زمان انتشار : ۱۴ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۰۵ | کد خبر : 480436 |

تبعات گران شدن بنزین؛ همچنان محور تیتر روزنامه ها

شفقنا رسانه-سفر وزیر نفت به عمان،بررسی طرح استانی شدن انتخابات مجلس و گزارشی از تبعات گران شدن بنزین بر معیشت مردم از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، علی لاریجانی هفته قبل در میانه سخنرانی خود در همایش «سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید» گفت: «اگر انتخابات به صورت تناسبی و با رأی‌های مبتنی بر اکثریت و تناسب بین گروه‌ها و تشکل‌ها باشد آنگاه همه می‌توانند وارد سیستم شوند و هیچ کسی جا نمی‌ماند. دیگر اپوزیسیونی که حذف شود وجود نخواهد داشت، همه وارد مجلس می‌شوند که این یک گام است.» این مسئله باعث شد تا روزنامه ایران در تیتر یک « نقشه راه انتخابات استانی و تناسبی » گزارشی درباره تناسبی شدن انتخابات مجلس کار کند و با بیان اینکه سخنان لاریجانی و حمایت از تناسبی شدن انتخابات اتفاق بدون مقدمه ای نبوده، نوشت:« به نظر می‌رسد پیش کشیدن این بحث خود مقدمه‌ای است برای آماده کردن فضای اجتماعی و سیاسی جامعه جهت یک تغییر مهم در سیستم انتخابات مجلس».

روزنامه شرق هم تیتر یک خود را به بررسی طرحی ۵۵ ماده ای با عنوان « اصلاح برخی از مواد قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی »اختصاص داد و در گفت و گو با کارشناسان به بررسی بحران ها و چالش های این قانون پرداخت و در تیتری انتقادی نوشت « اصلاحی که بحران می آفریند».محمدرضا شمسا، کارشناس احزاب و نظام‌های انتخاباتی درباره تبعات این طرح در صورت تصویب به شرق می گوید«این طرح مثل درشکه‌ای است که دو موتور در دو جهت دارد. نمی‌توانید با دو منطق متفاوت یک الگو را طراحی کنید. ممکن است باعث نزاع و تنش بین شهرها شود. به فرض کل شهر به یک نامزد رأی می‌دهند. مثلا در شهرستان فسا ۸۰ درصد مردم به یک شخص رأی می‌دهند. آن شخص در استان رأی نمی‌آورد. فردی که حداقل ۱۵ درصد آرا را به دست آورده، به مجلس راه پیدا می‌کند. این اتفاق تنش‌های قومی را به‌شدت زیاد می‌کند؛ چرا‌که حوزه فرعی حفظ شده است. از سوی دیگر ممکن است رقابت‌ها تشدید شود؛ مثلا دو شهر با هم کشمکش داشته باشند. در این شرایط بر‌اساس این طرح اگر انتخابات برگزار شود، امکان دارد بعد از مدتی مردم از واژه تناسبی به وحشت بیفتند. در‌حالی‌که اصلا این طرح تناسبی نیست. تناسب یعنی نسبت آرا به کرسی‌ها؛ اما نماینده‌ها تناسبی را برابر با حوزه استانی می‌دانند. فکر می‌کنند اگر حوزه بزرگ و استانی شود، فرمول تناسبی برقرار است؛ در‌حالی‌که چنین نیست. در ماده هم استانی و تناسبی نوشته شده است. ایرادها زیاد است و باید منتظر ماند و دید که بین مجلس و شورای نگهبان با چه سرنوشتی روبه‌رو می‌شود.»

محمد جواد ظریف در گفتگویی با شبکه الجزیره با بیان اینکه ایران خواهان افزایش تنش با امریکا نیست، تأکید کرد: اگر امریکا تصمیم بگیرد که تنگه هرمز را برای ما (ایران) ناامن کند ایران این اجازه را نخواهد داد. روزنامه کیهان در تیتر یک به انتقاد سخنان ظریف پرداخت و در تیتر خطاب به او نوشت:« آقای ظریف! قرار است تنگه هرمز را ما ناامن کنیم نه آمریکا! » و توضیح داد « در حالی که همه مسئولان سیاسی و نظامی کشور از موضوع «ناامن کردن تنگه هرمز برای آمریکا» در صورت تحریم نفتی ایران به عنوان گزینه‌ای قدرتمند در دستان کشورمان یاد می‌کنند و حتی رسانه‌های غربی نیز به آن اذعان دارند، محمد جواد ظریف به دلایل نامعلومی تلاش دارد این مزیت را به نقطه ضعفی برای کشورمان تبدیل کند».

