زمان انتشار : ۵ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۹:۴۱ | کد خبر : 480216 |

روزنامه ها در آخر هفته از چه نوشتند؟

شفقنا رسانه– ادامه واکنش ها به برنامه برنده باش، سخنان رهبری در دیدار با کارگران صنایع مختلف، اعدام ۳۷ نفر در عربستان سعودی، سکته محکومان پرونده بانک سرمایه از جمله موضوعات روزنامه ها بودند.

به گزارش شفقنا رسانه، چند روز پیش آیت الله مکارم شیرازی درباره شرکت در مسابقه تلویزیونی « برنده باش» با اجرای محمدرضا گلزار فتوایی را دادند که باعث واکنش های زیادی شد .روزنامه سازندگی تیتر و عکس یک خود را به فتوای آیت‌الله مکارم شیرازی و نظر مقام معظم رهبری به این برنامه اختصاص داد و با طرح یک سوال نوشت « بخت آزمایی ملی؟» و در زیر تیتر توضیح داد پس از فتوای آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به پرسشی درباره مسابقه تلویزیونی « برنده باش» که آن را قمار خوانده و حرام اعلام کرده بودند مقام معظم رهبری نیز دیروز به صدا و سیما تذکر دادند :روش هایی شبیه بخت آزمایی را ترویج نکنید.این روزنامه به بررسی حامی مالی این مسابقه هم پرداخته است.

روزنامه خراسان هم در یکی از مطالب فرعی خود با تیتر «بخت‌آزمایی از برنده باش تا روبیکیو» نگاهی به گستره تذکر رهبری درباره روش های شبیه بخت آزمایی داشت و ضمن بیان اینکه بخت‌آزمایی‌های تلویزیونی محدود به مسابقه «برنده باش» نیست و این برنامه به دلیل مخاطب گسترده‌تر، تنها در مرکز  توجهات قرار گرفته است. مسابقاتی نظیر «پنج ستاره» هم در همین طیف گنجاند و نوشت: «اگر بخواهیم به گستره بیانات رهبر انقلاب توجه کنیم، متوجه می‌شویم که برخی قرعه‌کشی‌های تلویزیونی هم کارکرد همان ترویج «روحیه انتظار برای ثروت بادآورده» را دارد که در بیانات ایشان آمده است؛ مانند جایزه ۵۰۰ میلیونی که ۷۸۰ حامی مالی «خندوانه» اهدا می‌کرد و خودروی ۱۷۰ میلیونی قرعه‌کشی فروشگاه رفاه که هر شب از شبکه ۳ پخش می‌شود. این دو مثال هم اگرچه بر پایه خرید کالا هستند، اما همان روحیه ناپسند را ترویج می‌کنند. از همه بدتر مسابقه عجیب‌وغریب روبیکیو است که این شب‌ها تلویزیون را پر کرده و در هر شبکه‌ای یافت می‌شود. این مسابقه نیز اگرچه بخت‌آزمایی نیست، اما نوعی پول‌پاشی است و در همان مسیر ناپسند حرکت می‌کند.»

رهبری در آغاز هفته کار و کارگر در دیدار هزاران نفر از کارگران صنایع مختلف کار جهادی و بی‌وقفه را از شرایط مهم رونق تولید و تحقق راهبرد عزت آفرین اقتصاد مقاومتی خواندند و تاکید کردند که دشمن برای به زانو در آوردن ملت ایران بر فشار اقتصادی متمرکز شده است اما بداند این ملت هیچگاه به زانو در نمی‌آید و ضمن استفاده از فرصت تحریم برای رشد و شکوفایی، دشمنی‌های امریکا را بی‌پاسخ نمی‌گذارد. روزنامه ایران تیتر یک را به بخشی از سخنان رهبری و  واکنش به تحریم نفتی امریکا اختصاص داد و نوشت« هرقدر اراده کنیم نفت را صادر می‌کنیم ». این واکنش رهبری به تیتر و عکس یک برخی از روزنامه ها از جمله کیهان و سیاست روز هم امد و تیتری مشابه روزنامه ایران کار کردند.

اعدام ۳۷ نفر در عربستان سعودی هم از موضوعاتی بود که به صفحه اول روزنامه ها آمد. روزنامه کیهان در یکی از مطالب فرعی خود در تیتری خبری نوشت«فرزند ابولهب در عربستان ۳۷ شیعه را سر برید یا به صلیب کشید» و توضیح داد که «سعودی‌ها در اقدامی وحشیانه، ۳۷ نفر از اتباع این کشور از جمله ۳۳ شیعه را سر بریده و یا مصلوب کرد. این در حالی است که آمریکا به عنوان بزرگترین مدعی حقوق بشر، همچنان بزرگ‌ترین متحد ریاض به‌شمار می‌رود. پرونده قتل وحشیانه خاشقجی نیز هنوز باز است و آمریکا به دلیل دلار‌های نفتی این رژیم عصر حجری، اجازه برخورد با آن را نمی‌دهد.» سیاست روز هم در یکی از مطالب فرعی خود به پشت پرده اعدام های اخیر در عربستان اشاره کرد و آن را «سناریوی وهابی- آمریکایی علیه وحدت جهان اسلام» دانست.

