زمان انتشار : ۴ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۰۹ | کد خبر : 480169 |

از «تعبیر نشدن خواب نفتی امریکا» تا «وداع با وکیل ملت» در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه-اظهارات بیژن زنگنه درباره صادرات نفت،بررسی پایان معافیت تحریم خرید نفت از ایران،لغو سفر روحانی به نمایشگاه کتاب و دو استان کشور و در گذشت بهمن کشاورز مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

روز گذشته بیژن زنگنه، وزیر نفت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به اقدام‌های اخیر امریکا و وضع بازار نفت پرداخت و گفت: امروز در این جنگ تجاوزگرانه اقتصادی که امریکا علیه ملت ایران به راه انداخته است، صنعت نفت در نوک پیکان حملات ظالمانه است و همه باید دست در دست هم بدهیم تا با یاری خداوند با سربلندی از این شرایط خطیر عبور کنیم. تصور یا رؤیای به صفر رساندن صادرات نفت ایران به یاری خدا هرگز تعبیر نمی‌شود و تحقق نخواهد یافت و با همه توان برای شکستن تحریم امریکا عمل خواهیم کرد. این سخنان به تیتر یک روزنامه ایران آمد و در تیتر به نقل از وزیر نوشت:« خواب نفتی امریکا تعبیر نمی‌شود».روز گذشته بهمن کشاورز، حقوق‌دان ایرانی، وکیل دادگستری و رئیس پیشین اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری کشور درگذشت. این خبر به صفحه اول برخی از روزنامه ها آمد. روزنامه ایران عکس یک را به تصویری از مرحوم کشاورز اختصاص داد و از او به عنوان «وکیل وکلا» یاد کرد و سعی کرد گفتارهایی از کامبیز نوروزی ، علی نجفی توانا ، محمدصالح نیکبخت ، عیسی امینی و امیرحسین حسین‌آبادی کار کند و با غلامحسین کرباسچی شهردار وقت تهران گفتگو کرد که کرباسچی به بیان روایتی از وکالت بهمن کشاورز پرداخت.

روزنامه اعتماد هم  تیتر و عکس یک خود را به اظهارات وزیر نفت در مجلس شورای اسلامی اختصاص داد و به نقل از او نوشت« خواب ترامپ تعبیر نمی شود » .

روزنامه خراسان هم با بیان اینکه «کلیدواژه اصلی دولتمردان آمریکا این است که با صفر کردن صادرات نفت ایران، «مهم ترین منبع درآمدی دولت» را قطع می کنیم. این جمله را طی همین چند روز اخیر از ترامپ، پمپئو و جان بولتون بسیار شنیده ایم. » به بررسی سهم نفت در بودجه ۹۸ با توجه به تحریم اخیر آمریکا پرداخت و در تیتر یک از «استقلال ۷۳ درصدی از نفت» نوشت.

با این حال روزنامه همدلی در تیتر یک از «بار نفت بر دوش بودجه» نوشت و در گفتگو با کارشناسان به بررسی چشم‌انداز اقتصاد بعد از قطعی شدن تحریم‌ پرداخت. روزنامه با اشاره به سخن کامران ندری که گفته بود «ارز و بودجه، بیشترین تاثیر را از تحریم‌ نفتی ایران خواهند دید» توضیح داد که «بسیاری از آگاهان اقتصادی با این عضو پژوهشکده پولی و مالی موافق هستند که در کشوری مانند ایران که تار اقتصادش با پود پول نفت گره خورده است، تحریم نفتی بدون شک پیامدهایی چون ناتوانی دولت در ایجاد اشتغال پایدار، تمدید رکود تولید، افزایش ناگهانی نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی و همچنین کاهش قدرت خرید دهک‌های درآمدی مختلف جامعه را در پی خواهد داشت. »

روزنامه کیهان هم در گزارشی به بررسی این مسئله پرداخت که آیا آمریکا می تواند مانع فروش نفت ایران شود و اکنون که معافیت‌های تحریمی را نیز لغو کرده، طبق ادعای خودش می‌تواند صادرات نفت ایران را به «صفر» برساند؟ و در ادامه به بیان دیدگاه های مختلف در رسانه های خارجی در این باره پرداخت. روزنامه در بخشی از متن به این مسئله اشاره کرد، اگرچه دولت آمریکا به‌طور رسمی اعلام کرد که «دیگر معافیت‌های تحریمی مشتریان نفتی ایران را تمدید نخواهد کرد.» اما جهان روی خوشی به این تصمیم نشان نداد و در تیتریک نوشت:« دنیا با توطئه آمریکا همراهی نکرد/ مخالفت شرکای ایران با تحریم نفتی».

