زمان انتشار : ۱۸ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۵۸ | کد خبر : 480594 |

تیترها به اولین«سالروز خروج آمریکا از برجام» پرداختند

شفقنا رسانه-پاسخ ایران به امریکا در اولین سالروز خروج از برجام،وضعیت بازار مسکن،گزارشی از افزایش قیمت کالاهای اساسی و واکنش ها به انتشار کلیپ هایی از دانش آموزان در روز معلم از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،امروز چهارشنبه اولین سالروز خروج آمریکا از برجام است.از این رو، قرار است رئیس جمهور در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۷ برجام اقدامات متقابلی را در پاسخ به خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها انجام دهد. برخی روزنامه ها صفحه یک خود را به این مسئله اختصاص دادند.روزنامه سازندگی با اشاره به جزئیات اقدام متقابل ایران علیه آمریکا نوشت « اتمام حجت» و در زیر تیتر توضیح داد ،رئیس جمهور امروز با مردم سخن می گوید ،روحانی به سران ۱+۴ نامه نوشته است. ظریف جزئیات اقدامات ایران را به اطلاع موگرینی می رساند. اقدامات ایران در چارچوب برجام صورت می گیرد .۲ ماه آینده به اروپا یک فرصت خواهد بود. ایران فعلا قصد خروج از پروتکل الحاقی را ندارد. روزنامه اعتماد هم تصویری از روحانی و ظریف را کار کرد و در تیتر با اشاره به نامه رییس جمهور به سران ۱+۴ نوشت « اولتیماتوم ایران» . روزنامه شرق هم عکس یک خود را دیپلماسی متقابل ایران در برابر آمریکا اختصاص داد و با تیتر جالبی عنوان کرد « جراحی تاریخی برجام» . این موضوع به عکس یک روزنامه ایران هم آمد و در تیتر از «پایان صبر ایران» نوشت. روزنامه همچنین در زیر تیتر اشاره کرد که «خبرنگار «ایران» مطلع شده تهران مهلتی ۲ ماهه به طرف های برجامی داده است».

روزنامه ایران در تیتر یک از «پویش رمضان بدون افطار دولتی»نوشت و توضیح داد که «امسال در بسیاری از وزارتخانه‌ها (مطابق اخباری که تاکنون منتشر شده) دیگر از میهمانی‌های پرزرق و برق مرسوم در ماه رمضان خبری نیست. کمتر از ۱۰ روز پس از آنکه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری از مسئولان همه دستگاه‌ها خواست برای کاهش هزینه‌ها به صحنه بیایند، دستگاه‌های متعدد دولتی نخستین گام‌ها در این زمینه را در ماه مبارک رمضان برداشته‌اند. از وزارتخانه کشور تا وزارتخانه‌های اقتصاد، ورزش، رفاه و تعاون و وزارتخانه صنعت و تجارت، هر یک بخشنامه یا دستوری صادر و مطابق آن مجموعه دستگاه‌های زیرمجموعه را از برگزاری افطاری‌های تجملاتی یا افطاری از محل منابع عمومی منع کرده‌اند. این واقعیت‌ها به همراه دستور رئیس شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر ممنوعیت برگزاری مراسم افطاری در شهرداری و نیز دستور وزارت کشور به سایر شهرداری‌ها برای کاهش هزینه‌ها و البته عزم برخی نمایندگان مجلس برای تهیه طرح مبنی بر ممنوعیت افطاری دادن از اموال غیر شخصی و دولتی حکایت از آن دارد که اکنون با یک پویش «رمضان؛ بدون افطاری دولتی» روبه‌رو هستیم.»روزنامه کیهان از موضعی دیگر  در تیتر یک خود به بیان ۵ نکته در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای پرداخت و در تیتر نوشت:« یک سال پس از مرگ برجام آمریکا رفت ما ماندیم و خسارت محض».روزنامه روزان هم  درباره برنامه تلویزیونی رئیس جمهور گزارشی کار کرد و از «اعلام عمومی تصمیم سرنوشت ساز» نوشت و توضیح داد که «روحانی احتمالاً امروز درباره سیاست های رسمی جدید درباره تعهدات ایران در قبال برجام حرف خواهد زد. باتوجه به ذکر بندهای ۲۶ و ۳۶ که اولی مربوط به خودداری از اعمال تحریم علیه ایران و دومی مربوط به شکایت از نقض کنندگان معاهده است، احتمالا ایران بنا دارد براساس نقض تعهدات توسط آمریکا، در مسیری منطبق بر معاهده بخشی از فعالیت های هسته ای خود را از سر بگیرد. باید منتظر ماند و دید ».