از عصر دیروز کاربران برای نصب تلگرام طلایی و هاتگرام از طریق گوگل پلی با مشکل مواجه شدند و بررسی‌ها نشان می‌دهد که گوگل این دو اپلیکیشن را در رده بندی مشکوک قرار داده و اجازه نصب آنها را به کاربر نمی‌دهد. گزارشات حکایت از این دارد که گوگل این اپلیکیشن‌ها را به عنوان بدافزار می‌شناسد و اجازه نصب دوباره آنها را نمی‌دهد. روزنامه هفت صبح در یکی از مطالب خود به این مسئله پرداخت و در تیتر نوشت « پای گوگل روی گلوی تلگرام طلایی».

چند روز پیش که خبر لغو حضور رئیس‌جمهور در نمایشگاه کتاب و دو استان کردستان و کرمانشاه منتشر شد ،شائبه های زیادی از جمله قهر روحانی با دولت ،مطرح شد .روزنامه آفتاب یزد در تیتر یک امروز خود به این مسئله پرداخت و عنوان کرد « حسن روحانی احمدی نژاد نیست» و در زیر تیتر توضیح داد،تیر احمدی نژادی ها در مورد موضوع تغییر برنامه های رئیس جمهور و عدم حضور وی در برخی مراسم ها به سنگ خورد. احمدی نژادی ها مدعی بودند رئیس دولت قهر کرده اما حسن روحانی احمدی‌نژاد نیست.

وزیر خارجه ایران چهارشنبه در نشست «انجمن آسیا» در نیویورک پیشنهاد کرد که آمریکا و ایران شهروندانی از هر دو طرف را که زندانی هستند با یکدیگر مبادله کنند. او گفت که ۶ ماه پیش این پیشنهاد را به دولت آمریکا داده اما هنوز پاسخی از طرف آن دریافت نکرده است. این خبر به صفحه یک روزنامه‌ اعتماد آمد و نوشت « پیشنهاد تبادل زندانیان روی میز آمریکا » .

روز گذشته خبری مبنی بر سکته کردن محکومان پرونده بانک سرمایه ( علی بخشایش،پرویز کاظمی و محمدرضا توسلی) از سوی قاضی پرونده آنان منتشر شد که روزنامه شرق آن را به تیتر یک خود آورد و نوشت « سکته همزمان ۳ محکوم » و در زیر تیتر توضیح داد این افراد به ۲۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده اند.

چند روز پیش خبری بر خروجی رسانه‌ها قرار گرفت که حاکی از آن بود که لایحه تابعیت ایرانی فرزندان زنان دارای همسر خارجی از سوی دولت به مجلس فرستاده شده و بعد از بررسی در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در انتظار ورود به صحن مجلس برای تصویب نهایی قرار دارد. روزنامه همدلی عکس یک را به تلاش های دولت و مجلس برای تعیین تکلیف تابعیت فرزندانی که پدر غیر ایرانی دارند اختصاص داد و در تیتر از «باورهویت مادری » نوشت و توضیح داد که «موضوع تابعیت ایرانی به کودکانی که مادر ایرانی دارند بیش از یک دهه است که در فضای سیاسی ایران مطرح می‌شود، اما هر بار به بهانه‌ای به فرجام نمی‌رسید. این موضوع از سال ۱۳۸۵ مطرح بوده است اما هر بار با بن بست مواجه شده است. مهرماه ۱۳۹۴در مجلس قبلی کلیات این طرح مطرح شد، اما اکثریت نمایندگان با آن مخالفت کردند. مخالفان طرح مذکور، تابعیت بخشیدن به فرزندان مادران ایرانی و پدران غیرایرانی را عاملی برای تشویق مهاجرت به ایران دانستند. البته این استدلال قابل پذیرش همگان نیست، ز​یرا به موجب ماده ۳ کنوانسیون حقوق کودک در همه​ تصمیم‌‌گیری ​ها اعم از قانونگذاری، اجرایی و غیره، آنچه باید مدنظر قرار بگیرد، مصالح و منافع کودک است. اکنون دولت تصمیم گرفته است با تعیین تکلیف تابعیت این کودکان، پرونده این موضوع را یک بار برای همیشه ببندد».

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here