از مسئولان داریم اینکه اجازه دهند کاغذی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه شده و در گمرک خاک می خورد ترخیص شود .» مهدی رحمانیان مدیر مسئول شرق هم انتقاد کرد « کمیته ساماندهی کاغذ که قرار بود گره ای از مشکل بگشاید خود تبدیل به گره  شده است. ».

واکنش ها به درخواست تماس تلفنی ترامپ از ایران ادامه دارد. روزنامه سازندگی تیتر و عکس خود را به شکلی طنز گونه به این موضوع اختصاص داد و نوشت « خط روی خط » و در زیر تیتر اشاره کرد، ترامپ شماره تلفنی را برای برقراری تماس تلفنی بین ایران و آمریکا اعلام کرد. او همچنین مدعی شد که جان کری وزیر پیشین خارجه آمریکا عامل اصلی کارشکنی بین دو کشور است و نمی گذارد ایرانیان با وی تماس بگیرند.

روزنامه آفتاب یزد هم در تیتر یک خود گزارشی تحلیلی درباره واکنش های احتمالی تهران در برابر خواست واشنگتن برای مذاکره نوشت و عنوان کرد « شروطی که ایران باید برای آمریکا بگذارد » در این گزارش به صحبت های رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس هم اشاره شده که گفته « معتقدم ایران می‌تواند برای مذاکره شرط تعیین کند. ما کشوری بزرگ هستیم و کشورهای بزرگ هم تصمیمات بزرگ اتخاذ می‌کند. به هیچ وجه اجازه نداریم که کشورمان را وارد بحرانی کنیم که این بحران قابلیت پیشگیری دارد.رییس جمهور آمریکا تنش‌زدایی را در دستور کار قرار داده و می‌خواهد مانع شکل‌گیری ادبیات نظامی بین ایران و آمریکا شود، چون اساسا راهبرد نظامی برای مقابله با ایران ندارد».

هفته گذشته عباس عراقچی در گفتگوی تلویزیونی درباره مشخص  شدن تکلیف مهاجران افغانستانی در ایران صحبت هایی را کرد که با واکنش های تندی مواجه شد. این واکنش ها به قدری تند بود که این معاون سیاسی وزیر خارجه مجبور شد توضیحاتی را برای روشن شدن صحبت هایش ارائه دهد و گفت ما نمی خواهیم افغانستانی ها را از کشور بیرون کنیم بلکه مخاطب صحبت من با کشورهای غربی بوده که مسبب آوارگی آنها را ایجاد کردند و آنها باید مسئولیت این هزینه ها را بر عهده بگیرند و یا در تامین بخشی از آن کمک کنند .این مسأله به عکس یک آفتاب یزد آمد و با نقل قول از عراقچی نوشت « فشار را از روی دوش اروپا برندارید».

روزنامه روزان هم گزارشی از واکنش ها به اظهارات عراقچی را کار کرد و در تیتری سوالی نوشت:«ملاحظات حقوق بشری یا منافع ملی؟» روزنامه توضیح داد که «اگر ولت ایران به دلیل تحریم های سنگین که تحمل می کند، توان مالی تامین نیازهای شهروندانش را هم دارد از دست می دهد، محق نیست که اقدام به تهدید در باز کردن مرز های خود برای خروج سیل مهاجران به سمت کشورهای دیگر را کند؟ واقعیت این است که اتخاذ هرکدام از این دو موضع نگاه حقوق بشری یا نگاه منافع ملی، بیش از هرچیز انتخابی ایدئولوژیک است و نمی توان به راحتی حق را به یکی داد و دیگری را کاملاً در اشتباه دانست».

