زمان انتشار : ۸ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۴:۱۲ | کد خبر : 480303 |

در نخستین نشست خبری معاون امور مطبوعاتی مطرح شد؛رسانه ها در بازتاب سیل عملکرد خوبی داشتند

 شفقنا رسانه– نخستین نشست خبری محمد خدادی معاون امور مطبوعاتی با اهالی رسانه با موضوع نقش رسانه ها در بازتاب اخبار مربوط به سیل اخیر برگزار شد.

به گزارش شفقنا رسانه، در ابتدای این نشست محمد خدادی با اشاره به کارکرد رسانه ها گفت: به نظرم یکی از مهم‌ترین نقش رسانه ها در شریک سازی افراد در جامعه است و این نقش غیرقابل انکاری برای تمامی رسانه ها است. این کارکرد در جهت نفع جمعی است که بالاترین بهره و اثر آن کاهش آسیب، همبستگی بیشتر و آسیب شناسی برای اصلاح روش ها است.

او ادامه داد: رسانه یکی از مهم‌ترین پل های ارتباطی میان مردم و مسئولان است. رسانه ها فرصت همبستگی، همکاری و همدلی را می توانند در جامعه فراهم و هرآنچه مانع از موفقیت می شود را آسیب شناسی کنند. رسانه باید به دنبال زوایای پنهان باشد نه بدیهیات. در گذشته رسانه بیشتر کارکرد تبلیغ و هوادار سازی داشت ولی الان کارکرد رسانه ها تبیین و اقناع سازی است و تبلیغ جای خود را به اطلاع رسانی داده است. این اطلاع رسانی است که باعث می شود افراد شناخت پیدا کنند تا بعدا منجر به قضاوت و در نهایت تصمیم شود.

خدادی با اشاره به عملکرد رسانه ها در ایام نوروز تشریح کرد: به نظرم رسانه ها در بحرانی که برای کشور اتفاق افتاد عملکرد خوبی داشته اند و من به همه آن ها نمره قبولی را می دهم. هنگامی که سیل در کشور رخ داد، رسانه های چاپی تعطیل بودند. اما رسانه ها سهم و نقش خود را در اطلاع رسانی به خوبی انجام دادند. مثلا روزنامه خبر جنوب و شهروند در ایام عید منتشر شد و عملکرد خوبی داشت. از طرف دیگر شبکه های اجتماعی هم هوشمندانه و مسئولانه فعالیت کردند. خبرگزاری ها و سایت ها هم حضور موثر خود را نشان دادند. در اینجا باید از روابط عمومی برخی از دستگاه ها هم یاد کرد که در این اطلاع رسانی نقش داشتند. مثلاً روابط عمومی وزارت کشور، هواشناسی ، هلال احمر، وزارت ارتباطات، بهداشت و ناجا ،سپاه و …در میدان بودند.

او ادامه داد: همچنین شبکه خبر ۲۴ ساعته در بخش های مختلف خبری، سهم و نقش خوبی داشت. از رادیو هم باید یاد کرد که در دسترس ترین رسانه بود. من در این بحران نقش فعالان اینستاگرام را هم موثر می دانم. واقعا برخی از عکس ها و فیلم ها بسیار تاثیرگذارتر از برخی متن ها و خبرها بودند و برخی از این عکس ها باعث می شد پیام هبستگی منتقل شود.

معاون امور مطبوعاتی با توضیح درباره چگونگی انعکاس سیل در رسانه ها بیان کرد: ما امسال در بحران سیل حدود ۷۸ نفر تلفات داشتیم اما در تصادفات چیزی نزدیک ۳۷۰ نفر بودند. باید به این نکته توجه کرد که سیل به صورت ناخواسته و از قبل برای آن هشداری داده نشده بود ولی با توجه به اینکه هرساله تصادف های زیادی در ایام نوروز رخ می دهد هشدارهای زیادی بابت آن به مردم داده شد. ولی ما شاهد بودیم که تلفات تصادف بسیار بیشتر از سیل بود و این می تواند به نقش رسانه ها و اطلاع رسانی آن ها در کم شدن تلفات باشد و رسانه ها باید این موضوع را واکاوی کنند.

خدادی ادامه داد: در فضای رسانه ها برای مواجهه با بحران و حین بحران -مثلا اطلاع رسانی برای امداد و نجات و نیازهای مردم- اطلاع رسانی خوبی صورت گرفت. در مجموع باید بگویم که جریان اطلاع رسانی در حادثه سیل اخیر علی رغم اینکه نیاز به آسیب شناسی، شریان سازی برای ارسال اطلاعات و نیاز به منبع سازی دارد ،بازتاب خوبی داشت. اما باید به این نکته توجه کرد که در هنگام بحران ،رسانه ها باید بر سه اصل سرعت، صحت و دقت تمرکز داشته باشند. همچنین رسانه ها نیاز به قرائت سازی واحد از یک حادثه دارند.

