زمان انتشار : ۷ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۴۴ | کد خبر : 480253 |

پیشنهاد ظریف برای تبادل زندانیان ایران و امریکا به تیترها آمد

شفقنا رسانه-اظهارات محمد جواد ظریف درباره تبادل زندانیان با آمریکا،واکنش ها به فیلم منتشر شده از سوی شهرزاد میر قلی خان و دیدار رئیس قوه قضاییه با علمای قم از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه ایران عکس یک را به گفتگو با معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری اختصاص داد و در تیتر به نقل از او نوشت: «بسیج اجتماعی برای کاهش آسیب های حوزه زنان». ابتکار در بخشی از گفتگو عنوان کرد که «بسیاری از افراد می‌خواهند با توهین و حتی خبرسازی‌های جعلی در پیشبرد امور اختلال ایجاد کنند ولی ما در معاونت امور زنان سعی می‌کنیم کارها را به بهترین شکل ممکن و به دور از حاشیه‌سازی، درست پیش ببریم. در کنار لایحه منع خشونت، خوشبختانه لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به سرانجام رسید، اما درباره لایحه اصلاح قانون طلاق حدود یک سال و نیم است که با شورای فقهی – حقوقی در معاونت نشست‌هایی در قم و مشهد با فقها، قضات و حقوقدانان داشتیم و هدف هم این است که طلاق به این راحتی اتفاق نیفتد و به نوعی به حق طلاق زنان اشاره دارد. در این خصوص نیز خیلی از فقها توافق دارند».
«دیپلماسی تبادل زندانی» تیتر روزنامه ایران است که در روتیتر به نامه‌نگاری امریکا و آمادگی ظریف برای گفت‌وگو درباره زندانیان اشاره کرد و توضیح داد که «وزیر خارجه ایران روز پنجشنبه در گفت‌وگو با المانیتور گفته که از «رابرت اُ براین»، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری امریکا در امور گروگان‌ها نامه‌ای دریافت کرده که در آن درخواست شده اتباع امریکایی بازداشت‌‌شده در ایران بدون هیچ قید و شرطی آزاد شوند. به نوشته المانیتور، ظریف همچنین تأیید کرده که از معاونش خواسته نامه‌ای به مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا بنویسد. انتشار خبر این نامه‌نگاری یک روز بعد از آن بود که وزیر خارجه ایران در سخنانی پیشنهاد مبادله زندانیان را مطرح کرد. او با بیان اینکه پیشنهاد تبادل زندانی‌های ایران و امریکا را روی میز مذاکره می‌گذارم، تأکید کرده بود: «تمام افرادی که در زندان‌ها هستند، چه در امریکا، چه در کشورهای دیگر و منتظر استرداد به امریکا هستند، ما معتقدیم که اتهامات علیه آنها ساختگی است و در مقابل امریکا نیز معتقد است که اتهامات علیه زندانیان در ایران ساختگی است.» او همچنین گفت که حدود شش ماه پیش به دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا پیشنهاد مبادله زندانیان داده اما پاسخی دریافت نکرده است.»

«مذاکره در سایه مبادله» تیتر یک روزنامه همدلی است و به این سوال پرداخت که آیا پیشنهاد دولت آمریکا و پاسخ وزیر امور خارجه درباره زندانیان ، تنش بین دو طرف را به سوی گفتگو متمایل می کند؟ روزنامه برای پاسخ به این سوال با علی خرم سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در مقر اروپایی سازمان ملل گفتگو کرد که در بخشی از سخنان خود توضیح داد: « شاید یکی از نکات مغفول مانده در برخی تحلیل‌ها، امکان بهره‌برداری حداکثری از شرایط موجود به روش دیپلماتیک باشد. در واقع به‌نظر می‌رسد که تحلیلگران، با یک کاسه کردن همه مشکلات دیپلماتیک کنونی، در قالب یک رویکرد، انتخاب دستگاه دیپلماسی ایران را میان استمرار استراتژی حفظ برجام با استفاده از اروپا یا مذاکره با آمریکا یا حتی احیای نگاه به شرق قرار می‌دهند. به اعتقاد من چهار راهکار اساسی وجود دارد تا دولت بتواند شرایط موجود را به بهترین شکل مدیریت کند. این چهار راه‌کار شامل مدیریت مشکلات اقتصادی کشور در داخل، تلاش برای بی‌اثر کردن تحریم‌های خارجی، استمرار گفت‌وگو با اتحادیه اروپا و چین و روسیه برای حفظ برجام و همزمان تلاش برای بی‌اثر کردن رفتارهای خصمانه دولت آمریکا در برابر ایران است».