به دنبال انتشار برخی اخبار درباره افزایش قیمت بنزین بسیاری از رسانه ها به این شایعات واکنش نشان دادند و برخی به تبعات این افزایش قیمت بر روی دیگر کالا ها پرداختند.روزنامه سازندگی امروز تیتر و عکس یک خود را به بررسی این موضوع اختصاص داد و در تیتری تحلیلی نوشت « تصمیم ملی نیازمند تدبیر ملی» و در زیر تیتر اشاره کرد،انتشار شایعات درباره افزایش قیمت بنزین ،موحی از نگرانی و تشویش را به وجود آورد .اگرچه دولت اعلام کرد فعلا تصمیمی بر افزایش نرخ بنزین نگرفته است ،اما سوال مطرح این است که افزایش نرخ حامل های انرژی و خصوصا بنزین باید تحت چه مکانیزمی انجام شود؟ همچنین حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران در سرمقاله این روزنامه عنوان کرده « اصلاح قیمت بنزین نیازمند زمان مناسب است» .

روزنامه سیاست روز هم در تیتر یک «لطفاً اینبار روی حرفتان بمانید» به وعده مسئولان در ماه های گذشته درباره گران نشدن بنزین اشاره کرد و در رو تیتر خطاب به مسئولان نوشت:«با سرمایه های نظام چه می کنید؟!» و در بخشی از متن توضیح داد که «شاید گران شدن بنزین به نفع مردم باشد، شاید نه. اما مهم این است که قبل از هر اقدامی، قبل از هر برنامه ای مردم را محرم دانسته و به آن ها واقعیت را بگویید وگرنه باید انتظار داشت که مردم حرف مسئولین را درباره مسائل دیگری چون طبیعی بودن بازار دارو، ارز، ارزاق اساسی و… را نیز باور نکنند.»

روزنامه ابتکار تیتر یک خود را به گزارشی از اولویت های بهارستان برای رسیدگی به مشکلات مردم اختصاص داد و با اشاره به مسائل مهم این روزهای جامعه در تیتر عنوان کرد « نان،سیل،بنزین و تحریم »در بخشی از این گزارش لاهوتی نماینده مردم لنگرود به ابتکار گفته « لاهوتی از نمایندگان به مسئله افزایش قیمت بنزین به عنوان یکی از دغدغه‌های جدی و اولویت مجلس در این شرایط اشاره کرد و به «ابتکار» گفت: «گفته می‌شود بنزین در کشور ما ارزان است و هزاران دلیل و توجیح برای گران کردن و سهمیه‌بندی آن بیان می‌کنند در حالی که شرایط اقتصادی جامعه منتظر یک التهاب است و کوچک‌ترین افزایش قیمت بنزین شوک تورمی ۳۰ درصدی به وضعیت تورمی فعلی اضافه می‌کند. پس ما به عنوان نمایندگان مجلس باید مراقب باشیم و اجازه این اتفاق را در این شرایط اقتصادی ندهیم.مردم توقع ندارند مشکلات بیکاری را در این یک ساله باقی مانده مجلس حل کنیم، ولی اگر تلاش کنیم می‌توانیم تا حد قابل قبولی وضعیت اقتصادی و معیشتی آنها را که در سطح کلان در دست بررسی داریم رفع کنیم به نحوی که مردم اثرش را در سفره‌های خود ببینند و شاهد باشند که وضعیت به سمت بهبود است و این امید در دلشان زنده شود.»

