زمان انتشار : ۸ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۳۰ | کد خبر : 480282 |

از «نمایش ایست قلبی» تا «رمزگشایی از یک نامه تاریخی»؛ محور تحلیل روزنامه ها

 شفقنا رسانه– اصلاح قانون انتخابات مجلس، مصاحبه ظریف با فاکس نیوز، درگیری بین هواران بازی پرسپولیس با سپاهان، واکنش ها به رصد صفحات شخصی دانشجویان از موضوعات مهم روزنامه های امروز است.

 

به گزارش شفقنا رسانه، جو بایدن ،معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا پس از ماه ها گمانه زنی سرانجام اعلام کرد که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور شرکت کند. روزنامه سازندگی تیتر و عکس یک خود را به این خبر اختصاص داد و با توجه به رقابت او با دونالد ترامپ نوشت « لیبرالیسم علیه پوپولیسم» و در زیر تیتر اشاره کرد ،جوبایدن با جذب ۶/۳ میلیون دلار کمک هزینه انتخاباتی فقط در ۲۴ ساعت قدرت خود برای رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا را به رخ جمهوری خواهان و دموکرات های دیگر کشید ،لیبرال دموکرات میانه رویی که جدی ترین حریف دونالد ترامپ است.

سفر وزیر امور خارجه به نیویورک و مصاحبه با رسانه های مختلف همچنان از سوژه های اصلی رسانه هاست. ظریف روز جمعه با فاکس نیوز مصاحبه کرد که همین گفت و گو با واکنش های زیادی همراه بود. روزنامه آفتاب یزد هم در واکنش به این گفت و گو در تیتر عنوان کرد « مصاحبه ظریف با رسانه دوست ترامپ» و در زیر تیتر توضیح داد، وزیر خارجه کشورمان در سفر به آمریکا مسائل مهمی را مطرح کرده از جمله پیشنهاد مبادله زندانیان ،اما او حالا با مهم ترین رسانه جمهوری خواهان و تندروترین آنها مصاحبه کرده است. آیا این گفت و گوی مطبوعاتی حاوی پیامی سیاسی است؟ فراموش نکنیم فاکس نیوز رسانه ای نزدیک به ترامپ است.

روزنامه کیهان هم در گزارشی توضیح داد که « وزیر خارجه کشورمان در روزهای گذشته گفته بود که «پیشنهاد تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا را روی میز گذاشتم و از اختیار لازم نیز برخوردار هستم». این اظهارنظر تأمل‌برانگیز وزیر امور خارجه که از موضع ضعف و انفعال بیان شد، استقبال و ذوق‌زدگی رسانه‌های زنجیره‌ای را در پی داشت.» و در تیتر تاکید کرد که « آقای ظریف! برای دشمن پیام ضعف نفرستید».

بعد از بازی پرسپولیس با سپاهان خبرها و تصاویر زیادی از ورزشگاه آزادی منتشر شد که نشان از درگیری ها و اعتراض هواداران هر دو تیم بود این موضوع تا جایی پیش رفت که رئیس اورژانس تهران خبر از مصدوم شدن چندین نفر و مرگ یک جوان ۳۰ ساله داد. روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به آنچه روز جمعه بر سر هواداران گذشت،اختصاص داد و نوشت « آقایان محترم،این فقط یک بازی است».

هفته گذشته هنگامی که دادگاه پرونده متخلفان مالی بانک سرمایه  برگزار و حکم آنها صادر شد  ،متهمان اصلی این پرونده علی بخشایش،پرویز کاظمی و محمدرضا توسلی سه محکوم این پرونده قبل از اجرای حکم هر سه سکته کردند. روزنامه شرق برای پیگیری بیشتر این ماجرا به سراغ وکلای این متهمان رفت و در تیتر عنوان کرد « نمایش ایست قلبی» در بخشی از متن سیامک مدیر خراسانی، وکیل مدافع پرویز کاظمی گفته «  بنده طی تمام مراحل دادرسی وکیل تسخیری آقای کاظمی بودم و بعد از صدور حکم طبیعتا، چون نیازی به وکیل نداشتند، ارتباطی با ایشان ندارم، اما نکته جالب برای من بعد از شنیدن خبر سکته ایشان این بود که هرگز طی تمام دفعاتی که یکدیگر را دیدیم و بنده وظیفه دفاع از ایشان را بر عهده داشتم، یک‌بار هم ایشان از سابقه بیماری قلب یا عارضه و بیماری که منجر به سکته شود، به من نگفته بودند».

مجتبی پناهی، در جلسات بررسی پرونده بانک سرمایه، وکالت علی بخشایش را برعهده داشت. پناهی درباره وضعیت سلامت بخشایش توضیح داد: «در تمامی جلسات دادگاه بنده به‌عنوان وکیل آقای بخشایش حضور داشتم. ایشان بیشتر از ۷۰ سال سن دارند و سالمندترین متهم این پرونده به حساب می‌آیند. ما به‌عنوان وکیل بعد از صدور حکم دیگر اجازه دخالت نداشتیم، اما بنده با ایشان و خانواده‌شان در ارتباط بودم. خبر دارم که در تاریخ ۲۷ فروردین برای اجرای حکم آقای بخشایش مأمور می‌فرستند، اما، چون حال جسمی ایشان خوب نبود، پزشک قانونی او را معاینه کرده و مرخصی یک‌ماهه تا اجرای حکم می‌نویسد، اما چهار روز بعد از آن دوباره مأمور برای بردن ایشان می‌آید و او را بازداشت می‌کنند».

