زمان انتشار : ۱۵ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۴ | کد خبر : 480501 |

روزنامه ها روز یکشنبه چه گفتند؟

شفقنا رسانه– سخنان جهانگیری درباره دو راهی اقتصاد آزاد یا دولتی، سخنان روحانی در مراسم نکوداشت معلم، اخراج علی دایی از سرمربی گری تیم سایپا و… به صفحه اول روزنامه ها آمد.

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب گفت: «در شرایط جدید اقتصادی که کشور با آن روبه‌روست، دو نظریه وجود دارد؛ یکی اینکه حالا که به سمت محدودیت‌های بیشتر می‌رویم باید نقش دولت پر رنگ‌تر شود و حتی شاید ناچار شویم در برخی کالاها به سمت سهمیه بندی و توزیع کوپنی کالاها حرکت کنیم که پیش نیاز این طرح این است که دولت دوباره خود عهده دار وظایف و برنامه‌های توزیع کالا شود. عده زیادی از فعالان اقتصادی و صاحبنظران با این نظریه مخالف هستند. این افراد معتقدند در چنین شرایط سخت اقتصادی باید به سمت آزاد کردن اقتصاد پیش رویم و حتی محدودیت‌ها و قید و بندهایی که قبلاً داشته‌ایم را هم برطرف کنیم و به جای توزیع از طریق سهمیه بندی و کمک به اقشار ضعیف جامعه، اقتصاد را آزاد کنیم و یارانه‌های پنهان را به‌صورت نقد در اختیار مردم قرار دهیم و مردم از دولت یارانه دریافت کنند تا هزینه افزایش قیمت‌ها جبران شود.» روزنامه ایران عکس یک را به این مسئله اختصاص داد و در گفتگو با صاحبنظران در پی پاسخ به نظرخواهی دولت بود و در تیتر از « دو راهی انتخاب؛ اقتصاد آزاد یا دولتی؟» نوشت. روزنامه همچنین یادداشت هایی از کامران ندری، امرالله امینی، محمد خوش چهره، محمدرضا انصاری، ناصر ریاحی، لطفعلی بخشی و حسن فروزانفرد را کار کرد.

سخنان روحانی در مراسم نکوداشت روز معلم مورد انتقاد روزنامه کیهان قرار گرفت و در تیتر یک تاکید کرد که «مردم گرفتار گرانی/دولت سرگرم رؤیای سیب و گلابی برجام» است و انتقاد کرد که «در حال حاضر مردم با مشکلات متعدد معیشتی مواجه هستند، اما متاسفانه دولتمردان همچنان در رؤیای برجام و مشغول بزک این جنازه توافق خسارت‌بار هستند. دولت باید روند خسارت بار برجام را متوقف کرده و با اجرای دقیق اقتصاد مقاومتی و اهتمام جدی به رونق تولید، تغییری جدی در وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم ایجاد کند.»

سیاست روز هم تیتر یک را به انتقاد از سخنان روحانی اختصاص داد و در تیتری سوالی نوشت:«چرخ سانتریفیوژ و زندگی مردم چگونه می چرخد؟» و در رو تیتر خطاب به روحانی نوشت «آن باغ گلابی و سیب توهمی را می دیدید، این را هم ببینید» و در بخشی از متن توضیح داد که «قرار بود هم چرخ سانتریفیوژ بچرخد هم زندگی مردم، قرار بود کلیدی داشته ابشید تا مشکلات مردم را حل کنید نه کلیددار وعده های انتخاباتی باشید! قرار بود فقر ریشه کن، بیکاری نابود و دل مردم پرامید و شاد باشد… اما! اما الان اوضاع چطور است؟ آیا حاضرید یک کوچه در هرکجای کشور را با مردم قدم زده و پای درد دلشان بنشینید تا ببینید که دقیقاً چه احساسی به تدبیر و امید و شعارهایتان دارند؟ قرار نبود مگر آنچنان رونق اقتصادی ای ایجاد کنید که کسی به یارانه نیاز نداشته باشد. چطور شد که به جای این وعده آنچنان تورمی ایجاد کردید که با یارانه نمی توان خرج یک روز زندگی را تامین کرد؟…»

روزنامه خراسان هم تیتر یک را به نظرسنجی از مردم مشهد اختصاص داد و در تیتر نوشت: «از هر ۳ نفر یک نفر خواننده خراسان» و توضیح داد که «بر اساس نتایج یک نظر سنجی نزدیک به ۴۰ درصد از شهروندان مشهدی، جزو افراد روزنامه خوان محسوب می شوند که در بین روزنامه خوان های مشهدی، ۸۷ درصد مخاطب روزنامه خراسان هستند. این نظرسنجی که بر اساس پرسش  نمونه ای تصادفی از ساکنان شهر مشهد پردازش شده نشان می دهد که ۸۷ درصد روزنامه خوان های مشهدی خواننده خراسان هستند.یعنی از هر سه شهروند مشهدی یک نفر روزنامه  خراسان می خواند  . همچنین ۴.۹درصد روزنامه قدس و حدود ۲.۵ درصد روزنامه شهرآرا  را مطالعه می‌کنند و دیگر رسانه‌های مکتوب نیز بین روزنامه خوان‌های مشهدی سهمی کمتر از یک درصد را به خود اختصاص می‌دهند.»