 

باتوجه به پایان اعتبار رمزدوم کارت های بانکی در اردیبهشت ماه، برخی بانک ها روز گذشته در پیامکی به مشتریان اعلام کرده اند، سریعتر نسبت به دریافت رمز دوم یکبارمصرف به شعب مراجعه کنید.این خبر به تیتر یک روزنامه هفت صبح آمد و با توجه به واکنش مردم در برابر این اقدام بانک مرکزی عنوان کرد « رمز دوم یکبار مصرف که ترس ندارد» و در زیر تیتر اشاره کرد ،رمزهای سنتی از ابتدای خرداد بازنشسته می شوند،یک تغییر تاکتیکی بزرگ به نفع امنیت حساب های بانکی.

با شروع روز و هفته معلم برخی کلیپ از مدارس منتشر شد که حاوی شادی دانش آموزان در این روز بود که باعث واکنش های زیادی از سوی مسئولان نسبت به آهنگ موردنظر و حرکات دانش آموزان شد تا جایی که به وزیر آموزش و پرورش دستور برخورد با مدیران این مدارس داده شد ،روزنامه آفتاب یزد در گزارشی به بهانه واکنش مسئولان نسبت به این فیلم ها نوشت « شادی در مدارس؛ تهاجم فرهنگی یا افزایش امید؟» در این گزارش محمدرضا نیک نژاد کارشناس حوزه آموزش و پرورش نوشت « مدارس یک فضای عمومی هستند و تاثیرات زیادی از فضای عمومی دریافت می کنند .در این فضای عمومی خانواده ها تلاش می کنند تا یک جامعه شاد برای فرزندانشان ایجاد کنند تا فرزندانشان دچار انواع و اقسام بیماری های روحی و جسمی نشوند ،اگر بنا به خواست فضای اجتماعی و خانواده های دانش آموزان برخی از مدیران اقدام به ایجاد فضاهای شاد و نشاط برای دانش آموزان می کنند این موضوع نباید تبدیل به یک ابزار سیاسی شود تا جناح های مختلف سیاسی به واسطه آن جناح دیگر را سرزنش کنند.»

روزنامه همشهری امروز در تیتر یک خود به وضعیت قیمت مسکن پرداخت و با اشاره به قیمت های جنجالی در هفته های اخیر و برخورد با سایت های چون شیپور و دیوار جهت ممنوع کردن اعلام قیمت مسکن، نوشت « زمین،متهم آشوب در بازار مسکن» و در زیر تیتر اشاره کرد ،بخش عمده آشفتگی بازار از زمین مسکونی سرچشمه می گیرد و دولت به عنوان بزرگترین مالک زمین می تواند این آشوب ها را تمام کند.طرح فروش متری مسکن در دستور کار وزارت راه قرار گرفته ،با این طرح مردم می توانند با منابع مالی خرد به تدریج مالک کل یک واحد مسکونی شوند.

سیاست روز هم در عکس یک به بررسی ریشه گرانی های اخیر پرداخت و در تیتر آن را «تخلفی از جنس سوء مدیریت» دانست و توضیح داد که «ماه مبارک رمضان اغاز شد اما علی رغم وعده های مکرر متولیان نه تنها ثباتی در قیمت ها دیده نشد بلکه اکثر قریب به اتفاق بازارها دستخوش نوسان و گرانی ها فزاینده شدند. به طوری که نه تنها مردم و کارشناسان که حتی نمایندگان مجلس هم امیدی به بهبود اوضاع اقتصادی مردم ندارند و مدام از این مسئله ابراز نگرانی می کنند. این اتفاقات در شرایطی رخ داده که تا پیش از این نیز متولیان مربوطه و بخصوص تعزیراتی بر این مسئله تاکید داشته اند که با متخلفین، گران فروشان و البته سودجویان برخورد جدی و قابل توجه خواهند داشت. هرچند متولیان از جدی بودن تصمیمات خود در این زمینه خبر می دهند اما برآیند قضیه از این مسئله پرده برمی دارد که در عمل سوء مدیریت و نبود نظارت کافی و حتی شاید نظارت کاغذی کار را به جایی رسانده که به اعتقاد کارشناسان می توان مدعی شد که سرمنشا تمام این گرانی به شکلی و شمایلی ریشه در یک دستور مدیریتی دارد».

خراسان هم در تیتر یک از «معمای رانت ارزی ۲ خودروساز»نوشت و ضمن اشاره به گزارش منتشر شده از تابناک توضیح داد که «در صورت پذیرش آمارهای منتشر شده از سوی تابناک، باید گفت که دو خودروساز کشور به تنهایی، بیش از ۴.۷ میلیارد دلار ارز یارانه ای دریافت کرده اند. این در حالی است که طبق آمارهای گمرک، واردات انواع خودرو و قطعات آن (ذیل کدتعرفه های ۸۷۰۱ تا ۸۷۰۸)، بر اساس اطلاعات موجود و مقدماتی ۱۲ ماه سال ۱۳۹۷، حدود یک و نیم میلیارد دلار (۱,۴۲۴,۱۹۳,۲۲۸ دلار) بوده است. این فاصله موجود، ابهام مهمی در خصوص سرنوشت دیگر ارزهای دریافتی خودروسازان (با فرض یادشده) به جا می گذارد.»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here