زمان انتشار : ۱۷ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۱۷ | کد خبر : 480575 |

تیترها از «نه»موقت مجلس به گران شدن بنزین گفتند

شفقنا رسانه-گزارشی از وضعیت قیمت بنزین،پاسخ ایران به امریکا در سالگرد خروج آن از برجام،بررسی اسامی دریافت کنندگان ارز نیمایی و دولتی و گزارشی از وضعیت زنان سیل زده از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،پس از نشست غیرعلنی مجلس با برخی مقامات دولتی به توقف سهمیه بندی و الزام به استفاده از کارت سوخت منجر شد. روزنامه سیاست روز عکس یک را به این مسئله اختصاص داد و در تیتر نوشت:«مجلس خودی نشان داد» و در رو تیتر به منتفی شدن افزایش قیمت بنزین اشاره کرد. این روزنامه تیتر یک را به بررسی ریشه های اصلی گرانی کالاهای اساسی اختصاص داد و در تیتر نوشت«بذر گرانی بازار در دست دولت».

روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به گزارشی از مباحث مطرح شده در مجلس شورای اسلامی درباره افزایش قیمت بنزین و وضعیت کارگران بازداشتی اختصاص داد و با اشاره به مذاکره نمایندگان با رییس مجلس درباره حواشی تجمع روز کارگر مقابل مجلس عنوان کرد « پیگیری وضعیت کارگران بازداشتی» و در زیر تیتر با اشاره به حضور رحمانی فضلی و نوبخت در این جلسه غیر علنی نوشت،۱۵۰ دقیقه رایزنی غیر علنی هم نتوانست دیدگاه های مجلس و دولت را به هم نزدیک کند « نه » موقت بهارستان به گرانی بنزین.

« ایران بهشت قاچاقچیان بنزین» تیتر یک امروز سازندگی است که در گزارشی به این مسئله پرداخته که گرچه با مخالفت مجلس سهمیه بندی و آزاد سازی بنزین منتفی شد اما اکنون در فضایی آرام بهتر است به این بپردازیم که چرا بنزین ارزان به ضرر فرودستان است؟در بخشی از این گزارش آمده « بازتاب اثرات افزایش قیمت سوخت در فضای غیر تخصصی شبکه های اجتماعی انعکاسی غیرواقعی از وضعیت عمومی مردم بود.به طوریکه بر خلاف آنچه در این فضا ها بازنمایی شد ،این فقرا نیستند که چشم شان را به اخبار دوخته اند ،بلکه ثروتمندان و افراد بیشتر برخوردار جامعه ،جان و دلشان را یک هفته تمام گذاشتند تا خبرهای مربوط به افزایش احتمالی قیمت بنزین را رصد کنند و با هر رسانه ای که در اختیار دارند ،مانع از این اصلاح اقتصادی شوند،آنها بیش از تمام فقرا از یارانه دولتی برخوردار هستند و به سادگی هم این نعمت را رها نمی کنند.»

روزنامه ایران هم عکس یک را به تصویری از بیژن زنگنه وزیر نفت اختصاص داد و در تیتر از «بازگشت کارت سوخت» گفت و در رو تیتر به نقل از زنگنه نوشت:«دولت در مورد افزایش قیمت بنزین هیچ مصوبه‌ای نداشت». این روزنامه در یکی از مطالب فرعی خود روایتی زنانه از مصائب سیل نوشت و در تیتر تاکید کرد که «سیل با زنان بی‌رحم‌تر است» روزنامه در بخشی از متن توصیف کرد «دست‌هایش را به این سوی و آن سوی تکان می‌دهد، یعنی سیل از آن طرف آمد و خانه را برد. می‌گوید هر روز میهمان داشت و سفره می‌انداخت از کجا تا کجا اما حالا دیگر خانه‌ای ندارد. باید چکار کند؟ همسایه‌ها که خودشان هم سیل زده‌اند در طول روز استکانی چای دستش می‌دهند. اما همه نگرانش هستند. با چند پرستار و بهیار داوطلب حرف می‌زنم که می‌گویند اغلب زنان سالمند نتوانسته‌اند با از دست دادن خانه و زندگی‌شان کنار بیایند. پذیرش این ماجرا برای سالمندان سخت‌تر است. آنها نیازمند مداخله جدی روانشناسی‌اند تا بلکه با قبول وضعیت موجود بتوانند زندگی را از سر بگیرند، چون معلوم نیست کی خانه‌هایشان ساخته شود و شاید مجبور باشند تا ماه‌ها با همین شرایط یا در چادرهای هلال‌احمر زندگی کنند».

روز چهارشنبه هفته جاری برنامه‌های مرحله‌ای ایران برای انجام اقدامات متقابل در برابر خروج آمریکا از برجام اعلام خواهد شد. برنامه‌های پیش‌بینی شده در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام بوده و فعلاً موضوع خروج از برجام مطرح نیست.این خبر به تیتر یک آفتاب یزد  آمد و نوشت « پاسخ ایران به آمریکا روز چهارشنبه».

