زمان انتشار : ۱۱ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۱۱ | کد خبر : 480386 |

دغدغه ها و رنج کارگران در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه– انتشار فیلم ابوبکر بغدادی، بررسی حقوق بالای اعضای هیئت علمی دانشگاه های دولتی، رنج کارگران، نگرانی کویت از بستن تنگه هرمز، راه اندازی سامانه ثبت اموال مسئولان از محورهای مهم روزنامه های امروز بود.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته فیلمی از ابوبکر بغدادی سرکرده دولت داعش منتشر شد که بر گمانه زنی ها در مورد زنده بودن این چهره رادیکال مهر تایید زد. این خبر به تیتر و عکس یک سازندگی آمد و نوشت « بازگشت خلیفه نامرئی». در بخشی از متن این روزنامه آمده است « به باور تحلیلگران پیام رهبر گروه تروریستی داعش روشن است. داعش نابود نشده است. هنوز رهبرش زنده است و شبکه ستیزه جویان و اعضای رادیکالش در سراسر جهان مستقر شدند و ممکن است هر دم به اقدامی خشونت آمیز و غیرقابل پیش بینی دست بزنند. به باور برخی دیگر از ناظران، داعش بعد از شکست ممکن است بار دیگر بتواند ساختارش را احیا کرده و به تلافی شکست سنگینی که در سوریه و عراق محتمل شده این بار در خاکی دیگر اعلام خلافت کند».

روزنامه هفت صبح در تیتر یک امروز خود به بررسی حقوق های اعضای هیئت علمی دانشگاه ها پرداخت و با اشاره به دریافتی های آنان عنوان کرد « راضی‌ترین‌ها» و در زیر تیتر اشاره کرد، مزایای هیئت های علمی کم از هیئت مدیره ها ندارد. در بخشی از این گزارش آمده « حقوق نجومی دولتی می‌خواهید؟ بروید عضو هیئت علمی بشوید. به این آسانی ها نیست ولی خب اگر توانستید به عضویت هیئت علمی یک دانشگاه دولتی ( نه آزاد) در بیایید، بار خود را برای همیشه بسته اید. در حالی که دو سال گذشته هشتگ حقوق نجومی بسیاری از مدیران دولتی را هدف قرار داده بود، حال گزارش ها حاکی از این است که حقوق ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومانی عرف متداول پرداختی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و موسسه های علمی دولتی است. با ذکر این توضیح که در این گزارش از به کارگیری واژه « استاد» که در افکار عمومی به همه اعضای هیئت علمی اطلاق می شود، به این معنی پرهیز کرده ایم چرا که در واقع، عنوان بالاترین مرتبه اعضای هیئت علمی، استادی است و حقوق و مزایایی بالاتر از باقی اعضای هیئت علمی دارد».

امروز روز کارگر است روزنامه اعتماد به همین بهانه تیتر و عکس یک خود را به دغدغه های این بخش از طبقه اختصاص داد و با اشاره به مسائل آنان چون امنیت شغلی، تشکل های مستقل و بهبود معیشت در تیتر نوشت « کارگران مطالبه می کنند». علی خدایی نماینده کارگران در شورای عالی کار در سرمقاله امروز اعتماد نوشت « به صورت کلی هر صحبتی در خصوص تشکل های کارگری با پرداختن به مطالبات آنها شروع می شود. امنیت شغلی، معیشت و تشکل های کارگری به عنوان سه مطالبه اصلی کارگران همواره مطرح بوده است. معیشت و امنیت شغلی به عنوان دو مولفه مهم به صورت مستقیم از تشکل های کارگری تاثیر می پذیرد. اگر چه این سه مطالبه روی هم تاثیر می گذارند و جدا از یکدیگر نیستند، به طور مثال به دلیل نبود امنیت شغلی میل و رغبتی به تشکیل تشکل های کارگری نیست و برعکس».

روزنامه همدلی هم صفحه متفاوتی بست  و عکس و تیتر یک را رنج های کارگان اختصاص داد و در تیتر نوشت « رنجی که مدام می‌شود » و در روتیتر عنوان کرد که «امروز یازدهم اردیبهشت، روز ان ۷۰ درصد از کارگرانی است که زیر خط فقرند» و تاکید کرد « تنها دارایی‌شان یک روز در تقویم است که به نامشان ثبت شده؛ آن‌هم فرصتی برای بازگو کردن مشکلات ریز و درشت معیشتی‌شان است، شاید گوش کسی بدهکار شود. آمارها روایت نگران کننده‌ای از وضعیت زندگی کارگران در ایران حکایت می‌کنند، حالا هر بار صحبت از خط فقر می‌شود، تصویری غمگین از سفره خالی در ذهن نقش می‌بندد. این تصویر در کنار آمار و ارقامی که گوشه‌ای از دخل و خرج کارگران را بازگو می‌کند. آمارهای غیر رسمی می‌گویند؛ در حدود ۷۰ درصد از کارگران زیر خط فقر مطلق هستند. مشکلاتشان یکی، دوتا نیست. نکته اینجاست با وجود سال‌ها آزمون و خطا هنوز توافق جامعی برای بهبود اوضاعشان میان دولت‌ها، اتحادیه‌های کارگری و کارفرمایی صورت نگرفته است. مصداق روشن این گفته را می‌توان در روند افزایش حقوق و دستمزد کارگران دید. طی سال‌های گذشته تاکنون، تصمیم برای افزایش دستمزد کارگران به بهانه‌های مختلفی از احتمال جو روانی تورم، به بن بست خورد».

