زمان انتشار : ۷ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۵:۵۴ | کد خبر : 480273 |

روایت رضا ساکی از پوشش اخبار رسانه ها در مناطق لرستان/رسانه های رسمی در بحران از ظرفیت خبرنگاران محلی استفاده کنند

شفقنا رسانه- در بحران هایی مثل سیل، زلزله و… نقش رسانه ها و خبرنگاران محلی از اهمیت بالایی برخوردار است. رسانه های  رسمی محلی بهتر از دیگر رسانه ها با موقعیت منطقه، فرهنگ و زبان مردم آشنایی دارند و بهتر می توانند در اطلاع رسانی بحران نقش موثری ایفا کنند. به همین خاطر پرداختن به این پرسش که رسانه های رسمی خوزستان اعم از مطبوعات محلی، خبرگزاری ها و سایت های محلی در پوشش اخبار مربوط به سیل چگونه عمل کردند، در کجا ضعف داشتند و بهتر است در پوشش بحران به چه نکاتی توجه کنند مسئله مهمی است.

رضا ساکی صاحب امتیاز پایگاه خبری گلونی درباره اطلاع رسانی رسانه ها در هنگام بحران در لرستان به شفقنا رسانه می گوید:  سیلِ اول در لرستان ۵ فروردین آمد و سیل دوم ۱۲ فرودین ماه رخ داد . در سیل اول برخی روستاها و جاده ها از بین رفتند ولی ارتباط تلفن و اینترنت وجود داشت و راه ارتباطی معمولان با پلدختر هم باز بود. در سیل دومِ لرستان با مساله ای روبرو شدیم که سابقه نداشت و شخصا فکر نمی کردم هیچ وقت با چنین مشکلی روبرو شویم که شهر بزرگی مثل پلدختر و  معمولان را از دست دهیم یعنی به صورت هوایی و زمینی نمی توانستیم وارد این مناطق شویم و ارتباط ماهواره ای و موبایلی با این مناطق نداشتیم.

او ادامه می دهد: خب در این وضعیت چطور می توان اطلاع رسانی کرد؟ به همین خاطر مهم ترین مساله ای که  در بحران های آینده به آن نیاز داریم ،این است که اگر کاری برای آن مناطق انجام نمی دهند ،لااقل کاری کنند تا بتوان تماس تلفنی برقرار کرد. در آن سه روز بسیاری از رسانه ها نمی دانستند که چطور باید اطلاع رسانی انجام دهند چرا که بسیاری از خبرنگاران به صورت تلفنی با مسئولان و دیگر افراد در مناطق لرستان در تماس بودند و در پی قطع شدن ارتباطی که رخ داد ،بسیاری از خبرها سوخت.

رسانه های محلی نسبت به اخبار منتشر شده در رسانه های رسمی حساس بودند

ساکی با انتقاد از تعطیل بودن روزنامه ها در ایام عید و خبر رسانی نکردن از بحران سیل می گوید: در آن فضا که سیل رخ داده بود و ارتباط ها قطع شده بود و حتی نفربر ارتش هم نمی توانست به آنجا برود ،بیشتر  افراد واقعا نمی دانستند چه کاری باید انجام دهند. خب همین ندانستن ها  کجا باید منتشر شود؟  روزنامه های ما ۱۳ روز تعطیل بودند، در حالیکه ما در این تعطیلات به شدت به روزنامه و دیگر رسانه های رسمی نیاز داشتیم که اطلاع رسانی دقیق داشته باشند.

ساکی که خود از خبرنگارانی بوده که در مناطق سیل زده لرستان حضور داشته به نقش رسانه های محلی و ضرورت حضورشان در آنجا تاکید می کند و توضیح می دهد: در شرایطی که بر لرستان حاکم بود ،کوهنوردها می توانستند به آنجا بروند. پس در این میان خبرنگاران محلی می توانستند سراغ این کوهنوردها بروند و از آنها وضعیت پلدختر را جویا شوند. ما هم با توجه به اینکه در پایگاه خبری گلونی اطلاع رسانی می کردیم ، به آنجا رفتیم و این افراد را پیدا کردیم و با آنها مصاحبه گرفتیم.

او ادامه می دهد: می توانم بگویم رسانه های محلی هم که به صورت حرفه ای از شرایط بحران اطلاع رسانی می کردند ،وجود داشتند. مثلا در معمولان یک کانال خبری با عنوان« صدای معمولان» ایجاد شد که بسیاری از خبرها و گزارش ها را از وضعیت منطقه مخابره می کرد. حتی این کانال سعی می کرد وقتی یک رسانه رسمی خبری از بهبود منطقه منتشر می کرد ،خیلی سریع از طریق عکس گرفتن و حضور در محل به کذب یا صحیح بودن خبر واکنش نشان دهد و با همین رویکرد خبری که در پیش گرفته بود باعث شد به یک مرجع خبری بسیار خوب تبدیل شود. هر چند که  بسیاری از افراد فعال در این کانال، اصلا روزنامه نگار نبودند، اما خبر رسانی سریع و خوبی داشتند.

سعی کنیم تحلیل های خود را در رسانه ها منتشر کنیم نه اخبار شبیه بهم

این روزنامه نگار با اشاره به وظایف رسانه در هنگام بحران بیان می کند: وقتی بحرانی رخ می دهد ،طبیعی است که اخبار زیادی منتشر می شود. اما مهم آن است که چه کسی تحلیل خود را کار می کند؟ چه کسی عکس و فیلم اختصاصی خود را منتشر می کند و چه کسی همین فیلم و عکس ها را کپی می کند. ما  اخبار تکراری  و شبیه بهم را در رسانه های رسمی زیاد دیدیم. اما رسانه های محلی و خبرنگاران میدانی می توانند موضوعات و سوژه های زیادی را از دل این بحران مثل، مهاجرت، آسیب های اجتماعی و روانی ، وضعیت مسکن، زمین های کشاورزی و… را برجسته و مطرح کنند.

