زمان انتشار : ۲۱ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۵۵ | کد خبر : 480687 |

تیترها به درخواست تماس تلفنی ترامپ پاسخ دادند

شفقنا رسانه-اظهارات ترامپ درباره مذاکره با ایران،بررسی تحریم های جدید ،گزارشی از وضعیت مبادلات تجاری بین ایران و کشورهای اروپایی بعد از تحریم های دوباره امریکا از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، در دو روز گذشته آمریکا طی دستوری اجرایی، بخش فلزی و معدنی ایران را مشمول تحریم اعلام کرد. البته این بخش پیشتر در ۱۵ مرداد ۹۷ نیز مشمول تحریم شده و برخی شرکت های فلزی-معدنی در فهرست تحریمی آمریکا قرار گرفته بودند. ترامپ همچنین اعلام کرد که دوست دارد مقام‌های ایران با او تماس بگیرند، اما جان کری، وزیر خارجه سابق امریکا آنها را از این کار منع می‌کند. او گفته بود «کاری که آنها باید بکنند این است که با من تماس بگیرند و پای میز مذاکره بنشینند. می‌توانیم توافق کنیم و به یک توافق منصفانه دست پیدا کنیم. ما در مذاکره با ایرانی‌ها فقط می‌خواهیم که آنها سلاح هسته‌ای نداشته باشند. چیز زیادی از آنها نمی‌خواهیم.» این موضوعات به صفحه اول روزنامه ها آمد. روزنامه ایران در عکس یک با انتشار تصویری از ترامپ، کاخ سفید را «کاخ آشفته» خواند و در زیر تیتر نوشت:« ترامپ همزمان با اعمال تحریم‌های جدید اعلام کرد که منتظر تماس ایران است».

روزنامه سازندگی در گزارش امروز خود با بررسی اقدامات آمریکا در هفته گذشته و صحبت های دونالد ترامپ با واژه ای تعجب آور نوشت « عقب گرد؟» .این روزنامه در مطلبی دیگر هزینه تحریم های آمریکا و اثرات آن را بر تهیدستان بررسی کرده است و نوشته که هزینه تحریم های جدید بر دوش فقراست.
روزنامه آفتاب یزد هم به تحلیل صحبت های اخیر ترامپ با دو کارشناس پرداخت و در تیتر عنوان کرد « جنگ روانی تازه ترامپ» و در زیر تیتر نوشت،آیا اولتیماتوم تهران درباره خروج از برجام باعث شده رویکرد آمریکا تغییر کند؟ ترامپ مجددا از مذاکره سخن گفته و وزارت خارجه این کشور اعلام نموده به دنبال جنگ نیست.
روزنامه اعتماد هم در واکنش به درخواست ترامپ برای تماس از ایران با او نوشت « اول بازگشت به توافق» و در ادامه به اظهارات معاون سیاسی سپاه پرداخت که گفته « در سال جاری شاهد این بودیم که از یک طرف سپاه را در فهرست سازمان های ترویستی قرار دادند و از طرف دیگر ناو هواپیمابر خودشان را به منطقه اعزام کردند و یک نوع ادبیات جنگی را در پیش گرفتند. به نظر می‌رسد تصور آنها این است که اگر یک نوع ادبیات نظامی را چاشنی تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی خودشان بکنند، ملت ایران مرعوب شده و دولتمردان ایران تن به مذاکره می‌دهند. این همان چیزی است که ترامپ در سخنان اخیر خودش اعلام کرده که آماده است تا مقامات جمهوری اسلامی با او تماس بگیرند و پای میز مذاکره بنشینند. تجربه ۴۰ ساله ملت ایران ، دور اندیشی مقامات کشوری و استراتژی های آیت الله خامنه ایی رهبر دینی ایران نشان داده است که راهی بجز مقاومت پیش روی ما نیست.با ایالات متحد آمریکا مذاکره ایی انجام نخواهیم داد.»

روزنامه کیهان هم در تیتر یک نوشت «گوشی دست ترامپ آمد» و آن را «اولین نتیجه خروج از انفعال» دانست و توضیح داد که «ضرب الاجل ۶۰ روزه دولت به کشورهای باقیمانده در برجام و هشدار درخصوص کاهش گام به گام تعهدات برجامی، اگرچه اقدامی دیرهنگام و حداقلی بود، اما به این دلیل که روند منفعلانه پیشین را تغییر داد، واکنش مقامات آمریکایی را در پی داشت.درخواست ترامپ برای تماس مقامات ایرانی با او جهت مذاکره و تاکید بر منتفی بودن گزینه جنگ از سوی مقامات آمریکایی تنها بخشی از نتایج خروج از انفعال است.»

روزنامه خراسان هم در تیتر یک به «اعلام یک تحریم برای سومین بار!» اشاره کرد و در روتیتر نوشت:« آمریکا باز هم در یک سال اخیر صنایع فلزی ایران را تحریم کرد» و توضیح داد که این مسئله نشان می دهد، آمریکا در صحنه واقعی گزینه دیگری برای فشار بر کشور ندارد و سعی می کند با اعلام متعدد یک تحریم، فضای روانی علیه کشور ایجاد کند.

روزنامه روزان هم گزارشی از واکنش ها به کاهش مرحله ای تعهدات برجامی ایران کار کرد و در تیتر نوشت«جهان در شوک اولتیماتوم تهران». این روزنامه در طرحی که برای این مطلب در نظر گرفت تصویری از نقشه کشورهای ایران، چین، فرانسه، روسیه، آمریکا، انگلیس و آلمان با پیش زمینه تصویر پرچم شان کار کرد.