چند روز گذشته باشگاه سایپا با انتشار بیانیه‌ای از اخراج علی دایی، سرمربی خود خبر داد.این باشگاه دلیل اخراج او را در این بیانیه ذکر کرده است: در نشست خبری پس از دیدار تیم‌های سایپا و ذوب آهن اصفهان، در روز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸، رفتار غیر حرفه‌ای، مصاحبه خارج از عرف و اظهار نظر غیر تخصصی جناب آقای علی دایی، منشور اخلاقی و مفاد قرارداد فی‌مابین با باشگاه سایپا را زیر پا گذاشت و علی رغم تذکرات قبلی، بی‌احترامی ایشان به مجموعه گروه خودروسازی سایپا، موجب ناراحتی و تکدر خاطر مجدد قشر عظیمی از کارگران شریف و زحمتکش این مجموعه صنعتی بزرگ گردید.این خبر به تیتر و عکس روزنامه سازندگی آمد و این روزنامه از زاویه ای دیگر به اخراج او واکنش نشان داد و نوشت « بهای انتقاد» و در زیر تیتر اشاره کرد ،آیا علی دایی به خواست کارگران سایپا اخراج شد؟

بعد از اجرای دادگاه های برای پرونده های پتروشیمی در داخل و خارج کشور و شناسایی چند متهم ،حال گمانه هایی از رد پای دلارهای پتروشیمی در پرونده واردات خودرو وجود دارد .روزنامه هفت صبح تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داد و عنوان کرد « به دنبال دلارهای پتروشیمی» و در زیر تیتر اشاره کرد،واردکنندگان خودرو تقاضای وقت برای فیصله دادن به ماجرای خودروهای وارداتی کرده اند.

محمد سرافراز رییس پیشین صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در تازه ترین گفت و گوی خود مدعی شده ،امریکا درصدد است پس از ماه رمضان به ایران حمله کند. این خبر با واکنش های زیادی روبرو شد و روزنامه آفتاب یزد هم این گمانه زنی را به تیتر یک خود آورد و نوشت « پیغام آمریکا به مقامات ایرانی» و در متن حسن بیگی عضو کمیسیون امنیت ملی در مصاحبه با این روزنامه توضیح داده « هم خود آمریکایی ها در مواجهه با نمایندگان دیپلماسی جمهوری اسلامی و هم هر کجا که با دوستان و متحدان ایران نشست و برخاستی داشته اند به این مسئله قویا اذعان و اعتراف داشته اند که هیچ برنامه ای برای حمله به ایران تحت هیچ شرایطی و در هیچ زمانی نداشته و ندارند .»

علی لاریجانی در جمع معلمان نمونه کشور با اشاره به اظهارات اخیر مقام معظم رهبری درباره شرایط فعلی کشور، اظهار کرد: ایشان بر روی انسجام و وفاق داخلی تاکید کردند. مساله فعلی کشور آن است که ما با یک سری موجودات دردسرساز برای صحنه بین‌المللی مواجه هستیم که می‌خواهند برای ایران دردسر درست کنند اما ایران یک نقش سرافرازانه در دیپلماسی را دنبال می‌کند.ایران طبق برجام می‌تواند آب سنگین تولید کند و طبق این توافق خلافی مرتکب نشده است. پس ما کار غنی‌سازی را انجام می‌دهیم می‌خواهید بخرید یا نخرید.این اظهارات به تیتر یک روزنامه اعتماد و شرق آمد .

روزنامه همشهری در تیتر یک امروز خود از ساخت پروژه های شهری در ۷ محور اصلی از جمله پل دریاچه خلیج فارس به بوستان چیتگر مجموعه های فرهنگی و ورزشی و ۲ هتل شهر آفتاب به سرمایه گذاران خبر داد و در تیتر خبری نوشت «فرش قرمز تهران  برای سرمایه گذاران » و در زیر تیتر اشاره کرد ،امروز با درخواست شهردار تهران ،تبدیل نمایشگاه شهر آفتاب به منطقه آزاد تجاری در کمیسیون زیر بنایی دولت بررسی می شود.

روزنامه روزان هم گزارشی از رویکرد شورای نگهبان به قانون انتخابات کار کرد و در تیتر نوشت:«پاسخی فنی با مسئله ای سیاسی» و توضیح داد که «آن هایی از این نظام انتخاباتی منتفع می شوند که واحد حزب با نظام تشکلاتی گسترده ای در سطح کشور باشند. همچنین چون امکان رای دادن رسمی به لیست های جبهه های سیاسی در این طرح وجود دارد، برخورداری جریان های سیاسی کشور در موفقیت با شکست آن جریان تاثیر دارد».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here