او با اشاره به عملکرد رسانه های بیگانه در بحران اخیر گفت: متاسفانه یک جریان خبری از سوی کانال های ماهواره ای در مقابل جریان خبری هوشمند داخلی در بحران های اخیر شکل گرفت که به دنبال تشدید بحران بود و مدام تلاش می کرد تا ایجاد ناامیدی کند و ناکارآمدی را به تصویر بکشد. اما بنده طبق آماری که در دست دارم نمره قبولی به رسانه ها می دهم. چون هیچ وزارتخانه، وزیر و رسانه ای نبودند که در اطلاع رسانی بحران سیل سهم و نقشی نداشته باشند. در این مدت اخبار دروغین زیادی ساخته شد که هدفشان تشدید بحران بود ولی خوشحالم که به  پاس همکاری خوبی که بین رسانه ها صورت گرفت و با تقسیم کاری که انجام شد ،هیچ رسانه ای نبود که برای اطلاع رسانی بحران سیل کاری نکرده باشد که حاصلش چیزی جز همبستگی و مشارکت نبود.بر اساس آمار اطلاع‌رسانی از سیل ۳۵ درصد توسط جوانان در فضای مجازی، بیش از ۲۵ هزار رکورد خبری از سیل و یک میلیون و صد هزار پست در شبکه‌های اجتماعی ثبت شده است.

خدادی ادامه داد: تمام خبرنگاران در سراسر کشور به میزان ممکن سهم و نقش خود را در اطلاع رسانی بحران سیل ایفا کردند و به خدمت مردم آمدند. مردم هم به عنوان شهروند خبرنگار عملکرد خوبی داشتند. اما باید حتما چند کار مهم انجام دهیم. اول آسیب شناسی کارکرد رسانه ها در بحران فضای سیل و  ساماندهی آن ها . چراکه ما در آن فضا با اختلال زیادی در منابع و تعدد منابع در اعلام یک بحران روبه رو شدیم. دوم آمادگی برای مواجهه با بحران ضروری است. به این صورت که کارگاه هایی به منظور آشنایی خبرنگاران با بحران صورت گیرد و در این کارگاه ها بیشتر بر روی مهارت کار کنیم نه به صورت تئوریک. یعنی باید نقاط ضعف را برطرف و نقاط قوت را افزایش دهیم. همچنین باید هم افزایی رسانه ها را بالا ببریم. باید بر روی نمادسازی رسانه ها هم کار کنیم. چون مهم ترین شاخص رسانه ها در بحران اخیر این بود که بسیاری از رسانه ها نماد خود را در قالب اینفوگرافیک نشان دادند و با نمادسازی امکان سیار دریافت اطلاعات فراهم شد.

او افزود: در این مدت روزنامه های ما به فرمان کسی کار نکردند و به خواست خود عمل کردند. چراکه رسالت رسانه این است که دغدغه مردم را داشته باشد و به بازتاب مسائل آن ها بپردازد. در بحران سیل اخیر مسئله نگران کننده انعکاس اخبار سیل در رسانه های بین المللی بود و نتوانستیم این بعد را خوب پوشش دهیم و باید به آسیب شناسی آن بپردازیم. ما بعد از سیل هم به کار رسانه ای نیاز داریم. در واقع توجه به نیاز سیل زدگان و ایجاد مشارکت جمعی باید از اولویت رسانه ها باشد تا بتوانند در بحران های بعدی عملکرد بهتری داشته باشند. این موضوع هم از برنامه های ما در معاونت امور مطبوعاتی است. این افتخار کشور است که رسانه هایش در تعطیلی ترین ایام در همه ابعاد به بازتاب بحران سیل پرداختند و به رسالت روزنامه نگاری خود پاسخ دادند. به همین خاطر باید به فکر تقویت و نهادینه شدن رسانه ها و هم افزایی آن ها باشیم.

خدادی درباره لزوم آموزش خبرنگاری بحران گفت: ما دانش آموخته روزنامه‌نگار و رسانه زیاد داریم، اما در عین حال آمار بیکاران این رشته نیز زیاد است. به همین خاطر باید تلاش کنیم تا بیشتر به سمت رسانه‌های تخصصی و حرفه‌ای برویم. بزرگترین مشکل امروز رسانه‌ها بحث مهارت است. رسانه‌ها باید در کنار فعالیت، به آموزش نیروهای خود و برگزاری کارگاه‌های رسانه‌ای و تربیت نیروی ماهر و حفظ نیروهای قدیمی توجه کنند. در واقع رسانه‌ها باید به سمت تقویت روزنامه‌نگار و خبرنگار حرفه‌ای پیش بروند و نه اینکه فقط آمار شاغلان را بالا ببرند.

همچنین در پایان این نشست، محمد خدادی ،محمد حدادی را به عنوان دستیار ارتباطات معاون وزیر در امور اطلاع‌رسانی منصوب کرد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here