سیاست روز هم تیتر یک خود را به انتقاد از سخنان پزشکیان و مطهری درباره تصویب FATF اختصاص داد و سخنانشان را «تکرار حربه برجامی برای تصویب اف ای تی اف» خواند و در تیتر آن را «پاس گلی که اصلاحات به آمریکا می دهد» دانست. روزنامه در بخشی از متن توضیح داد که «هنوز شوک وعده های محقق نشده ای چون چرخیدن سانتریفیوژ در کنار چرخ زندگی مردم خلاص نشده ایم، هنوز تورم چندرقمی و دو رقمی شدن نرخ ها حتی در مورد پیاز، گوشت، مرغ و… را هضم نکرده ایم. هنوز از شوک دونرخی شدن بنزین رها نشده ایم که مدافعان برجام با همان فرمول «اگر تصویب نکنیم معیشت مردم را چه کسی جواب می دهد» شروع به فشار برای تصویب پالرمو و سی اف تی و مفاد FATF کرده اند و انگار نه انگار که تدبیر و امیدی که به آن دلخوش کرده اند به جای برطرف کردن فقر مطلق سیاست هایی به کار گرفته که نتیجه آن افزایش این طیف است! …»

روزنامه سازندگی هم با توجه به موضع خود و اینکه مرحوم بهمن کشاورز وکیل غلامحسین کرباسچی بود تیتر و عکس یک خود را به او اختصاص داد و نوشت « وداع با وکیل ملت» و در قسمت سخن ،غلامحسین کرباسچی در یادداشت با عنوان « مردی که برای دادرسی احترام قائل بود» نوشت « کشاورز در سال های طولانی کار وکالت نه تنها به هزاران نفر از ایرانیان در گرفتاری های کیفری و حقوقی یاری رساند و همواره منطق او این بود که وکیل نباید هیچ دستی را به طرف او دراز شده نگیرد و کمک نکند و نه تنها معتقد بود که با توجه به روانشناسی کیفری و جامعه شناسی جرم هیچ متهمی نیست که نشود از او یک دفاع منطقی کرد و نه تنها معتقد بود که حتی دفاع از متهمین بدترین پرونده های قتل و ترور و فحشا لازم است ولی به معنی دفاع از جرم و قتل و ترور نیست که مهمترین هنر کشاورز در کسوت وکالت آموزش عملی برای عموم و برای وکلا و همکاران و مهمتر از همه برای دادرسان و بسیاری از قضات بود.»

روز گذشته اخباری مبنی بر لغو سفر رئیس جمهور به مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران و استان کردستان و کرمانشاه منتشر شد .روزنامه ابتکار در تیتر یک امروز  با توجه به این اخبار،گزارشی از عملکرد ضعیف اطلاع رسانی دولت در لغو برنامه های روحانی تهیه کرد و نوشت « سکوت دولت در غبار شایعه» عبدالله ناصری، فعال رسانه‌ای در‌این‌باره به «ابتکار» می‌گوید«امر اطلاع‌رسانی مربوط به تیم رسانه‌ای آقای حسن روحانی است. تیم رسانه‌ای آقای روحانی از زمانی که دولت را تحویل گرفته است در‌این‌باره خیلی ضعیف عمل کرده است. می‌توان گفت یکی از ضعیف‌ترین نهادها در دولت روحانی نهاد اطلاع‌رسانی بوده، به گونه‌ای که همیشه بیشترین انتقادها متوجه این تیم بوده است.توقع چندانی از آن نمی‌رفت که چنین اتفاقاتی رخ ندهد. یکی از پیامدهای این چنین ضعفی در تیم رسانه‌ای گمانه‌زنی‌هایی است که علیه دولت روحانی به وجود می‌آید، چنان که امروز ما شاهد آن هستیم. یکی از همین گمانه‌زنی‌ها این است که گفته می‌شود آقای روحانی در سفرهای استانی خود دیگر آن مسئولیت مردمی را ندارند. به این معنا که به خاطر عملکرد نامناسب از طرف مردم مورد نقد و انتقاد قرار می‌گیرند به همین خاطر تمایلی به سفرهای استانی ندارند.»
روزنامه همشهری در تیتر یک امروز به بررسی جمعیت غیر فعال اقتصادی ایران پرداخت و در تیتر عنوان کرد « ۶۰ درصد ایرانی ها کار نمی کنند» و در زیر تیتر نوشت،ایرانیان غیر فعال چه طور امرار معاش می کنند؟ ۸۴ هزار مرد ایرانی خانه داری می کنند .مهم ترین جمعیت غیر فعال اقتصادی ایران،خانه دارها هستند که تعدادشان به ۲۱ میلیون نفر می رسد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here