این موضوع همچنین به تیتر یک روزنامه آرمان امروز آمد و در تیتر نوشت: «ایران-آمریکا؛ اقدام برای تبادل زندانیان؟». این روزنامه عکس یک را به دیدگاه های فائزه هاشمی درباره زنان اختصاص داد و در تیتر به نقل از او نوشت:« پس می‌توان مانع ورود مردان به ورزشگاه‌ها شد». بهتر است روزنامه در صفحه اول بخصوص تیتر و عکس یک مطالب تولیدی و مهم خود را کار کند تا صرفا به بازنشر مطالب خبرگزاری ها بدون تحلیل های خود اقدام کند. چراکه صفحه اول، ویترین روزنامه محسوب می شود و اوردن اطلاعات و خبرهای دست اول همراه با تحلیل در صفحات نخست می تواند در جذب مخاطب کمک کند.

روزنامه آفتاب یزد هم تیتر یک خود را به گزارشی از صحبت های ظریف( که درباره تبادل زندانیان صحبت کرده بود )در موسسه جامعه آسیا در نیویورک اختصاص داد و عنوان کرد « ظریف با اختیارات کامل در خاک آمریکا» و در زیر تیتر با اشاره به صحبت های فریدون مجلسی نوشت ،تبادل زندانیان چه پذیرفته بشود چه نشود،می تواند آغازگر این مطلب باشد که با ایران می توان تعامل کرد.این روزنامه عکس یک خود را به اتفاقاتی که دور دوم ریاست جمهوری حسن روحانی افتاد ،اختصاص داد و نوشت « بدشانس ترین رئیس جمهور» .

روزنامه کیهان گزارش پایگاه رادیو ملی آمریکا (ان‌پی‌آر) را به تیتر یک آورد و در تیتر به نقل از این رسانه نوشت:« بستن تنگه هرمز فقط یکی از اهرم‌های ایران است». ان پی آر همچنین در بخشی از گزارشش تاکید می کند که «آمریکا تصمیم لغو معافیت خرید نفت از ایران را با چند پیش فرض گرفته؛ یک: سعودی و امارات کمبود توزیع نفت را جبران کنند تا از گران شدن قیمت سوخت جلوگیری شود. دوم: مشتریان اصلی نفت ایران همچون ترکیه، هند و چین در صورت تهدید آمریکا به تحریم خرید نفت از ایران را قطع خواهند کرد. سوم: ایران گزینه‌های محدودی دارد که به واسطه آن می‌تواند قیمت نفت را افزایش دهد تا از باقی مانده صادرات خود بهای بیشتری را دریافت نماید. اما واقعیات مطابق میل آمریکا نیست. عربستان و امارات نمی‌توانند برای مدت طولانی کسری نفت موجود در بازار را جبران کنند و اساسا برخی صنایع کشورهای خریدار نفت از ایران نیاز به نفت خام خاصی دارد که نفت خام سبک عربستان قادر به تامین آن نیست.از سویی دیگر کشورهای خریدار نفت ایران راهی را برای دور زدن این قانون برای یک سری از دلایل اقتصادی و جغرافیایی-سیاسی پیدا خواهند کرد و نهایتا ایران تهدید به بستن تنگه هرمز کرده و از همه مهم‌تر با توجه به قدرت سایبری خود می‌تواند زیر ساخت‌های نفتی کشورهای خلیج‌فارس را مورد هدف قرار دهد. »

یکی از وظایف رسانه های بعد از بحران شناسایی مناطق در معرض بحران و گوشزد کردن آن به مسئولان است کار خوبی که امروز روزنامه سازندگی در تیتر یک خود انجام داد و با اشاره به اظهار نظر نمایندگان مجلس درباره احتمال سیل در تهران نوشت « تهران روی مسیل» و توضیح داد،نمایندگان مجلس به سازندگی می گویند بیش از ۱۰ نقطه تهران روی مسیل ساخته شده است و با یک بارندگی شدید در تهران اتوبان های امام علی ،صیاد شیرازی و یادگار امام را آب خواهد برد.این روزنامه عکس یک خود را به مصاحبه ظریف با شبکه خبری سی ان بی سی اختصاص داد و نوشت «جنگ ظریف در زمین حریف».

