زمان انتشار : ۱۴ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۱۹ | کد خبر : 480434 |

تقدیر شفقنا از بیژن نفیسی؛پیشکسوت عرصه مطبوعات

بیژن نفیسی؛ پیشکسوت مطبوعات/ عکاس: حسین شهلایی

شفقنا رسانه– شنیدن روایت ها و خاطرات روزنامه نگاران پیشکسوت می تواند برگی از تاریخ مطبوعات شفاهی برای اهالی رسانه باشد .پیشکسوتان مطبوعاتی که در زمانه خود به عنوان چشم و گوش مردم بودند و با اطلاع رسانی های دقیق و تحلیل هایشان به مسئولان کمک می کردند ،باید  در حال حاضر هم با انتقال تجربیات و توصیه های خود به خبرنگاران در خبررسانی و انعکاس واقعیت ها در جامعه یاری رسانند.

به گزارش شفقنا رسانه،این اتفاق زمانی رخ می دهد که خود اهالی رسانه به اهمیت این طبقه از جامعه پی ببرند و جایگاه شان را ارج نهند. به همین خاطر شفقنا رسانه در نظر دارد هر هفته  دیداری با پیشکسوتان مطبوعاتی داشته باشد و از تجربیات آنان بهره بگیرد.

این بار شفقنا میزبان بیژن نفیسی یکی از روزنامه نگاران باسابقه در تحریریه روزنامه اطلاعات و مدرس دانشگاه بود. نفیسی سال ۵۴ در رشته روزنامه نگاری فارغ التحصیل می شود و همزمان با تحصیل در روزنامه، مشغول یادگیری این حرفه می شود.

به گفته خودش  حرفه روزنامه نگاری را از سال ۱۳۵۰ در نزد علی اکبر کسمایی، سردبیر آن زمان روزنامه اطلاعات یاد گرفته است. نفیسی فعالیت خود را در روزنامه اطلاعات ابتدا از سرویس شهرستان های آغاز می کند و بعد از دو سال وارد تحریریه روزنامه می شود. شش ماه اول به جای یکی از همکارانش در بخش اقتصادی فعالیت می کند و بعد وارد حوزه اجتماعی می شود و تا زمان انقلاب در این بخش ماندگار می شود. البته ماندگاری اش تنها به این چند سال محدود نمی شود چراکه هنوز با وجود مشغله های کاری و تدریس دانشگاه در روزنامه اطلاعات هم مشغول به کار است.
او همچنین از سال ۸۷ وارد بخش بین الملل روزنامه اطلاعات می شود و تا سال ۹۴ در آنجا ماندگار می شود و بعد از تعطیل شدن این بخش، دوباره به تحریریه روزنامه برمی گردد.

او معتقد است که فرایند استاد شاگردی در تحریریه ها مانند گذشته نیست و خیلی کم رنگ شده است. البته در گفته هایش  تاکید دارد که تحریریه های امروزی ما ،روزنامه نگاران و سردبیران تاثیرگذاری مثل علی اکبر کسمایی را که به سه زبان انگلیسی ،عربی و فرانسوی تسلط داشت،کم دارند تا تجربیات و آموخته هایشان را به نسل جدید انتقال دهند.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here