زمان انتشار : ۲۶ فروردین ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۲۲ | کد خبر : 479918 |

از توییت جنجالی سفیر پاریس تا سلامت روانی سیل زده ها ؛در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه-واکنش ها به توییت جنجالی سفیر پاریس در واشنگتن،گزارشی از وضعیت سلامت و روان مردم مناطق سیل زده از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

روزنامه آفتاب یزد در تیتر یک امروز  به بررسی احتمال تغییر موضع ایران درباره برجام پرداخت و در تیتر عنوان کرد « امکان تغییر رویکرد تهران در مورد برجام» و در زیر تیتر توضیح داد ،هشدارهای مقام های ایرانی به اروپایی ها شدت گرفته ،از سوی دیگر برخی اظهارات مطرح شده از طرف عده ای از سیاستمداران قاره سبز سبب خشم وزارت خارجه کشورمان شده است.همزمان ظریف نیز با لحن تندی نسبت به انفعال اروپا سخن گفته است .آیا ایران در آستانه تصمیم گیری جدید در مورد برجام است آفتاب یزد این موضوع را در گفتگو با یک کارشناس بررسی کرده است.این روزنامه عکس یک خود را به پیروزی صدف خادم اولین بوکسور زن ایرانی اختصاص داد و نوشت « مبارزه برای ایران» کمتر رسانه ای به بازتاب این قهرمانی که برای اولین بار در جامعه زنان بود ،واکنش داشته است از این رو واکنش آفتاب یزد به این خبر پیروزی قابل توجه است.

روز گذشته «جرارد آرود» سفیر فرانسه در واشنگتن، که در حساب توئیتر خود، چند توئیت جنجالی درخصوص ادامه فعالیت‌های هسته‌ای ایران منتشر کرده بود، پس از واکنش تهران و بروز تنش‌ها، توئیت خود را پاک کرد.روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به اقدام این سفیر اختصاص داد و نوشت « گاف گزاف فرانسوی» و در گزارش خود به واکنش های مقامات ایرانی به توییت او پرداخته است.

به دنبال این توییت جنجالی از طرف سفیر فرانسه در واشنگتن،فیلیپ تیبو سفیر جدید جمهوری فرانسه در تهران امروز توسط سید حسین سادات میدانی رئیس دبیرخانه ستاد پیگیری اجرای برجام به وزارت امورخارجه احضار شد. روزنامه شرق در تیتر یک به احضار این سفیر جدید در ایران پرداخت و با کنایه نوشت « نیامده احضار شد».

روزنامه روزان هم عکس و تیتر یک را به گزارشی از سیاست یک بام و دو هوای فرانسه در مواجهه با برجام اختصاص داد و از آن به عنوان «شیطنت برجامی پاریس» یاد کرد و توضیح داد که «در آستانه اعمال تعرفه های جدید آمریکا بر کالاهای اروپایی، سیاستمداران فرانسوی قصد دارند با نزدیک شدن به مواضع ترامپ در مواجهه با ایران، امتیازات مثبتی را در زمینه صادرات کالا کسب کنند.»

محمد جواد ظریف روز گذشته در حاشیه رونمایی از پایگاه اینترنتی «دیپلماسی اقتصادی» وزارت امور خارجه با اشاره به راهکار مالی اروپایی‌ها گفت:« ساز و کار متناظر با اینستکس هفته گذشته در ایران راه‌اندازی شده و اروپایی‌ها الان هیچ بهانه‌ای برای آغاز کار تبادلات مالی با ایران ندارند.» این موضوع به تیتر یک روزنامه ایران آمد و در تیتر عنوان کرد که ظریف با اعلام راه‌اندازی ساز و کار متناظر با اینستکس تأکید کرد:« اروپا بهانه‌ای ندارد». ظریف همچنین گفته بود که «ما اسنادی را جمع‌آوری کرده و بزودی منتشر خواهیم کرد که نشان می‌دهد بانک‌ها و حتی بانک‌های اروپایی به دلیل نگرانی از اقدامات امریکا از پذیرش کمک‌های ایرانی‌هایی که در خارج از کشور حضور دارند یا مردم سایر کشورها که مایل به کمک‌رسانی هستند، سر باز می‌زنند.»
این روزنامه عکس یک را به تصویری از اردشیر کامکار، لوریس چکناواریان، حسام الدین سراج و شهرام ناظری اختصاص داد و با اعلام این خبر که چهار چهره برجسته موسیقی برای یاری به سیل زده‌ها کنسرت برگزار می‌کنند در تیتر از «چهار مضراب در همنوایی» نوشت.

