زمان انتشار : ۲ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۵۰ | کد خبر : 480074 |

از «هجوم ملخ ها صحرایی» تا «سوء استفاده از تصاویرکودکان در آتلیه ها» محور تیتر روزنامه ها

شفقنا رسانه-سفر رئیس جمهور به مناطق جنوبی سیل زده،هجوم ملخ ها به استان های جنوبی کشور و دلایل سفر نخست وزیر پاکستان از مهم ترین عناوین روزنامه های امروز بودند

به گزارش شفقنا رسانه، رئیس جمهور روز شنبه عازم مناطق سیل زده استان‌های لرستان و خوزستان شد. روحانی که پیش از این در تاریخ ۷ فروردین ماه به استان‌های سیل زده مازندران و گلستان سفر کرده بود، روز شنبه هم از برخی روستاهای سیل زده در لرستان، ایلام و خوزستان بازدید کرد و هم در جلسات شورای هماهنگی مدیریت بحران استان‌های لرستان و خوزستان بر جبران خسارات سیل تأکید کرد و اطمینان داد که دولت در کنار مردم خواهد بود. روزنامه ایران عکس یک را به این مسئله اختصاص داد و در تیتر از «فراخوان روحانی برای بازسازی مناطق سیل‌زده» نوشت.

«جلیقه‌زردها خشمگین‌تر از همیشه دولت فرانسه درمانده‌تر از قبل» تیتر یک روزنامه کیهان برای بیست و سومین شنبه اعتراض در فرانسه بود که عکس یک را هم به آن اختصاص داد. و در زیر تیتر عنوان کرد که «برخی از معترضان معتقدند آتش سوزی کلیسای نوتردام کار خود دولت است». روزنامه توضیح داد که «جلیقه زردها در بیست و سومین شنبه اعتراضات هم به خیابان ها ریختند و در میان شدیدترین حجم سرکوب پلیس با ماکرون رئیس‌جمهور این کشور در مورد برآورده شدن خواسته‌هایشان اتمام حجت کردند.»

همزمان با برگزاری عید پاک در روز یکشنبه طی هشت مرحله عملیات تروریستی سه کلیسا و سه هتل بزرگ در سریلانکا مورد آماج انفجار قرار گرفت و حدود ۶۰۰ نفر کشته و زخمی شدند. این موضوع به عکس یک سیاست روز آمد که تصویر نامناسبی از کشته شدگان کار کرد و در تیتر نوشت«آتش افروزی دلبستگان جنگ های صلیبی از نیوزلند تا سریلانکا» و در رو تیتر عنوان کرد که «صدها کشته و زخمی در انفجارهای خونین چند کلیسا پس از حمله به مساجد اروپا» اتفاق افتاده است. بهتر بود این حد از فاجعه به عکس یک نیاید. روزنامه روزان هم این حادثه را به تیتر و عکس یک آورد و در تیتر نوشت«عید پاک خونین شد».

سعید نمکی وزیر بهداشت در مراسم افتتاح مجموعه داروسازی اکتوور با تاکید بر لزوم رفع رانت در سازمان غذا و دارو گفت: هنوز در این سازمان رانت و امضاهای طلایی وجود دارد که باید این بساط و شبکه پوسیده و مزخرف جمع شود. این سخنان به تیتر یک روزنامه خراسان آمد و در تیتر از «حمله وزیر به شبکه رانت دارو» نوشت.

بیش از یک هفته است که از ورود ملخ های صحرایی یا دریایی به کشور و مناطق سیل زده می گذرد و به گفته مسئولان این حشرات حجم وسیعی از این مناطق را تحت هجوم خود درآورده اند.روزنامه سازندگی تیتر و عکس یک خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت « هجوم ملخ های غارتگر» و در زیر تیتر اشاره کرد،هجوم چندین میلیون ملخ صحرایی به شش استان ایران،۲۰۰ هزار هکتار از مزارع کشاورزی را در معرض تهدید قرار داده و امنیت غذایی ایران را با چالش روبه رو کرده است .با این حال مسئولان وزارت جهاد کشاورزی می گویند : جای نگرانی نیست.