۱۷۰ استاد و پژوهشگر علوم اجتماعی در نامه‌ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، درباره‌ی ضرورت تصویب لایحه‌ی اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی تاکید کردند. در متن این نامه از ابتدا به وجود تبعیض جنسیتی و تبعات اجتماعی نامطلوب آن در بخشی از قانون مدنی اشاره شده است. این درخواست فعالان سیاسی و مدنی  به تیتر و عکس یک اعتماد آمد و در تیتر عنوان کرد « سرزمین مادری». در بخشی از این نامه آمده « همان‌طور که مستحضرید در قانون مدنی فعلی ایران در یک تبعیض آشکار جنیستی که تبعات اجتماعی نامطلوبی هم داشته است، پدر و مادر در انتقال تابعیت به فرزندان خود حق برابری ندارند. مرد ایرانی این حق را دارد که تابعیت ایرانی را به فرزندان خود در هر نقطه‌ای از جهان انتقال دهد، اما زن ایرانی حتی حق انتقال تابعیت به فرزندان متولد ایران را هم ندارد.نظام‌های حقوقی پیشروی جهان هم برای رفع تبعیض جنسیتی و هم برای پیشگیری از معضلات اجتماعی‌ای که در پی دارد و بر حسب تجربه دهه‌ها است که در این زمینه قوانینشان را اصلاح کرده‌اند و در ایران هم وقت آن رسیده و حتی دیرشده است که مبتنی بر انباشت تجارب جوامع دیگر و ضرورت‌ها و نیازهای اجتماعی در کشور این اصلاح قانونی صورت گیرد.امروز متاسفانه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع غیرایرانی حداقل تا سن ۱۸ سالگی به هیچ وجه ایرانی محسوب نمی‌شوند. انتقال تابعیت از طریق مادر هم از منظر منافع ملی و هم برای افزایش تعلق ملی و ایرانی فرزندان مادران ایرانی و کاهش مشکلات این مادران و فرزندان گامی است که باید برداریم.»

« فروش نفت در بازار خاکستری» تیتر یک امروز روزنامه شرق است که به تبعات نخریدن نفت دو شرکت بزرگ چینی از ایران پرداخته است.  در بخشی از متن آمده « بنا بر گزارشی که رویترز منتشر کرده ،شرکت پتروشیمی چین و شرکت ملی نفت چین بزرگ ترین شرکت های چینی در زمینه پالایش نفت از خرید نفت ایران خودداری می کنند. بر اساس این گزارش ،خودداری این شرکت های دولتی چین پس از آن آغاز شده که واشنگتن معافیت هشت کشور عمده وارد کننده نفت ایران از تحریم های ثانویه آمریکا را در ابتدای ماه می تمدید نکرد. چین یکی از بزرگترین واردکنندگان نفت ایران بود و بر اساس اطلاعات گمرک چین ،در سه ماهه ابتدای سال جاری میلادی، روزانه ۴۷۵ هزار بشکه نفت از ایران خرید».

روزنامه خراسان در تیتر یک به بررسی دلایل تاخیر در احیای کالابرگ الکترونیکی پرداخت و در تیتر تاکید کرد که « معیشت مردم معطل تردیدهای دولت » است و در بخشی از مطلب نوشت:« به نظر می رسد با توجه به شرایط موجود،  تغییر رویکرد دولت لااقل در حوزه کالاهای اساسی ضروری است. کاری که می توان مثل تجارب همه دنیا از جمله آمریکا با اختصاص کالابرگ الکترونیک، آن را پیش برد. در این زمینه همتی رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده است : «بانک مرکزی برای اختصاص کالابرگ الکترونیکی به مردم آمادگی لازم را دارد اما زمان اجرای آن منوط به تصمیم دولت است.» »

رئیس جمهور شامگاه دیروز در سالن اجلاس سران با تعداد زیادی از فعالان مطرح دو جناح   سیاسی دیدار کرد. در این مراسم  چهره‌هایی از دو جناح حضور داشتند و ۱۰ نفر از شخصیت‌های اصولگرا، اصلاح‌طلب و مستقل در دیدار با رئیس جمهور به سخنرانی پرداختند. خراسان عکس یک را به این دیدار اختصاص داد و در تیتر از «گفت وشنود روحانی و چهره های مطرح ۲ جناح در ضیافت افطار» خبر داد.

