زمان انتشار : ۲۸ فروردین ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۲۰ | کد خبر : 479983 |

آتش سوزی نوتردام و دیدار ظریف با اسد به صفحه یک روزنامه ها آمد

شفقنا رسانه-آتش گرفتن کلیسای تاریخی در فرانسه،گزارشی از جزئیات دیدار ظریف با بشار اسد و وضعیت مناطق سیل زده از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

کلیسای جامع نوتردام یک کلیسای قدیمی واقع در مرکز پایتخت فرانسه روز دوشنبه دچار آتش‌سوزی شدید شد و بخشی از آن فرو ریخته است.مقامات شهر پاریس هنوز در خصوص علت این حادثه اظهارنظر قطعی نکرده‌اند اما آتش‌نشانی پاریس اعلام کرده آتش‌سوزی می‌تواند با عملیات بازسازی که در کلیسای نوتردام در جریان است مرتبط باشد.در پی این اتفاق سخنرانی مکرون درباره خروج از بحران و جمع بندی دو ماه طرح گفت و گوهای ملی به خاطر آتش سوزی کلیسای نوتردام به تعویق افتاد.روزنامه سازندگی تیتر و عکس یک خود را به این اتفاق اختصاص داد و نوشت « تاریخ در آتش» و در بخش های از روزنامه به « چالش های جدید مکرون» و طرح این سوال که آیا ریس جمهور فرانسه می تواند مهم ترین نیایش‌گاه کاتولیک های بعد از واتیکان را احیا کند؟پرداخت.

روزنامه هفت صبح هم به انعکاس این اتفاق تلخ برای فرانسوی پرداخت و در مطلبی عنوان کرد « وقتی پاریسی ها دست به دعا برداشتند» و در زیر تیتر توضیح داد ،کسی انتظارش را نداشت که کلیسایی که ساختنش ۲۰۰ سال طول کشیده و برای بیش از هشت قرن سرپا مانده بود به همین راحتی آتش بگیرد و برج و بارویش تخریب شود اما دودی که آسمان پاریس را پوشانده بود،نشان داد که ماجرا به سادگی یک آتش کوچک نیست و این بار حیات یکی از مشهورترین کلیساهای جهان واقعا به خطر افتاده است.

در زمان آتش سوزی این کلیسای ۸۰۰ ساله رمان گوژپشت نوتردام ویکتورهوگو در شبکه های اجتماعی بسیار دیده می شود .روزنامه آفتاب یزد هم با اشاره به واکنش مردم و برجسته شدن نام ویکتورهوگو نوشت « دنیا در سوگ نوتردام» و در زیر تیتر توضیح داد،احتمالا ویکتور هوگو از قدرت پیشگویی بهره مند بود که امروز شاهدیم کلیسای نوتردام در آتش عشق سوخت و نوستالژی گوژپشت را بار دیگر برای جهان زنده کرد و در پی آن ۸۵۰ سال تاریخ دود شد و به هوا رفت .

سید علی میر فتاح سردبیر روزنامه اعتماد هم در بخش نقد و نظر در مطلبی با عنوان « بازی با آتش » به صحنه سازی این اتفاق در ایران و رفتارهایی که مردم و رسانه ها در قبال این اتفاق خواهند داشت ،پرداخت و نوشت « اگر کلیسای نوتردام در تهران می سوخت .اهالی توییتر پشت سر هم توییت می کردند این چه رسمی است که هر ساله بهار با عزای دل ما می آید .در اینستاگرام کاربران جوان حتی بعضی از پا به سن گذاشته ها با هم مسابقه می دادند تا «اینجا» را جهنم بنامند و آتش را به حساب تقدیر تاریخی جهان سومی ها بگذارند .لشکر شهروند خبرنگاران هم راه می افتادند تا برای بی بی سی و من و تو فیلم و بغض و خشم بفرستند و به زعم خود اطلاع رسانی کنند که جرقه آتش را برادران نهاد خاص در انبار کلیسا انداخته اند.»

هم‌زمان با آغاز سؤال از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مجلس، کمیسیون امور اجتماعی از مدیرعامل شرکت مخابرات ایران دعوت کرد با حضور در کمیسیون، درباره چرایی تفاوت قرارداد کارگزاران روستایی مخابرات با قرارداد سایر کارکنان این شرکت توضیح دهد.روزنامه شرق گزارش این جلسه را به تیتر یک خود آورد و نوشت « پیامک مخابرات برای اقناع مجلس» .در بخشی از این متن آمده « البته نکته جالب این جلسه غیررسمی، حضورنداشتن نمایندگان کارگزاران روستایی برای مذاکره است. وقتی علت این حضورنداشتن را از رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس جویا شدیم، پاسخ جالبی داد: «این جلسه در راستای پیگیری خواسته‌های کارگزاران مخابرات روستایی برگزار شد و الزامی نداریم افراد دیگری را دعوت کنیم».این در حالی است که بر اساس شنیده‌ها، شرکت مخابرات ایران در حال پخش این گفت‌وگوی غیررسمی در کمیسیون اجتماعی بین نمایندگان مجلس که در پورتال شرکت مخابرات ایران با عنوان «دائمی‌شدن قرارداد‌های کارگزاران مراکز مخابرات روستایی با شرکت مخابرات ایران» است تا به آن‌ها القا کند شرکت مخابرات توانسته نمایندگان را متقاعد به پایبندی این شرکت به قانون کند. تلاش برای لابی یا دورزدن مجلس از سوی شرکت مخابرات ایران، بار‌ها تکرار شده و مورد جدیدی نیست؛ اما در مسائلی از این دست، شایسته است نمایندگان مجلس هوشیاری بیشتری به خرج دهند.»

