زمان انتشار : ۱۲ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۱۰ | کد خبر : 480409 |

از «دروغ سهمیه بندی» تا «صف دلهره»واکنش تیترها به گران شدن بنزین

شفقنا رسانه-اظهارات بیژن زنگنه در نمایشگاه نفت،دیدار مقام معظم رهبری با فرهنگیان و تحولات اخیر در ونزوئلا از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

روز گذشته به علت انتشار خبر غیررسمی و تأیید نشده برخی از رسانه‌ها درباره سهمیه‌بندی شدن بنزین از روز پنجشنبه، صف‌های طولانی در مقابل پمپ بنزین‌ها ایجاد شد. این مسئله بیژن زنگنه وزیر نفت را وا داشت تا در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی این اخبار را رد کند و گفت: «آغاز سهمیه بندی بنزین از امروز و موضوع‌های مطرح شده در این زمینه از سوی بعضی از رسانه‌ها دروغ است. آنها مثل همیشه دروغ می‌گویند». روزنامه ایران هم عکس و تیتر یک را به این موضوع اختصاص داد و با بیان اینکه زمان سهمیه بندی هنوز تعیین نشده است در تیتر از «دروغ سهمیه‌بندی» نوشت در زیرتیتر به نقل از وزیر نفت تاکید کرد که « سهمیه‌بندی بنزین از امروز، دروغ است». این روزنامه همچنین یادداشت هایی از مرتضی بهروزی‌فر، منصور معظمی، سید مهدی حسینی و عباس کاظمی درباره سناریوهای کاهش مصرف سوخت کار کرد.

در حاشیه  این نمایشگاه ، زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره نگرانی از ظهور بابک زنجانی‏ها در صنعت نفت نیز گفت: ما در زمینه نحوه فروش نفت شفاف‌سازی نمی‌کنیم، شفاف‌سازی به نفع آمریکا است. نگران ظهور افرادی مانند بابک زنجانی هستیم؛ اما دلیلی نمی‌شود که شفاف‌سازی کنیم. ما کار خودمان را می‌کنیم.روزنامه شرق تیتر و عکس یک خود را به سخنان زنگنه اختصاص داد و به نقل از او نوشت « نگران ظهور بابک زنجانی ها هستم »

البته روزنامه کیهان در یکی از مطالب فرعی خود ضمن اشاره به این مسئله که «تأیید و تکذیب‌های متعدد دولتی‌ها درباره سهمیه‌بندی بنزین ادامه دارد» آن را بازی با اعصاب مردم خواند و توضیح داد: در حالی که برخی منابع خبری از آغاز سهمیه بندی بنزین از امشب خبر می‌دادند، وزیر نفت این خبر را دروغ دانست. از طرفی هم سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی هم ضمن تکذیب این موضوع تاکید کرده که مردم به شایعات و فضاسازی‌ها مخصوصاً در فضای مجازی توجه نکنند. «به گفته زیبا اسماعیلی، اخبار منتشر شده درباره نرخ بنزین و جزئیات سهمیه‌بندی صحت ندارد و صرفاً گمانه‌زنی‌های رسانه‌ها است. این اظهارات در حالی مطرح شده که وزیر اقتصاد دو روز قبل اعلام کرد: تصمیم بنزینی دولت در آستانه نهایی‌شدن است.گفتنی است این روزها نرخ‌های جدید بنزین براساس گمانه‌زنی رسانه‌ها منتشر شده و مدتی بعد از سوی مسئولان تکذیب می‌گردد که تکرار این وضعیت روان مردم را آشفته نموده است.»