روزنامه ایران هم در تیتر یک به نقل از روحانی تاکید کرد که باید « مردم را راضی نگه داریم» و در ادامه به بیان خلاصه ای از سخنان او پرداخت و نوشت:« باید در حد توان و در حوزه اختیارات رئیس جمهور  از دولت مطالبه داشت. هیچ تفکر و جناحی را نمی‌توان حذف کرد. همه نیروهای انقلاب متحد باشند  و دست در دست یکدیگر بدهند. مشکلات مردم تنها اقتصادی نیست. فشارهای سیاسی و اقتصادی دشمنان یک جنگ تمام عیار  و بی سابقه در تاریخ انقلاب اسلامی است. انتخابات امسال باید به نماد وحدت و اتحاد  در کشور تبدیل شود».

ایران عکس یک را به گفتگو با سید محمد صدر، دیپلمات پیشین و کارشناس روابط بین‌الملل اختصاص داد و در تیتر «تجزیه ایران -را- مأموریت گروه ب» خواند و توضیح داد که سید محمد صدر در این گفتگو با دفاع از اقدام مقابله‌ای ایران در برابر کوتاهی‌های طرف برجام از اهمیت این توافق بین‌المللی برای ایران و جهان بخصوص اروپایی‌ها گفته و معتقد است اگر چه فشارهای اقتصادی امریکا تا مدتی ممکن است ادامه یابد اما جنگی بین دو کشور در نمی‌گیرد. او در تحلیل گروه ب یعنی جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، بن سلمان ولیعهد عربستان و بن زاید ولیعهد امارات متحده عربی با محمدجواد ظریف همنواست که اعضای این گروه تلاش دارند رئیس جمهور امریکا را به سمت تشدید تنش با ایران سوق دهند.

روزنامه کیهان هم در تیتر یک آورد: « اروپا جواب داد/ مهلت ۲ ماهه بی‌معنی است » و در رو تیتر تاکید کرد که « گره معیشت مردم را از برجام باز کنید ». روزنامه در ادامه توضیح داد که « یکروز پس از انتشار بیانیه شورای عالی امنیت ملی و اعلام ضرب‌الاجل به کشورهای باقیمانده در برجام، اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای گستاخانه هرگونه ضرب‌الاجل از سوی جمهوری اسلامی ایران درباره برجام را رد کرد. با توجه به واکنش گستاخانه اروپا، بدیهی است که ضرب‌الاجل ۲ ماهه ایران به طرف اروپایی دیگر بی‌معنی است. دولت باید از هم اکنون با پرهیز از وقت‌کشی، در راستای کاهش تعهدات،گام‌های بعدی را قاطعانه اجرا کند. »

روزنامه سیاست روز در مطلبی به انتقاد از مطالب دیروز روزنامه سازندگی و هفته نامه صدا پرداخت و از «تکرار داستان خودکشی از ترس مرگ» نوشت و در رو تیتر آورد:«می نویسند صلح بخوانید خودباختگی». روزنامه توضیح داد که «می گویند چون امریکا عربده کشیده، تهدید کرده، تحریم کرده و ناو جنگی به منطقه آورده است باید تسلیم شویم و مذاکره کنیم. می پرسیم اگر کسی با عربده و قمه به سمتتان آورد و ناموستان را مطالبه کرد با همین استدلال سر ناموستان پای میز مذاکره با او می نشینید؟! در حالی که ترامپ و بولتون تلاش دارند با یک عملیات روانی، ایران را به پای میز مذاکره کشانده و امتیازات گزاف بستانند، نشریات سازندگی و صدا پیشنهاد داده اند که اگر تهدیدات جدی شد، مذاکره کنیم!! به نوعی پای تحقیر جمهوری اسلامی را امضا زده و می خواهند براساس فشار امریکا میز مذاکره را احسا و تسلیم شدن را راهکار ایران مطرح کنند. واقعیت این است که عنوان «جنگ و صلح » که نامی آشنا برای ادبیات دوستان است. بار دیگر در عرصه سیاسی ایران ظهور پیدا کرده است. هفته نامه صدا در جدید ترین شماره خود، تیتر جلد خود را «دو راهی جنگ و صلح» انتخاب کرده است. روزنامه سازندگی نیز سرمقاله خود را به وضعیت «نه جنگ نه صلح» به قلم احمد نقیب زاده عضو شورای مرکزی حزب سازندگی ایران اختصاص داده است».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here