جاماسب نوذری اعلام کرده بود که انتشار عکس‌های غیراخلاقی یا مرتکب‌شدن کار خلاف اخلاق در فضای مجازی، همچنین انتشار تصاویر نامناسب در کانال‌های اطلاع‌رسانی، شامل برخورد انضباطی با دانشجویان می‌شود. این خبر با واکنش‌های بسیاری از جمله دانشجویان همراه بود. روزنامه ایران تیتر یک امروز را به این مسئله اختصاص داد و با مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم و برخی اعضای شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها گفتگو کرد. روزنامه در تیتر به نقل از وزارت علوم تاکی کرد که «ورود به حریم خصوصی دانشجویان ممنوع» و در زیر تیتر از قول یک مقام مسئول در وزارت علوم نوشت« ما اصلاً نمی‌توانیم و این اجازه را نداریم که صفحات شخصی دانشجویان در فضای مجازی را رصد کنیم».

رئیس جمهوری در جلسه هیات دولت چهارشنبه گذشته گفته بود که کشورهای عربستان و امارات مدیون سیاست های معقول ایران در زمان حمله صدام حسین به کویت هستند. روزنامه ایران عکس یک را به تصویری از مرحوم هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی اختصاص داد و با بیان این سوال که حسن روحانی چه واقعیتی را به حاکمان عربستان و امارات یادآوری کرد؟ به « رمزگشایی از یک نامه تاریخی » پرداخت و عنوان کرد که ماجرا به نامه ۸ مرداد سال ۶۹ صدام حسین رئیس جمهوری وقت عراق به آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جــــــــمهوری وقت ایران بر می گردد. اسنادی که نشان می‌دهد صدام، رئیس جمهوری وقت عراق قصد تصرف این کشورها و انظام خاک آنها به عراق را داشت و نوشت:« مراد روحانی از یادآوری این حقیقت، این است که این کشورها بدون توجه به واقعیت‌های تاریخی که پیگیری سیاست‌های عقلانی و رعایت حسن همجواری نسبت به ایران را الزامی می‌کند، عکس این سیاست‌ها را در پیش گرفته‌اند. مشخصاً عربستان و امارات، در سیاستی آشکارا خصمانه علیه ملت ایران، پذیرفته‌اند که با امریکا در به صفر رساندن صادرات نفت ایران همکاری کنند. این درحالی است که به گفته روحانی، ۳۰ سال قبل صدام در حمله به کویت، نیت تصرف این کشورها را در سر داشت که سیاست عقلانی ایران در آن زمان، توانست مانع تحقق این نقشه برای منطقه و این کشورها شود».

« ضربه کاری به پدافند رسانه ای !» تتیتر یک روزنامه خراسان است که در رو تیتر تاکید کرد « حذف ارز ۴۲۰۰ برای کاغذ روزنامه، ایران را در مقابله با جنگ نرم تضعیف می کند». روزنامه در متن توضیح داد که « گزارش ها حاکی از این است که طی روزهای اخیر، اختصاص ارز به نرخ ۴۲۰۰ تومان برای واردات کاغذ روزنامه متوقف شده است. اگرچه هنوز خبر رسمی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومان برای کاغذ منتشر نشده است، اما در عمل واردکننده های کاغذ امکان دریافت ارز ۴۲۰۰ تومان را ندارند. پیگیری های خبرنگار خراسان از بانک مرکزی و وزارت صمت نیز اگرچه منجر به خبر قطعی نمی شود، اما تکذیب نشدن همین خبر، احتمال صحت آن را تایید می کند. تصمیمی  که نه تنها ضربه مهلکی بر پیکر مطبوعات وارد می کند بلکه در مصاف روز افزون جنگ نرم و رسانه ای غرب  به ویژه آمریکا علیه کشورمان عملا میدان را برای جولان حریف فراهم می کند.»

روزنامه روزان تیتر و عکس یک را به اصلاح قانون انتخابات مجلس اختصاص داد و در تیتر از «اما و اگرهای استانی شدن انتخابات» نوشت و توضیح داد که «اگر شورای نگهبان مصوبه را رد کند و خواهان اعمال تغییر در آن بشود، به نتیجه رسیدن آن به دو دلیل مسئله دار است. اول اینکه درون کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس احتمالا به سرعت و به راحتی جمع بندی و اتفاق نظر حاصل نمی شود و دوم اینکه همین روند طولانی است و بر فرض که بعد از اعمال تغییرات توسط مجلس در شورای نگهبان به تایید برسد، فرصت برای ابلاغ شدن قانون در زمانی که امکان اعمال در انتخابات مجلس یازدهم داشته باشد، بسیار اندک است.»

همشهری هم در تیتر یک به بررسی شیوه رای گیری در انتخابات استانی و دیدگاه های موافقان و مخالفان این شیوه پرداخت و آن را «مسیر پیچیده تا بهارستان» دانست. «بندر خرمشهر زنده می شود» تیتر خبری عکس یک این روزنامه است که معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفته بود «لایروبی اروند رود به زودی آغاز می شود و با احیای ظرفیت کشتیرانی این منطقه ۲بندر خرمشهر و آبادان جان می گیرند».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here