ساکی انتقاد می کند: تلویزیون هم مدام اخباری از این دست را منتشر می کرد که همه چیز تحت کنترل است. البته که در نگاه مدیریت بحران، چنین اخباری ضرورت دارد اما باید به ضعف ها و مواردی که واقعا تحت کنترل هم نیستند توجه کنند و اگر قرار است این رسانه ها خدمتی کنند باید به اقداماتی که انجام نشده هم اشاره کنند و نیازهای مردم آن مناطق را از مسئولان مطالبه گری و پیگیری کنند. شبکه های اجتماعی و خبرنگاران حرفه ای که در این شبکه ها فعالیت داشتند در سیل لرستان خیلی مثمرثمر بودند و در غیاب رسانه های رسمی و کاغذی بسیار خوب عمل کردند.

در هنگام بحران رسانه ها باید کنار مردم باشند

او با بیان اینکه رسانه ها در هنگام بحران باید کنار مردم باشند ،پیشنهاد می کند:  با توجه به اینکه کشوری بلاخیز داریم نیاز است که در بحران های آینده،رسانه های خوبی داشته باشیم. منظور از رسانه خوب این نیست که مدام انتقادگر باشد و به مسئولان گیر دهد. رسانه حرفه ای می تواند کارهای بیشتری انجام دهد. بسیاری از همین رسانه ها در مناطق سیل زده باعث شدند مردم خانه های خود را خالی کنند .شاید مردم توصیه  بسیاری از مسئولان و نهادها را نمی پذیرفتند ولی مثلا اگر یک رسانه از خطرناک بودن وضعیت خانه هایشان می گفت حرفش را گوش می دادند و خانه را خالی کردند. به نظرم اگر در  اطلاع رسانی گلستان، لرستان و خوزستان خوب عمل کردیم به این خاطر بوده که خبرنگار آشنا به اقلیم و منطقه (در غیاب رسانه های رسمی)وارد کار شدند.

ساکی معتقد است که رسانه رسمی در چنین بحران هایی باید از ظرفیت رسانه و خبرنگاران محلی استفاده کنند مثلا به جای اینکه  رسانه ای رسمی خبرنگار خود را که احتمالا با فرهنگ آن مناطق آشنا نیست با کلی هزینه به آنجا بفرستد، می تواند  به خبرنگاران محلی مبلغ و امکاناتی دهد و از انها بخواهد که گزارش و اخبار آن مناطق را برایش بفرستند.

رسانه های رسمی کسرشأن می دانند که خبرهای رسانه های محلی را منتشر کنند

این خبرنگار توجه به قابلیت های رسانه های محلی  را مهم ارزیابی می کند و با اشاره به برخورد رسانه های رسمی در بازنشر عکس و فیلم و اخبار رسانه های محلی ،با انتقاد می گوید:  مسئله ای که در این بحران برایم جالب بود اینکه بسیاری از رسانه های رسمی کسرشأن می دانستند که خبرهای رسانه های محلی را منتشر کنند و سعی می کردند اگر عکسی که تولید آن رسانه محلی است و لوگو آن خبرگزاری یا پایگاه خبری بر روی آن زده  شده را محو کنند و اسم رسانه خود را درج می کردند.

او ادامه می دهد: به نظرم هیچ دلیلی ندارد که رسانه های رسمی چنین برخوردی با رسانه هایی که تازه هستند و برای همه مردم خیلی شناخته شده نیستند ،داشته باشند. چرا که دور از اصول حرفه ای خبرنگاری است. من و خبرنگارم بدون بیمه و هیچ امکاناتی در دل حادثه بودیم و هر لحظه ممکن بود در آن منطقه برایمان اتفاقی بیفتد بعد می بینیم که یک لوگو از ما دریغ می کنند و اجازه دیده شدن به یک رسانه محلی را نمی دهند. خب  اگر  منِ خبرنگار یک لوگو بر روی فیلم و عکس ام کار نکنم، مردم  چگونه از وجود چنین رسانه های محلی باخبر شوند. در حالیکه ما باید به فکر تقویت رسانه های محلی و خبرنگاران آشنا به منطقه باشیم.

ساکی در پایان توصیه می کند: جالب است که رسانه های رسمی نزدیک ایام عید ،می گویند برای بوم گردی های نوروز تبلیغ رایگان می کنیم. خب الان هم می توانند بگویند برای رسانه های محلی که در اطلاع رسانی گلستان ،لرستان و خوزستان موفق بودند، تبلیغ و بنر کار می کنیم  و لینک اخبارشان را می گذاریم و این می تواند رمز موفقیت ما باشد. واقعا رسانه های محلی در این مدت به صورت تمام وقت مشغول کار بودند و انصافا خیلی اوقات در نیمه های شب خبر رسانی می کردند. البته چون رسانه های محلی در تمام طول سال کمتر درگیر چنین اطلاع رسانی هایی هستند، طبیعی است که زودتر و بیشتر از سایر رسانه ها این اخبار را منتشر کنند ،ولی باید به آنها هم توجه کرد و احترام گذاشت.

 

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here