روزنامه خراسان در تیتر یک با توجه به مواد ۲۶ و ۳۷ برجام به بررسی سناریوهای ایران علیه اقدامات ضدبرجامی آمریکا پرداخت و در تیتر از « ۵ گزینه هسته ای علیه بدعهدی» نوشت و توضیح داد که « گزینه های پیش روی جمهوری اسلامی برای این کار متنوع بوده است و در صورت رسیدن نظام به تصمیمی قطعی می تواند طیف متنوعی را شامل شود. تزریق گازUF-6 به دو آبشار سانتریفیوژ موجود در فردو که هم اکنون بدون گاز در حال چرخش هستند و تولید اورانیوم با غنای ۳.۶۷ درصد در این مرکز، نصب سانتریفیوژهای IR-2M و IR-4 در نطنز که به ترتیب توان غنی سازی ۲ و ۵ برابری نسبت به ماشین های IR-1 دارند، گذشتن از سقف ۱۳۰ تولید آب سنگین در کارخانه آب سنگین خنداب که در ماده ۱۴ برجام ذکر شده، فک پلمب از قرص های سوخت راکتور آب سنگین قدیمی اراک و ارسال آن ها از اصفهان به اراک و سرانجام توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی به ویژه اجرای کد ۳.۱، (به خصوص این که هفته پیش محمد جواد ظریف گفته بود یکی از انتخاب های احتمالی ایران مقابل تحریم های آمریکا خروج از پیمان «ان.پی.تی» است) پنج اقدامی است که هر کدام به تنهایی یا ترکیبی از چند مورد می تواند طبق بندهای ۲۶ و ۳۷ برجام در مقابله با اقدام آمریکا در اعمال تحریم های هسته ای مشروعیت قانونی داشته باشد. هر چند این اقدامات در مرحله ابتدایی بوده و در صورت ادامه روند بی حاصل کنونی و نفع نبردن ایران از منافع برجام و اجرای تعهداتش، می تواند مراحل دیگری داشته و تا خروج قطعی کشورمان از برجام و ان پی تی را نیز در بر داشته باشد.»

روز گذشته وزیر نفت برای بررسی همکاری های دوجانبه تهران_ مسقط در حوزه انرژی عازم عمان شد.این خبر به تیتر یک آفتاب یزد آمد و عنوان کرد « انتظار تهران از مسقط» و در زیر تیتر با اشاره به صحبت های یک عضو کمیسیون انرژی مجلس نوشت : ایران باید از همه راه حل های موجود در برابر تحریم های آمریکا بهره بگیرد تا بتواند بخشی از مشکلات ناشی از این وضعیت را حل کند.همانطور که واشنگتن از کشورهای مرتجع منطقه علیه ایران بهره می برد تهران هم باید از همه ظرفیت های داخلی و خارجی اش در برابر تحریم ها بهره ببرد.

محمد سانوسی بارکیندو دبیر کل اوپک روز پنج شنبه در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با تاکید بر اینکه مهم نیست در آینده با چه چالش هایی مواجه شویم، خاطر نشان کرد: ما در اوپک تلاش خواهیم کرد که نفت را غیر سیاسی کنیم. در همین راستا نیز به همه همکارانم اعلام کرده‌ام که وقتی وارد این سازمان شدید، پاسپورت‌هایتان را باید در خانه بگذارید. همانطور که بارها تکرار شده، امکان حذف ایران از بازار نفت امکان ندارد و علیرغم این که دو عضو اوپک ادعای جایگزینی نفت ایران را کرده‌اند، باید گفت که اوپک تصمیم‌های گروهی می‌گیرد و در این زمینه هیچ تک‌روی ندارد.روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به گزارش این اظهارات اختصاص داد و نوشت « حذف نفت ایران ممکن نیست» .

روزنامه روزان هم گزارشی از واکنش های احزاب اصلاح طلب به روز کارگر و معلم کار کرد و در تیتر نوشت«صدایی که نمایندگی نمی شود». این روزنامه توضیح داد که «به نظر می آید ارتباط و پیوند نظام مندی بین تشکل های صنفی معلمان و کارگران درون جریان اصلاح طلبی و این قشر از جامعه دیگر وجود ندارد. انجمن اسلامی معلمان و مجمع فرهنگیان رابط بین اصلاح طلبان و قشر معلم و انتقال دهنده مطالبات و دیدگاه های آن ها نیستند و دیگر حتی به صورت موردی هم صدایی از آن ها بلند نمی شود. این وضع در مورد خانه کارگر نیز حاکم است».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here