زمان انتشار : ۱۹ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۹:۲۱ | کد خبر : 480619 |

روزنامه ها از «پایان صبر برجامی ایران» نوشتند

شفقنا رسانه- سخنان روحانی و بیانیه شورای عالی امنیت ملی در سالگرد خروج امریکا از برجام، سخنان رهبری در دیدار با روحانیون و طلاب به صفحه اول روزنامه ها آمد.

 

به گزارش شفقنا رسانه،روز گذشته در سالروز اولین خروج آمریکا از برجام،حسن روحانی از اقدامات ایران در مقابل ادامه دار شدن تحریم ها سخن گفت.از امروز به مدت ۲ ماه فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین ایران متوقف می شود .ما حاضریم برای اجرایی شدن بهتر برجام و اجرای تعهدات شما و شکل اجرای آن پای میز مذاکره بنشینیم.ما آماده مذاکره در چارچوب برجام نه یک کلمه کم و نه یک کلمه اضافه هستیم.از مهم ترین عناوین سخنان رییس جمهور بود که امروز به صفحه یک بیشتر روزنامه ها آمد. روزنامه سازندگی نوشت « آن روی سکه برجام».این روزنامه در مطلبی دیگر با اشاره به نامه روحانی به سران کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل عنوان کرد « توپ در زمین اروپا» و در زیر تیتر نوشت ،کشورهای ۱+۵ در دو ماه آینده چه تصمیمی می گیرند؟ البته که روزنامه به اشتباه به تعداد این کشورها اشاره کرده چرا که روحانی به سران کشورهای ۱+۴ ( انگلیس،فرانسه،آلمان ،چین ،روسیه) نامه نوشته است.

«روی دیگر برجام» تیتر یک روزنامه ایران است که سعی کرد خلاصه ای از سخنان رئیس جمهور، وزیر امور خارجه ، رئیس سازمان انرژی اتمی و بیانیه شورای عالی امنیت ملی را در سالگرد خروج امریکا از برجام به صفحه اول بیاورد. روزنامه به نقل از روحانی نوشت:« اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین‌مان را از امروز نمی‌فروشیم. مردم ما بدانند ما از برجام خارج نشدیم و برجام پابرجاست. ما امروز روی دیگر سکه برجام را به دنیا نشان دادیم.  راهی که امروز انتخاب کردیم، راه جنگ نیست، راه دیپلماسی است. برجام یا  برد – برد است یا باخت – باخت». همچنین به بخش های از بیانیه شورای عالی امنیت ملی هم اشاره کرد که در آن تاکید شده بود « ایران برای تأمین حقوق، گزینه‌ای غیر از کاهش تعهدات ندارد. کشورهای باقی‌مانده در برجام ۶۰ روز فرصت دارند تا تعهدات خود را عملیاتی نمایند».

روزنامه خراسان هم به این بخش از سخنان روحانی اشاره کرد که تاکید کرد « اگر در پایان ۶۰ روز به نتیجه ای نرسیدیم، دو اقدام دیگر را پیش خواهیم گرفت و عبور از غنی سازی ۳.۶۷ درصدی و حرکت به سمت برنامه قبل از توافق برجام درباره راکتور اراک را ادامه می دهیم ». روزنامه در تیتر از «پایان صبر برجامی ایران » نوشت.

ابتکار هم با بیان اینکه در سالگرد خروج آمریکا از برجام ایران بخشی از تعهدات هسته ای خود را متوقف کرد در عکس و تیتر یک از «جراحی برجام» نوشت و در سو تیتر نوشت:«اتمام حجت ایران با ۱+۴ . اگر بهانه جویی کنید با اقدام قاطع ایران روبه رو خواهید شد. اقدام ایران به معنای خروج از برجام نیست. ایران دیگر ملزم به رعایت سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم و ۱۳۰ تن آب سنگین نیست . اروپایی ها برای نجات برجام قدم بردارند».

روزنامه آفتاب یزد هم در تیتر و عکس امروز با اشاره به اقدام متقابل ایران در چارچوب توافق هسته ای عنوان کرد « ایران برجام را جراحی کرد اولتیماتوم ۶۰ روزه به اروپا» .

سیاست روز هم تیتر و عکس یک را به این مسئله اختصاص داد و در روتیتر از تعلیق بخشی از تعهدات برجامی ایران خبر داد و آن را «واکنشی به هنگام» خواند و در زیر تیتر از «آغاز شمارش معکوس ۶۰ روزه برای اروپا» نوشت.

روزنامه شرق هم با اشاره به صحبت های روحانی درباره صبر استراتژیک ایران در مقابل آمریکا عنوان کرد « ضرب الاجل ۶۰ روزه » و در متن به بیانیه شورای عالی امنیت ملی خطاب به تصمیم ایران  و واکنش جهانی به این تصمیم پرداخت.

روزنامه اعتماد هم تیتر و عکس یک خود را به سخنرانی ظریف در سفارت ایران در مسکو که بر اهمیت مناسبات ایران و روسیه تاکید شد ،اختصاص داد و نوشت « شوک برجامی» و در زیر تیتر با اشاره به توییت محمد جواد ظریف نوشت« مشورت های اساسی در روسیه ،همگرایی دیدگاه ها از جمله درباره اینکه در نتیجه رفتار آمریکا و ناکامی اروپا در ایفای تعهداتش ،برجام در وضعیت اضطراری است.اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی( انگلیس ،آلمان و فرانسه) باید برای بقای برجام مسئولیت بپذیرند.انتخاب ایران تعامل سازنده است با بازیگران معتبر و البته ذی مدخل.»

روزنامه همشهری هم با توجه به شرایط ایران برای مذاکره نوشت « آن روی برجام » و در زیر تیتر به وضعیت بازار بورس پس از سخنرانی روحانی اشاره کرد و نوشت ،استقبال بورس از تصمیم برجامی .این روزنامه عکس یک خود را به کاهش شدید شمارگان روزنامه ها در دکه ها اختصاص داد و عنوان کرد « خداحافظی اجباری» و توضیح داد که بررسی های میدانی همشهری نشان می دهد گرانی کاغذ باعث شده که سهمیه بسیاری از روزنامه ها در دکه های روزنامه فروشی به تعداد انگشتان یک دست هم نرسد.

رهبری روز گذشته در دیدار با حدود دو هزار نفر از طلاب سراسر کشور، فضلا، استادان و مدیران حوزه های علمیه، وظیفه حوزه ها و علمای دین را بیان معارف اسلام و تلاش برای تحقق آن ها در جامعه خواندند و تأکید کردند: علما در مقام ورثه انبیا باید برای عملی شدن توحید و اقامه قسط، مجاهدت کنند. این مسئله به تیتر و عکس یک روزنامه کیهان آمد و در تیتر به نقل از رهبری نوشت:« توجه امروز جامعه به مسائل دینی و روحانیت با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست ». دیدار رهبری همچنین به عکس یک روزنامه ایران و خراسان آمد و هرکدام بخشی از سخنان رهبری را تیتر کردند. ایران به نقل از رهبری نوشت: « اختلاف نظر علمی و سیاسی در حوزه اشکالی ندارد ». خراسان هم بخش یگری از سخنان ایشان را به تیتر اورد و نوشت:« با افزایش معرفت جامعه، گفتمان های انقلابی را تقویت کنید».

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here