زمان انتشار : ۲ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۷:۰۱ | کد خبر : 480097 |

یک پژوهشگر ارتباطات: پوشش لحظه‌به‌لحظه بحران سیل در رسانه‌های محلی دیده نشد/ شبکه های اجتماعی موفق تر از رسانه های رسمی محلی عمل کردند

شفقنا رسانه- در بحران هایی مثل سیل، زلزله و… نقش رسانه ها و خبرنگاران محلی از اهمیت بالایی برخوردار است. رسانه های  رسمی محلی بهتر از دیگر رسانه ها با موقعیت منطقه، فرهنگ و زبان مردم آشنایی دارند و بهتر می توانند در اطلاع رسانی بحران نقش موثری ایفا کنند. به همین خاطر پرداختن به این پرسش که رسانه های رسمی خوزستان اعم از مطبوعات محلی، خبرگزاری ها و سایت های محلی در پوشش اخبار مربوط به سیل چگونه عمل کردند، در کجا ضعف داشتند و بهتر است در پوشش بحران به چه نکاتی توجه کنند مسئله مهمی است که باید به آن توجه شود.

 

شبکه های اجتماعی در پوشش بحران سیل جلوتر از رسانه های رسمی بودند

زینب شریفی، دکترای ارتباطات و مدیر گروه رشته‌ روابط عمومی دانشکده خبر اهواز به بیان ارزیابی خود از پوشش رسانه‌های رسمی استان خوزستان در بحران سیل می‌پردازد و به شفقنا رسانه می‌گوید: همیشه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و سایت‌های محلی در هر استان حرف اول را می‌زنند. ما در ماجرای سیل اخیر شاهد گسترش کانال‌های تلگرامی، صفحات اینستاگرام و در کل فعالیت شبکه‌های اجتماعی درباره سیل بودیم. یعنی اگر همیشه شبکه‌های اجتماعی، مطلب و محتوای خود را از رسانه‌های محلی مادر می‌گرفتند ولی در جریان سیل استان خوزستان شبکه‌های اجتماعی گوی سبقت را از رسانه‌های رسمی محلی-مطبوعات، خبرگزاری‌ها و سایت‌های محلی – ربودند.

شریفی با اشاره به مسئول محور بودن رسانه‌های رسمی محلی در استان خوزستان می‌گوید: زمانی که رسانه‌های رسمی و محلی و نیز سایت‌های وابسته به جناح‌های مختلف در گیرودار نقل‌قول کردن سخنان مسئولین از جمله استاندار، فرماندار، بخشدار و…  مناطق سیل‌زده بودند و ارزش خبری شهرت برایشان مهم بود، گزارشگران و شهروند خبرنگاران در استان خوزستان فیلم‌هایی از وضعیت مردم مناطق سیل‌زده را در کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی منتشر می‌کردند. یعنی هر فردی که در مناطق سیل‌زده حضور داشت از وضعیت منطقه‌اش فیلم می‌گرفت و آن را به اینستاگرام منتقل می‌کرد و می‌دیدیم فیلم‌های متنوعی از حرف‌های روستاییان، کشاورزان و مردم سیل‌زده به سرعت در صفحات و کانال‌های محلی پخش می‌شد.

او انتقاد می‌کند: حتی گاهی رسانه‌های رسمی محلی در بعضی مواقع به نقل از مسئولی اعلام می‌کردند که اوضاع تحت کنترل است و سیل وارد شهر سوسنگرد یا فلان شهر نمی‌شود ولی دو روز بعد می‌دیدم همین مسئول دستور تخلیه سوسنگرد، حمیدیه و … را می‌داد. از سوی دیگر مردم محلی که خود شاهد ماجرا بودند خطر سیل را در شبکه‌های اجتماعی برای شهرها و استان‌های مجاور هشدار می‌دادند. این مسئله باعث شده بود یک نوع عدم اطمینان به سخنان مسئولان در بین مردم ایجاد شود.

