زمان انتشار : ۱۸ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۴۹ | کد خبر : 480608 |

ازکمبودامکانات چاپ و انتشار تا محدودیت در اخذ آگهی؛چالش رسانه های محلی در برابر رسانه های سراسری

شفقنا رسانه-وقتی از مسائل رسانه ها  و خبرنگاران صحبت می کنیم ،باید دید کلی تر نسبت به این مقوله داشته باشیم و تنها به چالش های رسانه های سراسری رسمی و مطرح کشور اکتفا نکنیم.توجه کردن به رسانه های محلی می تواند یکی از پل های ارتباطی مهم برای مطرح کردن مشکلات مردم آن استان باشد .دغدغه ها و مسائل این روزهای رسانه های محلی و وضعیت خبرنگاران مشغول در تحریریه های محلی و استانی از مواردی است که شفقنا رسانه سعی دارد آن را با رسانه های محلی در میان بگذارد.

عبدالرضا قاسمی مدیر مسئول و سردبیر پایگاه خبری «یافته» که یکی از رسانه های بر خط استان لرستان است و از سال ۹۱ در حال فعالیت است درباره مسائل رسانه های محلی دربرابر رسانه های رسمی به شفقنا رسانه می گوید: بی‌شک هدف رسانه‌ها و مطبوعات محلی در راستای توسعه استانی و محلی است. در همین راستا تولید محتوا انجام می‌شود، هر چند رسانه‌های محلی نباید از موضوعات مهم کشوری و حتی جهانی غافل باشند.اما واقعیت این است که حکایت رسانه‌های محلی در برابر رسانه‌های رسمی و به خصوص رسانه‌های دولتی، حکایت فقیر و غنی است.

او ادامه می دهد: رسانه‌های رسمی از بابت تولید محتوا، فناوری ، امکانات، چاپ و انتشار( تا جایی که در اکثر استان‌ها چاپخانه وجود ندارد) یا بودجه و … در وضعیت بسیار مناسب‌تر و بالاتری نسبت به رسانه های محلی قرار دارند. حتی محدویت‌های موجود در این خصوص امکان حضور موثرتر و بهتر را از رسانه‌های محلی می‌گیرد.

از گرانی کاغذ تا وضعیت رپورتاژگیری؛دغدغه مهم رسانه های محلی

قاسمی با اشاره به وضعیت اخذ آگهی در رسانه های محلی و استانی توضیح می دهد: از جهت درآمد و اخذ آگهی هم رسانه‌های محلی با محدودیت های زیادی از جمله  تعداد آگهی‌ها و  وصول مطالبات بابت آگهی‌های منتشر شده، مواجه هستند.هر چند برخی رسانه‌ها از ابزار انتشار خبر برای فشار به مدیران استفاده می‌کنند و با رپرتاژگیری قصد تأمین هزینه‌ها و کسب درآمد دارند که همین امر موجب خسارت به رسانه‌های اخلاق مدار می‌شود.گرانی کاغذ، نیروی کار، هزینه‌های جانبی تهیه خبر و … عرصه را برای مطبوعات محلی بسیار تنگ کرده و این روزها بیشتر  مطبوعات محلی  برای بقا می جنگند  و همین امور موجب شده که اغلب  رسانه‌ها عملکرد موثری نداشته باشند.

این فعال رسانه ای بیان می کند: در خصوص پایگاه‌های خبری وضع بدتر است، زیرا هنوز دستورالعملی تدوین نشده تا پایگاه‌های خبری هم بتوانند از محل آگهی‌های دولتی کسب درآمد کنند و این روزها کار در پایگاه خبری، فقط عشق و تعهد  می‌خواهد ، در غیر این صورت یا باید به کارهای غیر حرفه‌ای مثل مجیز گویی از رسانه‌ها روی آورد و یا عطای کار را به لقایش بخشید.

قاسمی در ادامه به وضعیت نیروهای مشغول در تحریریه این پایگاه خبری اشاره می کند و می گوید: مشکلاتی که در بخش اول شمرده شد، قطعا  تأثیرمستقیمی بر وضعیت نیروهای به کار گرفته شده و به خصوص بقاء کاری آن‌ها دارد.قوانین گاه احساسی از جمله افزایش مثلاً” بالای ۴۰ درصدی مزد در سال جاری، بیشترین فشار را به گردانندگان نشریات و رسانه‌ها وارد می کند و رسانه‌ها یا مجبورند تعدیل نیرو کنند و یا به کارهای غیر حرفه‌ای روی آورند و تعدادی هم با شرایط سر می‌کنند، هر چند رضایت کامل ندارند.