روزنامه هفت صبح از زاویه ای دیگر به انعکاس این خبر پرداخت  و با طرح این سوال از طرف کارشناسان که چگونه حمله ملخ ها را به فرصتی طلایی تبدیل کنیم ،نوشت « ملخ ها غافلگیر شدند» .

روزنامه آفتاب یزد در تیتر یک امروز سراغ سوژه مهمی درباره استفاده از تصاویر کودکان برای تبلیغات رفت و نوشت « سوءاستفاده از کودکان،این بار در آتلیه ها» و در زیر تیتر توضیح داد،خشت اول زندگی هر فرد در کودکی گذاشته می شود .این در حالی است که ما شاهدیم در حال حاضر خیلی از والدین سعی دارند به دلایل واهی کودکانشان را از سنین کودکی دور کنند و شخصیت آنها را وارد دنیای بزرگسالی کنند . عکسهای تبلیغاتی در فضای مجازی گواه همین موضوع است که با اجازه خانواده ها کودکانشان مورد سوءاستفاده قرار می گیرند.کودکانی که روز به روز بیشتر از دنیای کودکی فاصله پیدا می کنند.این روزنامه عکس یک خود را به دلایل سفر نخست وزیر پاکستان به ایران اختصاص داد و نوشت « آغاز سفر به ایران از مشهد مقدس» و در زیر تیتر به گفته های یک کارشناس اشاره کرده که توضیح داده،آغاز این سفر از مشهد به محاسباتی که عمران خان در داخل پاکستان انجام می دهد ،برمی گردد.حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد جمعیت پاکستان ،شیعه مذهب هستند که به لحاظ ایدئولوژیکی دیدگاه های نزدیک به ایران دارند.

روزنامه اعتماد هم تیتر و عکس یک خود را به سفر این نخست وزیر به ایران اختصاص داد و با اشاره به مذاکرات امنیتی این دو کشور همسایه نوشت « سرانجام در تهران» .

روزنامه همشهری تیتر یک خود را به دلایل سیل در کشور در گفت و گو با قاسم تقی زاده خامسی معاون آب و آبفای وزارت نیرو اختصاص داد و نوشت « رمزگشایی از سیل قرن» و در زیر تیتر بخشی هایی از این مصاحبه را آورد ،وزارت نیرو در سال ۹۴ برای لایروبی و مهندسی رودخانه ها،۱۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار درخواست کرده که از این میزان فقط ۱۰ درصد تخصیص داده شده است.میزان بارش در برخی حوضه ها در فروردین ۵۰ برابر شده است ،هیچ کس نمی تواند ادعا کند این میزان بارش را پیش بینی کرده است.

همدلی هم  گفتگویی با سید امیر خرم کنشگر سیاسی و عضو ارشد سابق نهضت آزادی ایران پیرامون موضوعات سیاسی و تحلیلی کلی از شرایط فعلی کشور کار کرد و ان را به تیتر یک آورد و به نقل از اون نوشت:« دموکراسی از شبه‌اقتدارگرایی نمی‌گذرد». خرم در ارزیابی شرایط فعلی جامعه معتقد است که جامعه ما و در اصل نظام سیاسی ما دچار چند بحران است و در ادامه به توضیح سه بحران اصلی می پردازد «اول، بحران مشروعیت که به‌‌دلیل کاهش اعتماد عمومی به حکومت ایجاد شده است. دوم، بحران کارآمدی که به‌دلیل عدم وجود عقلانیت مناسب و کافی و صدور اوامر کارشناسی نشده، در بسیاری از تصمیم‌های اتخاذ شده از سوی مدیران ارشد حکومت و فرصت سوزی‌های متعدد و به مخاطره انداختن منافع ملی ایجاد شده است. سوم، بحران اخلاقی است که به‌دلیل وجود فساد ساختاری گسترده در درون حکومت به‌وجود آمده است.»

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here