«صف دلهره » تیتر و عکس یک روزنامه همدلی بود که با اشاره به صف طولانی ماشین ها در مقابل پمپ بنزین ها در رو تیتر نوشت:«اولین نشانه های اجرای سیاست سهمیه بندی و افزایش احتمالی قیمت بنزین پدیدار شد» و در بخشی از متن توضیح داد که «برخی از تحلیلگران اقتصادی بر این باور هستند که عدم اصلاح قیمت سوخت باعث شده تا منابع قابل‌توجهی از سوخت به شکل قاچاق یا مصرف زیاد از بین بروند. اما گروه دیگری از تحلیلگران اقتصادی بر این باور هستند که بحث سوخت یک موضوع سیاسی است و به دلیل اینکه فضای اقتصادی کشور بر اساس سازوکارهای درستی تعریف نشده است، نمی‌توان قیمت سوخت را اصلاح کرد. حداقل نگاهی به تجریه سال‌های گذشته در این زمینه نشان می‌‎دهد که با افزایش قیمت ارز یا هر اتفاق سیاسی و اقتصادی، قیمت بسیاری از کالاهای اساسی نیز رشد کرده است. این یعنی فضای اقتصادی کشور بر مبنای دودوتا چهارتای اقتصادی حرکت نمی‌کند و اگر قیمت بنزین افزایش یابد، بی‌شک نرخ بسیاری از کالاهای اساسی نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در این زمینه گزارش‌های بسیاری هم وجود دارند که نشان می‌دهد اگر قیمت بنزین ۱۰۰ درصد افزایش یابد و به ۲ هزار تومان برسد، از حمل و نقل گرفته تا کشاورزی، صنعت و معدن نیز دچار رشد قیمت می‌شود. اما سوال قابل طرح این است که در اقتصاد ایران که با هر بحث سیاسی و اقتصادی به سادگی به هم می‌ریزد و قیمت بسیاری از کالاهای اساسی بدون دلیل و توجیه اقتصادی رشد می‌کند، آیا می‌توان دولت‌ها را تشویق به افزایش قیمت سوخت کرد؟ »

کیهان و همشهری همچنین تیتر و عکس یک را به سخنان رهبری در دیدار با معلمان و فرهنگیان اختصاص دادند و کیهان در تیتر به نقل از رهبری نوشت:« سند ۲۰۳۰ یعنی برای انگلیس و آمریکا سرباز درست کنیم!». این موضوع به تیتر و عکس یک سیاست روز هم آمد و تیتری مشابه کیهان انتخاب کرد و در زیر تیتر هم به نقل از رهبری تاکید کرد «در مقابل آرایش جنگی دشمن ایران هم باید آرایش جنگی بگیرد».

همشهری هم در تیتر یک خود به نقل از ایشان عنوان کرد « ملت متحد باشد » .این روزنامه عکس یک خود را به گفت و گو با محمود دولت آبادی درباره انتشار اثر جدید اش در نمایشگاه کتاب اختصاص داد و نوشت « قناعت کردم و فقط نوشتم »

همدلی هم بخش دیگری از سخنان رهبری را به تیتر آورد و نوشت:« ملت متحد باشد، توطئه‌های دشمن به ضرر خود او تمام خواهد شد ». رهبری همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در تبیین وضع مطلوب آموزش و پرورش تأکید کردند که « آموزش و پرورش باید انسان هایی «دانا، توانا، خردمند، پرهیزکار، پاکدامن، کارآمد، شجاع، هوشیار و اهل اقدام» تربیت کند که اگر چنین شود، همان آرزویی که بارها بیان کرده ام محقق می شود و ایران عزیز به جایگاهی می رسد که تا پنج دهه بعد، هر کسی در هر جای جهان بخواهد از مرزهای جدید علم آگاه شود باید زبان فارسی یاد بگیرد.» ایشان همچنین رسیدن آموزش و پرورش به وضع مطلوب و تربیت جوانانی با ویژگی های یاد شده را پایه اصلی «ایران سربلند فردا» و «اساس ایجاد تمدن نوین اسلامی» خواندند. این بخش از سخنان رهبری به تیتر یک خراسان آمد و در تیتر از «الزامات ایران سربلند فردا» نوشت.

با شکایت طلبه مازندرانی که از تصویر وی برای جریان‌سازی علیه روحانیت سوءاستفاده شده بود، مهناز افشار تحت پیگرد قرار گرفت.این خبر با واکنش های زیادی روبرو شد روزنامه سازندگی هم این خبر را به تیتر و عکس یک خود آورد و نوشت « مهناز گیت » و در گزارش خود به این پرسش پرداخته که چگونه یک ستاره سینمایی به فعال اجتماعی بدل شد.

بامداد سه شنبه به وقت محلی خبر رسید که پروژه کودتا علیه دولت مادورو از یکی از پایگاه های نظامی در کاراکاس کلید خورده است.گوایدو روز سه شنبه به همراه لئوپولدو لوپز از رهبران مخالفان و شماری از افرادی که گفته می شود نظامیان جداشده از ارتش هستند،در خیابان های کاراکاس ظاهر شد و اعلام کرد که مرحله نهایی «عملیات آزادی» آغاز شده است.بعد از انتشار خبر کودتا،دولت ونزوئلا از دفع کودتا خبر داده و گفته که شرایط تحت کنترل است.روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به گزارشی از تحولات اخیر در ونزوئلا اختصاص داد و عنوان کرد « آتشی که آمریکایی ها افروختند » .

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here