برگزاری جلسه ستاد مدیریت بحران استان خوزستان بدون حضور خبرنگاران محلی

مدیر گروه رشته‌ روابط عمومی دانشکده خبر اهواز می‌گوید: من شخصاً در همین مناطق سیل‌زده بودم و یکی از کشاورزان محلی به من گفت: «این کانال شهید چمران به منطقه عین دو در اهواز می‌رسد و دو روز دیگر در آنجا شاهد سیل خواهیم بود». ولی با این وجود مسئولین رسمی هنوز باور نداشتند که ممکن است سیل اهواز را تهدید کند و دیدیم که سه روز بعد از صحبت‌های افراد محلی در شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه اینستاگرام ما در ورودی شهر اهواز شاهد سیل و آب‌گرفتگی بودیم که مسئولین با کمک مردم در مناطق حاشیه اهواز شروع به ساختن سیل بند کردند تا آب وارد شهر نشود. در کل می‌خواهم به این مسئله اشاره‌کنم که در یک ماه اخیر -۲۸ اسفند تا الان که آب به شادگان رسیده- مسئولان ما همچنان در صداوسیما و خبرگزاری‌های رسمی اعلام می‌کنند که خطری فلان شهر را تهدید نمی‌کند ولی بعد از دو روز دستور تخلیه شهر را می‌دهند و این مسئله باعث شد تا در این ایام یک نوع عدم اطمینان در بین مردم و رسانه‌های رسمی ایجاد شود.

شریفی با اشاره به تشکیل جلسه ستاد بحران در استان خوزستان با حضور رئیس‌جمهور و ممانعت از حضور خبرنگاران محلی در این جلسه بیان می کند: رئیس‌جمهور در جریان سیل اخیر دو بار به اهواز آمد و دو جلسه ستاد بحران در استان خوزستان تشکیل شد. ولی به‌جز صداوسیما، اجازه حضور در این جلسه به خبرنگاران محلی داده نشد و علت را محدودیت جا اعلام کردند و گفته شد خبرنگاران جزئیات جلسه را از صداوسیمای استان دنبال کنند. چه توهینی بالاتر از این که دو بار جلسه ستاد مدیریت بحران با حضور رئیس‌جمهور در استان برگزار شود اما خبرنگار محلی اجازه شرکت در این جلسات را نداشته باشد؟ این مسئله باعث می‌شود که ضریب ابهام بالا برود و شایعه بیشتر شود. از جمله پیامدهای دیگر چنین اقدامی ایجاد استرس و نگرانی در مردم و انتشار اخبار دروغ است.

رسانه‌های محلی در چنین بحران‌هایی به میدان بیایند

او برنده اصلی اطلاع‌رسانی در بحران سیل استان خوزستان را شبکه‌های اجتماعی می‌داند که گوی سبقت را از خبرگزاری‌ها و سایت‌های محلی ربودند و توضیح می دهد: ادمین های کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرام با استفاده از شهروند خبرنگاران سعی کردند توجهشان بیشتر به شهروندان سیل‌زده، روستاییان ، کشاورزان و مردم باشد و تنها به نقل‌قول‌های مسئولین اکتفا نمی‌کردند. یعنی ما در صفحات اینستاگرامی و کانال‌های تلگرامی استان هم شاهد صحبت‌های استاندار بودیم و هم شاهد صحبت‌های کشاورزی که زمینش زیرآب رفته است. از طرفی هم راه افتادن هشتگ هور را باز کنید و گسترش این هشتگ از طرف فعالان و کنشگران در شبکه های اجتماعی باعث شد تا وزیر نفت اعلام کند که ما مسیرها را برای عبور آب باز کردیم و این حاکی از تاثیر شبکه های اجتماعی است. ما شاهد این مسئله در خبرگزاری‌ها و رسانه‌های رسمی نبودیم و گویی سیل رسانه‌های رسمی را هم با خود برده بود.

شریفی ادامه می‌دهد: البته شاید رسانه‌های محلی استان ادعا کنند که جلودار بودند و گزارش و تحلیل کارکردند ولی باید بگویم این گزارش‌ها اندک بود و ما شاهد پوشش لحظه‌به‌لحظه بحران سیل در رسانه‌های محلی نبودیم. مردم مناطق سیل‌زده در زمان بحران حوصله خواندن گزارش‌های طولانی ندارند. بلکه در چنین شرایطی به دنبال این خبر هستند که آیا سیل به شهرشان می‌رسد ؟ چه اقداماتی انجام دهند و… .

مدیر گروه رشته‌ روابط عمومی دانشکده خبر اهواز پیشنهاد می‌کند: رسانه‌های محلی در چنین بحران‌هایی باید به‌صورت میدانی و عینی از بین خود مردم خبر تهیه کنند و فقط به نقل‌قول از مسئولین اکتفا نکنند و با کارشناسان خبره و استادان دانشگاه گفتگوهای کوتاهی داشته باشند و مهم‌ترین صحبت‌های آن‌ها را منتقل کنند. از طرفی هم برای جلب اعتماد مردم خبرنگارها بین سیل‌زده‌ها و مردم خسارت‌دیده بروند و حرف‌هایشان را به مسئولان برسانند و تا از صحت و درستی یک اتفاق مطمئن نشدند سریع اقدام به انتشار خبرش نکنند.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here