روزنامه همشهری هم تیتر یک خود را به راهبرد ایران در روز چهارشنبه اختصاص داد و نوشت « نوبت عکس العمل ایران ».این روزنامه عکس یک خود را به وضعیت کارخانه سیمان ری در آینده اختصاص داد و با اشاره به موافقت دولت و با درخواست شهردار تهران ،نوشت « کارخانه سیمان ری ،موزه صنعت می شود » و در زیر تیتر هم به تبدیل شدن نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب به منطقه آزاد تجاری در آینده اشاره کرد .

روزنامه کیهان با بیان اینکه منابع آگاه گفتند ایران قصد دارد از حقوقش در برجام استفاده کرده و در سالگرد خروج آمریکا از این توافق هسته‌ای به ااین اقدام واشنگتن، واکنش متقابل نشان دهد. در تیتریک پیشنهاد داد که «فردا به جای اولتیماتوم دست به عمل متقابل بزنید» و در بخشی از متن نوشت:« در شرایطی که منابع آگاه از تصمیم دولت برای پاسخ به تحریم‌های یکجانبه آمریکا در چارچوب برجام خبر می‌دهند، لازم است دولت برای حفظ اعتبار خود با اقدام عملی و نه صرفا بیانیه و اولتیماتوم معلوم نماید که حداقل خطوط قرمز ما، تحریم هاست و نه حفظ یکطرفه توافق به هر قیمت، در حالی که حتی اروپا نیز در عمل، کمترین اعتراضی به عهدشکنی سیستماتیک آمریکا نشان نمی‌دهد.»


بانک مرکزی روز گذشته فهرست تازه‌ای از دریافت‌کنندگان ارز دولتی و نیمایی در یک سال گذشته را منتشر کرد.روزنامه شرق تیتر یک خود را به گزارشی از فهرست دریافت کنندگان ارزهای دولتی و نیمایی از سوی شرکت های تولید کننده و وارد کننده اختصاص داد و عنوان کرد « ۳ میلیارد یورو در اختیار دو خانواده مشهور» در بخشی از این گزارش آمده « در شماره امروز دو فهرست دریافت‌کنندگان ارز دولتی (دلار چهارهزارو۲۰۰تومانی) و اشخاص حقیقی دریافت‌کننده ارز نیمایی را بررسی کرده‌ایم که نشان می‌دهد در یک سال گذشته بیش از ۱۰ هزار شخصیت حقیقی و حقوقی در مجموع مبلغی بالغ بر ۲۵ میلیارد یورو ارز معادل دلار چهارهزارو۲۰۰تومانی از بانک مرکزی دریافت کرده‌اند که از این مقدار، بیش از ۶.۸ میلیارد یورو در اختیار ۲۵ شرکت اول این فهرست ۱۰هزارتایی قرار گرفته است؛ ۲۵ شرکتی که شامل چند شرکت واردات نهاده‌های دامی، صنایع غذایی و خودروسازی می‌شود. در بین شرکت‌های دریافت‌کننده ارز، ۳میلیارد یورو به شرکت‌های دو خانواده مشهور تعلق گرفته است.همچنین فهرست اشخاص حقیقی دریافت‌کننده ارز نیمایی نشان می‌دهد در یک سال اخیر ۷۹۸ نفر در مجموع بیش از ۲۳۲ میلیون یورو ارز نیمایی دریافت کرده‌اند؛ افرادی که بعضا مدیر یا عضو هیئت‌مدیره شرکت‌هایی هستند که به‌عنوان شخصیت حقوقی نیز در فهرست دریافت‌کنندگان ارز نیمایی یا دولتی دیده می‌شوند.»

اسفندماه سال گذشته فرهاد اصل ایرانی فام، مدیر حقوقی و امور قراردادهای سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران از راه اندازی مجدد ۹۵ واحد تولیدی راکد در استان خراسان خبر داد. روزنامه خراسان تیتر یک را به گزارشی میدانی اختصاص داد و به سراغ این کارخانه ها رفت تا از صحت و سقم این سخنان آگاه شود. با این حال در بررسی ها به این نتیجه رسید که «تنها یک واحد دوباره فعال‌شده است و بقیه واحدها غیرفعال هستند.» این روزنامه در تیتری انتقادی از «احیای صنایع فقط روی کاغذ» نوشت و در زیر تیتر تاکید کرد که «خبر معاون سازمان صنایع کوچک درست از آب در نیامد».

روزنامه روزان هم در تیتر و عکس یک به «نمایش بولتون و پمپئو» اشاره کرد و در رو تیتر از «جنگ طلبی آمریکا در آب های خلیج فارس علیه تهران» نوشت و توضیح داد که «واقعیات میدانی و ملاحظات امنیتی خاورمیانه نشانگر آن است که در عرصه میدانی امکان درگیری بزرگ و حمله نظامی آمریکا به ایران وجود ندارد و تهدیدات بولتون و پمپئو بیشتر نمایش هایی پوشالی و خالی از ضمانت اجرا هستند».

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here