زمان انتشار : ۴ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۳۹ | کد خبر : 480192 |

از کتاب «اصول آموزش سواد رسانه ای به کودکان» در نمایشگاه کتاب رونمایی می شود

شفقنا رسانه- کتاب«اصول آموزش سواد رسانه ای به کودکان» ششم اردیبهشت در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی خواهد شد.

به گزارش شفقنا رسانه، در بخشی از این کتاب آمده که «آموزش سواد رسانه‌ای شامل پس گرفتن حقوق ذاتی ما درزمینه آزادی افکار است، آن‌هم از رسانه‌ای که همواره تلاش می‌کند ذهن ما را رصد، ترغیب و شرطی کند. ما باید سواد رسانه‌ای خود را بالا ببریم که در برابر احساس «انتخاب گری» که رسانه‌ها به ما القا می‌کنند، آگاهانه ظاهرشده و بتوانیم واقعاً نقش فعالانه‌ای در گزینش گری و تأثیرات رسانه‌ای ایفا کنیم. رسانه، شما را چنان برنامه‌ریزی کرده است که فکر کنید حق انتخاب دارید، حال‌آنکه درواقع دایره انتخاب شما به‌شدت محدود است.
سواد رسانه‌ای به ما کمک خواهد کرد جای مخاطب و رسانه عوض شده و بتوانیم تصمیم بگیریم چه چیزی را ببینیم و چه چیزی را بشنویم. ترویج سواد رسانه‌ای ما را به خواندن نانوشته‌ها و دیدن آنچه در تصویر نیست، مسلط می‌کند. پس ترویج سواد رسانه‌ای از چرا و اما عبور کرده و به باید و حتماً رسیده است.»

از مباحثی که در این کتاب به آن پرداخته می شود بحث سواد رسانه‌ای در خانه است که با مطرح کردن سوالاتی چون:۱ آیا شما یک مصرف‌کننده فعال رسانه هستید یا اینکه مصرفتان به‌صورت گذرا است؟ این دو چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ ۲ رسانه از چه روش‌هایی می‌تواند بر زندگی شما یا خانواده‌تان تأثیر بگذارد؟ ۳ آیا تولیدات رسانه‌ای باعث می‌شوند که به همراه خانواده از آن‌ها لذت ببرید؟ به آن پرداخته می شود.

مسئله بعدی سواد رسانه‌ای در کلاس درس است که بر سوالاتی مثل:۱ دانش‌آموزان چه تعریفی از رسانه دارند؟ ۲ آیا دانش‌آموزان از میزان استفاده خودشان از رسانه آگاهی دارند؟ می‌توانند آن را به‌صورت نمودار بیان کنند؟ ۳ دانش‌آموزانتان فکر می‌کنند رسانه از چه روش‌هایی بر آن‌ها تأثیر می‌گذارد؟ تاکید می شود.
بنابراین مسئله دارای اهمیت این است که والدین و معلمان در شکاف دیجیتالی گرفتار نشوند. شکافی که باعث می‌شود از کودکان در این حوزه عقب بمانند و متعاقب آن توانمندی همراهی با آن‌ها را نداشته باشند.

دکتر حسن بشیر درمقدمه کتاب اصول آموزش سواد رسانه ای به کودکان نوشته است: ویژگی‌های مهم این کتاب ارائه «بانک جامع سؤالات» مختلف در رابطه باسوادرسانه‌ای و اطلاعاتی است که تفکر انتقادی وفهم لازم را تقویت می‌کند و مهارت خوب دیدن و شنیدن را به کودکان آموزش می‌دهد. این مسئله بسیار حیاتی است.
این کتاب که توسط انتشارات نسل روشن منتشر شده است، جمعه ششم اردیبهشت ماه با حضور حسن بشیر، سیدبشیر حسینی و خسرو سلجوقی رونمایی می‌شود.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here