روز چهارشنبه رئیس قوه قضاییه در دیدار با مراجع عظام تقلید در قم به آنان اطمینان داد که با اجرای برنامه اصلاحی وتحولی در دستگاه قضایی، مطالبات برحق مردم از جمله کاهش اطاله دادرسی، پیشگیری از جرایم و آسیب‌های اجتماعی، کاهش جمعیت زندانیان ، تکریم ارباب رجوع و همچنین بهره‌مندی از قضات عالم و با تقوا محقق شود.در این دیدار علمایی چون وحید خراسانی،نوری همدانی و مکارم شیرازی بر حل پرونده های زندانیان مهریه تاکید ویژه داشتند .روزنامه هفت صبح تیتر یک خود را به گزارشی از این دیدار اختصاص داد و عنوان کرد « نور امید برای زندانی های مهریه» .

چند روز پیش انتشار کلیپی از سوی شهرزاد میر قلی خان ( بازرس ویژه رییس صدا و سیما در زمان ریاست محمد سرافراز) در فیس بوک بسیار جنجال آفرین بود و شائبه خروج محمد سرافراز را همراه با خروج اسنادی از کشور هم ایجاد کرد که خود او در گفتگو با ایلنا این خبر را تکذیب کرد و از حضور اش در ایران خبر داد .روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به گزارشی کامل درباره این موضوع اختصاص داد و نوشت « ماجرای شگفت انگیز سرافراز و اسنادش» .اعتماد در همین زمینه با حسین نوش آبادی که در آن زمان سفیر جمهوری اسلامی ایران در عمان بود،گفت و گو کرده و نوش آبادی در بخشی از این مصاحبه توضیح داده«خانم میرقلی‌خان قطعا در آن زمان در زندان‌های امریکا بوده‌اند و ادعا می‌کردند که مورد شکنجه روحی و تعرض هم قرار گرفته‌اند. حتی دولت عمان هم‌زمانی برای آزادی ایشان تلاش کرد. بخش معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری (محمد احمدی‌نژاد) هم تلاش‌های بسیاری انجام داد.نهاد‌های امنیتی و اطلاعاتی باید درباره این کلیپ اظهارنظر کنند.»

روزنامه همشهری تیتر یک خود را به گزارشی از رانندگان و افرادی که به ساختمان پلیس امنیت اخلاقی فراخوانده شدند ،اختصاص داد و نوشت « پیامک های جنجالی» و در زیر تیتر با اشاره به صحبت های نجفی توانا،حقوقدان نوشت : در قانونگذاری باید اقبال و پذیرش مردم لحاظ شود و مصادیق قانونی کاملا مشخص باشد و در ادامه به صحبت های طیبه سیاوشی اشاره شد که گفته: احضار و تعهد کتبی به بهانه رعایت نکردن حجاب ،اشتباه و بی تاثیر است.

روزنامه خراسان هم تیتر یک را به خبر از دسترس خارج شدن هاتگرام و تلگرام طلایی اختصاص داد و در تیتر از «دستبرد گوگل به گوشی ایرانی ها» نوشت و ضمن بیان واکنش های کاربران به این اقدام گوگل در بخشی از متن توضیح داد «در شرایطی که گوگل خود از متهمان جاسوسی اطلاعات کاربران به شمار می آید، دو اپلیکیشن تلگرام طلایی و هاتگرام را به‌دلیل جاسوسی از اطلاعات کاربران از روی گوشی‌های اندرویدی پاک کرد. گوگل پیش از دستبرد به گوشی ها به کاربران اندرویدی گفته بود که تلگرام طلایی و هاتگرام قصد جاسوسی از اطلاعات شخصی آن‌ها مانند عکس، پیغام‌ها، فهرست تماس و صداهای ضبط‌شده را دارد و از آن‌ها خواسته بود این نرم‌افزار را از روی گوشی‌های خود پاک کنند.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here