روزنامه ایران هم تیتر یک را به سخنان دیروز روحانی در سی‌امین جشنواره ملی قدردانی از کارگران نمونه اختصاص داد که از نقش کارگران در مقابله با تحریم‌های امریکا گفته بود و تاکید کرده بود که کارگران باید در سود صادرات کالاهای تولیدی نیز سهیم شوند چراکه در این صورت، با نشاط و قوت بیشتری به تولید خواهند پرداخت. روزنامه به نقل از روحانی نوشت:« کارگران در سود تولید سهیم شوند» و در زیر تیتر به «دستور روحانی به چهار وزیر برای مقابله با گرانفروشان» اشاره کرد. این روزنامه همچنین پرونده ای درباره معیشت و دغدغه های کارگران کار کرد و نوشت:«چرخ زندگی سخت می چرخد»

روزنامه کیهان هم در عکس و تیتر یک «مجازات سنگین گران‌فروشان و مدیران مقصر -را- چاره گرانی‌های مصنوعی» خواند و نوشت:« در شرایطی که طی روزهای گذشته موج جدید گرانی کالاهای اساسی دوباره به اوج خود رسیده است، جای خالی مجازات گران‌فروشان و مدیران مقصر به شدت احساس می‌شود».

درحالیکه مقامات ایرانی تاکید کرده‌اند فعلا تصمیمی برای بستن تنگه هرمز ندارند، وزیر خارجه کویت درباره این موضوع ابراز نگرانی کرد و گفته ؛ما تهدیدها برای بستن تنگه هرمز را با نگرانی دنبال می‌کنیم و امیدواریم که همواره این منطقه از تنش‌ها به دور باشد. این واکنش به تیتر یک آفتاب یزد آمد و نوشت « کویت نگران تنگه هرمز شد». محمد علی بصیری کارشناس مسائل بین المللی در این باره به آفتاب یزد گفته « یکی از ابزارهای نهایی که ایران در اختیار دارد و اگر بنا به هر دلیلی فروش نفت به صفر برسد آن را انجام می دهد، بستن تنگه هرمز یا کنترل رفت و آمدها کشتی ها برای کشورهایی است که بخواهند سهم ایران را از صادرات نفت بگیرند. البته این تهدید را پیشتر کشورمان نیز کرده است.»

مجله «نیویورکر» آمریکایی به‌تازگی مقاله‌ای بلندبالا درباره جان بولتون منتشر کرده است. عنوان آن «جان بولتون؛ در مسیر جنگ» است. نویسنده گزارش، به نقل از «دیپلمات غربی» به زبان عامیانه و نه‌چندان مؤدبانه‌ای توضیح می‌دهد چطور شد که بولتون جنگ‌طلب کنار ترامپ قرار گرفت که به گمان گزارشگر علاقه‌ای به جنگ ندارد. روزنامه شرق عکس یک خود را به این پرونده در مجله و واکنش ظریف نسبت به آن اختصاص داد و نوشت « ۱۰ هزار کلمه درباره بیماری مزمن بولتون» ظریف انتشار گزارش «جان بولتون؛ در مسیر جنگ» را نیز دستمایه حمله دیگری به این سیاست‌مدار دست‌راستی و تندرو آمریکایی قرار داد.

روزنامه سیاست روز هم تیتر یک را به مطلبی انتقادی با عنوان «قربانی جدید؛ کمبود سواد رسانه ای» اختصاص داد وشهادت طلبه همدانی را «فتنه شبکه های اجتماعی» خواند و توضیح داد که «طلبه جوانی به ضرب گلوله شهید می شود، قاتل با وقاحت با انتشار تصاویری قتل را برعهده گرفته و اعتقاد دارد کار درستی کرده چون قاتل خبری را خوانده و شنیده که این اقدام خود را دفع از ناموسش تلقی می کند! به همین سادگی خبری جعلی چنان تاثیری می گذارد که خون بی گناهی ریخته شود. این نتیجه کمبود سواد رسانه ای است. بارها و بارها بابت شایعاتی که از شبکه های غیررسمی پخش می شود شاهد ایجاد احساساتی نظیر ترس، نفرت، وحشت، تنفر و… در بخش وسیعی از اعضای جامعه بوده ایم اما متاسفیم که این روزها شاهد می شویم که این اخبار کذب قدرت تنفر عده ای را به حدی برانگیخته که باعث بروز قتل شده است.»

روز گذشته رئیس قوه قضاییه دستور راه اندازی سامانه ثبت اموال مسئولان را صادر کرد. این موضوع به تیتر یک روزنامه خراسان امد و در تیتر از « اتاق شیشه ای اموال مسئولان» نوشت و در زیر تیتر به نقل از رئیسی تاکید کرد که « با اجرای این قانون مسئولان در برابر شایعات مصون می شوند».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here