او ادامه می دهد: نیروی کار و خبرنگاران هم چون نیاز به درآمد متعارف دارند، و چنانچه درآمدشان کفاف هزینه‌های زندگی را ندهد، بی شک میزان وفاداری‌شان به نشریه‌ای که در آن کار می‌کنند،از بین خواهد رفت و جذب مجموعه هایی می‌شوند که از راه‌های درست یا غلط می‌توانند خدمات آن‌ها را جبران کنند، در نتیجه نشریات به سمت مدیرمسئول محوری می‌رود و خبرنگار برای تهیه خبر و گزارش باید تمام و کمال بله قربان گوی سردبیران و مدیران باشد و این فرصت را در اختیار خبرنگاران ناکارآمد و غیر حرفه‌ای قرار می‌دهد.از طرفی دیگر مدیران مسئول که کار غیر حرفه‌ای را سرلوحه فعالیتشان قرار داده‌اند، در این عرصه جولان خواهند داد و وضع هر روز بدتر خواهد شد.

انتشار اخبار سوخته؛مشکل اصلی رسانه های لرستان

او با اشاره به پوشش دهی اخبار سیل اخیر در رسانه های لرستان توضیح می دهد: مشکل اساسی در سیل اخیر به خصوص در حوزه رسانه بی‌اطلاعی از وضعیت بحرانی منطقه،مخصوصا در ساعات اولیه سیل بود.کلیه راه‌های ارتباطی،  زمینی، هوایی و مخابراتی قطع شده بود و هیچ گونه خبری از مناطق سیل زده در دسترس نبود، همین موضوع باعث انتشار شایعات ‌شد و متاسفانه برخی نیز به این شایعات دامن  زدند. تاسف وقتی بیشتر می شد که برخی از رسانه ها و فعالان مجازی اقدام به انتشار اخبار سوخته می کردند.به طور مثال صبح ۱۳ فروردین و با گذشت ۲۴ ساعت از سیل، متاسفانه اخباری مبنی بر احتمال سقوط برخی پل‌ها منتشر  شد ، این در حالی بود که روز قبل پل تخریب شده بود.برخی رسانه های رسمی استان نیز در ساعات اولیه سیل از این حیث   کوتاهی هایی داشتند و  اخباری منتشر می کردند که اغلب سوخته و مربوط به ساعات قبل بود.

عدم صدور مجوزهای گاه فله‌ای؛مهم ترین درخواست از معاونت مطبوعاتی

او ادامه می دهد: در چند مورد شخصاً به این موضوع اعتراض کردم که با واکنش مثبت مدیران ارشد مواجه شد و اخبار را به روز منتشر کردند.در بحران سیل لرستان برخی از مسئولین هم به علت نبود راه های مخابراتی و ارتباطی،برخی اوقات،  اخبار تکراری را در اختیار رسانه قرار می‌دادند و رسانه‌ها هم به علت مشکلاتی که مخصوصا در حوزه ارتباطی  بود،امکان حضور در منطقه را نداشتند.در هر حال بحران همیشه وجود دارد و  رسانه‌ها هم نقش اساسی در اطلاع رسانی اخبار مربوط به این بحران‌ها را  دارند . آشفتگی اطلاع‌رسانی گاه ممکن است صدمات و ضربات بدی را به جامعه بحران زده، وارد کند .به همین خاطر اطلاع رسانی صحیح در بحران ها باید در دستور کار  مدیران بحران قرار گرفته و با همکاری رسانه‌ها به آن توجه خاصی داشته باشند.

قاسمی در پایان به درخواست خود از معاونت مطبوعاتی می پردازد و می گوید: شاید مهمترین درخواست از معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، عدم صدور مجوزهای گاه فله‌ای باشد تا جایی که در برخی موارد مشاهده شده افرادی غیرحرفه‌ای نشریات متعددی را بانام همسر، فرزند و یا دوستان خود به ثبت می‌رسانند و با موج سازی موازی، اقدام به تخریب یا تمجید بی مورد مدیران و کسانی می‌ شوند که به خواسته آنها تمکین می‌کنند.هم اکنون حدود ۲۰۰ رسانه اعم از کاغذی و مجازی در لرستان مجوز فعالت دارند، آیا نظارت مستمری بر این رسانه‌ها وجود دارد، آخرین بار که مقایسه و ارزیابی شده‌اند چه زمانی بوده است؟ کدام نشریه تشویق یا تنبیه شده است؟

این روزها حال رسانه‌های محلی خوب نیست

او پیشنهاد می دهد: معاونت مطبوعاتی برای کیفیت بخشیدن به فضای رسانه‌ای کشور باید حمایت و نظارت را به طور موازی و مستمر به کار گیرد!کمک به ایجاد چاپخانه‌های مستقل در شهرها و استان‌ها، تأمین بخش عمده هزینه‌های نشریات، آموزش مستمر، بیمه خبرنگاران و اقدامات رفاهی، تشویق و تنبیه؛ نظارت بر خانه‌های مطبوعات و … از کارهای مهمی است که از معاونت مطبوعاتی توقع می‌رود.همچنین  بها دادن بیشتر به پایگاه‌های خبری و سایت‌های رسمی نیز باید در دستور کار قرار گیرد.این روزها حال رسانه‌های محلی و به خصوص پایگاه‌های خبری مساعد نیست و اگر تدبیر نکنیم، بی شک باید فاتحه بسیاری از رسانه‌های اخلاق مدار را بخوانیم.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here