کیهان در تیتر و عکس یک به بررسی کارنامه غرب و محور مقاومت در آزمون سیل پرداخت و با بیان اینکه «آمریکا سیل‌زدگان را تحریم کرد /نیروهای مقاومت منطقه به کمک آمدند» توضیح داد که «سیل اخیر با وجود تمام تلخی‌هایی که در پی داشت، نشان داد حس همدلی و همبستگی در جبهه مقاومت، چه در جنگ با داعش و چه در پشت جبهه، در جریان است و مردم لبنان، عراق، سوریه، افغانستان، پاکستان و فلسطین در سختی‌های به وجود آمده برای مردم ایران، در کنار ایرانی‌ها هستند.‌ سیل ویرانگر همچنین با همه‌ خطرات و تلخ‌کامی‌هایش باعث شد که دوستان واقعی مردم ایران بیش از پیش مشخص شوند، دوستانی که در مواقع خطر و نیاز، به کمک مردم ایران می‌آیند و با اینکه خودشان در سختی زندگی می‌کنند اما دلشان برای مردم ایران هم می‎تپد و به دنبال کمک به هرطریقی هستند. در این میان دشمنان مردم ایران را هم بهتر می‌شود شناخت. همان‌هایی که زمانی سفره هفت سین در کاخ سفید پهن می‌کردند و امروز اجازه کمک‌رسانی به مردم ایران را هم نمی‌دهند!»

سیاست روز هم عکس یک را به تصویری از تلاش های مردم در ساخت سیل بند اختصاص داد و در تیتر به ذکر این سوال پرداخت که «نمایندگان و وزرا درباره سیل چه گفتند؟» روزنامه سعی کرد با ارائه گزارشی از جلسه دولت و مجلس درباره سیل به این سوال پاسخ دهد.

روزنامه همدلی هم در عکس یک گزارشی از تهدید سلامت جسمی و روانی سیل زدگان کار کرد و در تیتر نوشت:«سیل در کمین سلامتی». این روزنامه تیتر یک را به بررسی حاشیه های تصمیم بانک مرکزی برای عدم افزایش سود سپرده اختصاص داد و آن را «بازی نرخ سود با معیشت» خواند و توضیح داد که «در حالی نرخ سود بانکی قرار است در محدوده ۱۰ تا ۱۵ درصد باقی بماند که نرخ تورم رسمی در ایران به ۳۰ نزدیک شده است. پیش از این بسیاری از کارشناسان اقتصادی با استناد به نرخ تورم تک رقمی و نرخ سود بانکی دو رقمی خواستار آن بودند که نرخ سود بانکی مناسب با تورم کاهش یابد اما در شرایط کنونی به رغم عقب‌ماندگی شدید نرخ سود بانکی از تورم، قرار نیست سود بانکی افزایشی را تجربه کند» .

روز گذشته در مجلس شورای اسلامی ،کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها به تشریح آمار و وضعیت مناطق سیل زده پرداختند .روزنامه همشهری تیتر یک امروز خود را به گزارشی درباره جلسه دیروز مجلس اختصاص داد و با اشاره به کوتاهی های دستگاه های دولتی و حاکمیتی نوشت « مردم کنار مردم » و در زیر تیتر اشاره کرد،جمع بندی گزارش دیروز مجلس این بود ،دولت یا مجلس به تنهایی نمی توانند وضعیت کنونی را مدیریت کنند .

روزنامه سازندگی در تیتر و عکس یک امروز به دنبال بررسی یک داستان تاریخی با رویکرد کشفی رفت و در تیتر نوشت « فتنه تروریست» و در زیر تیتر توضیح داد ،آیا علی معتمد همان محمدرضا کلاهی عامل انفجار تروریستی دفتر حزب جمهوری اسلامی در ۷ تیر ۱۳۶۰ بود؟ و در گزارشی در صفحه تاریخی به این سوال پاسخ داده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here