روز گذشته محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان راهی دمشق شد تا در اولین سفر یک مقام عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران به سوریه بعد از سفر اخیر بشار اسد به ایران با مقامات سوری دیدار و گفت‌ گو کند. روزنامه ایران تیتر و عکس یک را به جزئیات این دیدار اختصاص داد و در تیتر از «دیدار در دمشق» نوشت و توضیح داد که «سمت و سوی مذاکرات محمدجواد ظریف در این دو شهر به سوی تقریب دیدگاه‌های ایران، سوریه و ترکیه بر سر مسائل مهم منطقه‌ای از جمله راه حل مسأله سوریه پیش می‌رود. روندی که در ادامه می‌تواند به تقویت جبهه محور مقاومت و راهکارهای سیاسی بحران‌های منطقه‌ای بینجامد.»

روزنامه کیهان هم عکس یک را به این دیدار اختصاص داد و در تیری به نقل از ظریف نوشت:« همیشه در کنار مردم سوریه هستیم ». این روزنامه تیتر یک را به این موضوع که «تولید چگونه رونق می‌گیرد؟» اختصاص داد و در گزارش خود به بیان دست‌انداز‌ها و راهکارها پرداخت و توضیح داد« افزایش صادرات چشمگیر ایران به عراق در ۱۱ماهه سال گذشته به خوبی نشان داده که سیاست تقویت مناسبات با همسایگان به جای نگاه ملتمسانه به غرب به‌راحتی می‌تواند تحریم‌های خصمانه آمریکا بر ضد کشورمان را زیر پا بگذارد، چنانچه صادرات ایران به عراق، گفته می‌شود تا حدود ۱۰ برابر صادرات به اروپا نیز بوده است. از یاد نبریم که رئیس‌بانک مرکزی هم در صفحه اینستاگرامی خود از تصفیه مالی شرکت‌های عراقی در ازای صادراتی که به آنها داشتیم خبر داده و این موضوع که زیر پا گذاشتن تحریم‌های آمریکا محسوب می‌شود، اهمیت دیپلماسی اقتصادی را بیش از پیش پررنگ می‌کند. این دستاوردهای بزرگ حاکی از رشادت‌های سپاه در ریشه کردن گروه‌های تروریستی مانند داعش بوده که منجر به اطمینان کشور عراق برای گسترش وارداتش از ایران شده است. به عبارت دیگر، این نمونه به خودی خود یک نمونه موفق در دیپلماسی اقتصادی است که راه ورود کالاهای ایرانی به عراق را هموار نموده است.»

سیاست روز هم عکس یک را به دیدار ظریف و بشار اسد اختصاص داد و به نقل از ظریف نوشت:«گفتگوی خوبی با با بشار اسد داشتم». این روزنامه تیتر یک را به عملکرد رسانه ها در سیل های اخیر اختصاص داد و سعی کرد در گزارشی به انتقاد از مدیریت بحران در اطلاع رسانی بپردازد. روزنامه در تیتر از «بحران غافلگیری مدیران و رسانه ها این بار در سیل» نوشت و در رو تیتر به «جای خالی مدیریت بحران در اطلاع رسانی» اشاره کرد.

روزنامه روزان گزارشی از مصائب سیل اخیر در خوزستان کار کرد و عکس و تیتر یک را به آن اختصاص داد. روزنامه در تیتر از «خانه به دوشی و غم سیلاب» نوشت و توضیح داد که «اکنون نوبت مسئولان است که با بسیج همه امکانات و تجهیزات به داد مردم خوزستان برسند. چراکه اگر کشور قلب تپنده خود را از دست بدهد دیگر به سختی خواهد توانست در مقابل تهدیدهای دشمن مقاومت کند».

« تشویق با چشم بسته » تیتر عکس یک روزنامه همدلی بود که در رو تیتر نوشت:« مجلس برای اصلاح ابروی رشد جمعیت، انگشت در چشم ازدواج کرد». این روزنامه در بخشی از گزارش خود توضیح داد که «چند روز پیش مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد قانونگذار برای حصول رشد جمعیت آستین بالا زد و موادی از طرح «جمعیت و تعالی خانواده» برای تشویق دختران و پسران به ازدواج در سنین کمتر از ۲۰ و ۲۴ سال «تسهیلاتی» را مورد پیش‌بینی قرار داد. به عبارت ساده‌تر قرار بر این شد که اگر دختران زیر ۲۰ سال و پسران زیر ۲۴ سال ازدواج کنند هدیه مالی دریافت کنند . این خبر که از سوی حجت الاسلام احمد آزادی خواه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس اعلام گردید با انتقادات زیادی مواجه شد.» از طرفی این روزنامه ضمن انتقاد از این طرح نوشت:«در حالی مجلس برای بالا بردن انگیزه ازدواج دختران زیر ۲۰ سال و پسران ۲۴ سال، هدیه مالی در نظر گرفته است که با توجه به آمار سازمان ثبت احوال مشکل اصلی عدم ازدواج و به تبع آن کاهش فرزندآوری متوجه جوانان بالای ۳۰ سالی است که تن به ازدواج نداده و هنوز زمان باروری دارند، در واقع جمعیت کثیر ازدواج نکرده بالای ۳۰ سال جامعه را به سمت پیرسالی پیش می برد. جامعه آماری که بهارستانی‌ها از آن غافل شدند.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here