زمان انتشار : ۱ اردیبهشت ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۲۰ | کد خبر : 480060 |

مدیر مسئول روزنامه «شرق»:برای رسانه‌ای که دغدغه کاغذ روزانه‌اش را دارد ،داشتن برنامه بلندمدت کمی عجیب است

شفقنا رسانه-برنامه ریزی رسانه‌ها برای پرداختن به موضوعات مختلف یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های هر رسانه‌ای محسوب می‌شود .داشتن برنامه‌های کوتاه‌مدت،میان‌مدت و بلندمدت می‌تواند رسانه را در رسیدن به اهداف خود یاری کند. شفقنا رسانه در نظر دارد مصاحبه‌هایی را با مدیرمسئولان و سردبیران روزنامه‌های مختلف انجام دهد تا بداند روزنامه‌ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی چه اولویت‌هایی را برای سال ۹۸ و ورود به دهه پنجم انقلاب برای خود در نظر گرفته است.

 

مهدی رحمانیان، مدیرمسئول روزنامه شرق در این باره به شفقنا رسانه می‌گوید: به عقیده من برای رسانه‌ای که هر بار دغدغه خرید کاغذ روزانه‌اش را دارد، این برنامه‌ریزی‌ها مسئله طاقت‌فرسایی خواهد بود. به عبارتی انتظار داشتن برنامه‌های بلندمدت برای رسانه‌های ما در این وضعیت کمی عجیب است.

او ادامه می‌دهد: البته این‌گونه نیست که در شرق برنامه‌ای نداشته باشیم. فقط می‌خواهم بگویم واقعاً شرایط رسانه‌ها خوب نیست. کسی که بخواهد با برنامه کار کند نیازمند شرایط نسبتاً پایداری است. وقتی در کشورمان شرایط پایدار نداریم نه‌تنها رسانه‌ها بلکه هیچ‌کس نمی‌تواند برنامه‌ریزی کند. یعنی وقتی قیمت دلار روزانه تعیین می‌شود و گاهی در روز هم چند بار تغییر می‌کند و مسائل دیگر هم متأثر از همین تغییر و تحولات است، خیلی نمی‌توان برنامه مدون درازمدت داشت.

رحمانیان با اشاره به برنامه‌ها و اولویت‌های موضوعی کوتاه‌مدت روزنامه شرق می‌گوید: البته به‌طور طبیعی هر جامعه و یا هر رسانه‌ای برای خودش برنامه‌ای تدارک می‌بیند. با توجه به اینکه رسانه‌های پرینتی در خبر نقش تعیین کننده‌ای ندارند و خبر محور نیستند، طبیعتاً فارغ از بحث خبر و حوادثی که به صورت انی اتفاق می‌افتد باید چاره دیگری بیندیشیم. بنابراین در روزنامه شرق مدت‌ها است که بر روی گزارش‌های خبری ، مصاحبه‌های ویژه و تحلیل‌ها تمرکز کردیم و آن‌ها را در برنامه خود قرار دادیم. امسال هم پیش‌بینی کردیم تا بحث گفتگوهای ویژه خبری را با کارشناسان صاحب‌نظر در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی ، هنری، تاریخی و اندیشه داشته باشیم. شاید بتوانیم اثری هر چند اندک در طیف مخاطبانمان داشته باشیم. این برنامه‌ریزی‌ها در روزنامه شرق صورت گرفته و امیدوارم بتوانیم کار مثبتی در این زمینه انجام دهیم.

او به بیان برنامه بلندمدت روزنامه شرق برای ورود به دهه پنجم انقلاب می‌پردازد و توضیح می‌دهد: با توجه به اینکه چهل سال انقلاب گذشته، می‌توان الان چهل‌سالگی آن را نظاره کرد. یعنی به عقیده من الان انقلاب رشد کرده ، بزرگ‌شده و به دوره بلوغ خود رسیده است. به همین دلیل ما در شرق سعی می‌کنیم این چهل سال را یک بررسی آسیب شناسانه کنیم، به هنگام بودن و نا به هنگام بودن تصمیماتی که گرفته‌شده است را با کارشناسان در میان بگذاریم و بر اساس آن بتوانیم به جامعه و مسئولان راهکار دهیم. به عبارتی به این مسئله بپردازیم الان که این اتفاق افتاده بهتر است چه راهکاری را در پیش گرفت. یا بررسی شود تصمیماتی که گرفتیم چه بخش‌هایی از آن درست بوده، چه بخش‌هایی نادرست بوده و برای تصمیمات نارست چه پیش‌بینی‌هایی وجود دارد و باید چکار کرد. از طرفی هم تصمیمات درست و به هنگام را چگونه تقویت کنیم. این کاری است که رسانه انجام می‌دهد و ادامه کار با مسئولان است که آیا به این پیشنهادات عمل می‌کنند یا خیر.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here