«بازیگر مردد» تیتر عکس یک روزنامه ابتکار است که در رو تیتر بیان کرد همزمان با پاسخ برجامی ایران و افزایش تنش ها، دونالد ترامپ بار دیگر پیشنهاد مذاکره را مطرح کرد. این روزنامه توضیح داد که «صحبت‌های اخیر ترامپ و آنچه از آن به سیاست پاندولی یا رفت و برگشتی کاخ سفید تعبیر می‌شود، در حالی مطرح شده که علاوه بر افزایش بی‌سابقه تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران، خطر تقابل نظامی نیز موجب نگرانی‌های گسترده‌ای در سطح منطقه و جهان شده است. آمریکا روز گذشته چهار فروند از هواپیماهای بی‌۵۲ خود را در قطر مستقر کرده و ناو آبراهام لینکلن را نیز به منطقه اعزام کرده است؛ امری که به گفته رسانه‌های آمریکایی تمامی مواد لازم برای شروع یک جنگ را فراهم ساخته است. به همین دلیل و به گفته ناظران دو سطح تحلیل برای صحبت‌های اخیر ترامپ وجود دارد. نخست از منظر دکترین بازیگر دیوانه که گفته می‌شود ترامپ در حال اجرای این نقش است؛ نقشی که با بر هم زدن نظم موجود به دنبال ایجاد یک نظم دلخواه است. ترامپ همانطور که در طول دو سال و نیم گذشته نشان داده، از یک خط مشی ساده و در عین حال پیچیده پیروی می‌کند. این خط مشی به گفته کارشناسان همان استراتژی آشوب، ابهام، جای خالی و ضربه است. به همین دلیل او می‌داند که در شرایط کنونی اگر امکان مذاکره‌ای هم فراهم شود، می‌تواند علاوه بر بهره‌برداری از مانورهای بسیار وسیع رسانه‌ای، امتیازات کمتری را نیز پای میز مذاکره به طرف مقابل واگذار کند. همچنین در صورت عدم پاسخ از سوی تهران، این امر برای او می‌تواند نوعی بازی با افکار عمومی مبنی بر پیش قدم شدن برای تنش‌زدایی قلمداد شود. »روز پنجشنبه بازار تبریز گرفتار آتش‌ شد و حدود ۱۱۳ مغازه تاریخی در سرای «دو دری» بازار تبریز طعمه حریق شدند. گرچه این آتش در کمتر از ۴ ساعت خاموش شد، اما ۲۰ میلیارد تومان به این بازار جهانی آسیب وارد شده است. روزنامه ابتکار در یکی از مطالب فرعی خود در تیتری خبری عنوان کرد که «تاریخ تبریز در آتش سوخت» و در متن به بیان چرایی این حادثه پرداخت. روزنامه خراسان هم عکس یک را به این حادثه اختصاص داد و در تیتر از «تکرار تراژدی پلاسکو در تبریز» اشاره کرد و در روتیتر توضیح داد که گزارش ها از احتمال حریق بازار تبریز به دلیل استفاده از کپسول گاز و اتصال برق حکایت دارد.

روزنامه شرق در تیتر یک امروز گزارشی تحلیلی از پیام اتحادیه اروپا در شرایط کنونی تهیه کرد و با اشاره به مبادلات تجاری بین ایران و کشورهای اروپایی نوشت « معامله بر سر اینستکس» این روزنامه توضیح داده « ضرب‌الاجل ۶۰ روزه برای اتحادیه اروپا برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی و کاهش تعهدات برجامی ایران، واکنش اروپایی‌ها را دربر داشت‌. آنها اصرار دارند ایران نباید به اروپا برای راه‌اندازی سازوکار مالی اولتیماتوم دهد و هیچ ضرب‌الاجلی را از سوی تهران نمی‌پذیرند، اما برخی کارشناسان معتقدند اروپا به دنبال آن است که ایران از زبان دوستی به جای زبان تهدید بهره بگیرد و طرح پایبندی اتحادیه اروپا به راه‌اندازی اینستکس نیز در همین قالب می‌گنجد. به گزارش رویترز، در این میان، استفان سیبرت، سخنگوی دولت آلمان، هم گفته است کار روی اینستکس بیش از انتظار زمان می‌برد و باید طرف‌های ایرانی، متناظر این سازوکار مالی را در کشور خودشان راه‌اندازی کنند.» احمد مجتهد، رئیس سابق پژوهشکده پولی و بانکی در این باره به شرق می گوید« از آنجا ‌که این سیستم، خارج از سیستم مبادلات دلاری است و نوعی مبادلات پایاپای به‌صورت دوجانبه یا چندجانبه را دربر می‌گیرد، احتمال موفقیت آن بیشتر خواهد بود، اما مهم آن است طرف‌های اروپایی که می‌خواهند با ایران معامله انجام دهند، مشمول تحریم‌های آمریکا نشوند. اروپایی‌ها در گذشته سیستمی داشتند که در زمان تحریم کوبا از سوی آمریکا از آن استفاده می‌کردند و اگر شرکتی مشمول تحریم‌های آمریکا شد، جبران خسارت آن را برعهده گیرند.»

روزنامه همشهری در تیتر یک امروز بر خلاف روزنامه های دیگر به وضعیت حال و آینده سازمان تامین اجتماعی در مصاحبه با سرپرست آن محمد حسن زدا پرداخت و نوشت « خدمات بهتر در انتظار بازنشستگان» و در زیر تیتر برخی از صحبت های مهم او را آورد « حقوق بازنشستگان یک روز هم تاخیر نخواهد داشت.ورشکستگی تامین اجتماعی مفهومی ندارد.۱۸۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلب داریم»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here