زمان انتشار : ۲۵ فروردین ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۵۷ | کد خبر : 479898 |

مهدی پور:یکی از دستورالعمل های دائمی ما کار بر روی بیانیه «گام دوم انقلاب» است

شفقنا رسانه-برنامه ریزی رسانه ها برای پرداختن به موضوعات مختلف یکی از مهم ترین فعالیت های هر رسانه ای محسوب می شود .داشتن برنامه های کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت می تواند رسانه را در رسیدن به اهداف خود یاری کند.شفقنا رسانه در نظر دارد مصاحبه هایی را با مدیر مسئولان و سردبیران روزنامه های مختلف انجام دهد تا بداند روزنامه ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی چه اولویت هایی را برای سال ۹۸ و ورود به دهه پنجم انقلاب برای خود در نظر گرفته است.

تمرکز و همیاری با محیط های جدید؛برای توسعه بازار و مخاطب

فرشاد مهدی پور مدیر و مسئول روزنامه صبح نو به شفقنا رسانه می گوید: هر رسانه بدون داشتن یک برنامه کوتاه مدت ،میان مدت و بلند مدت به موفقیت دست پیدا نمی کند از این جهت ما در صبح نو وقتی کار خود را شروع کردیم هسته های مشورتی برای کار داشتیم و سعی می کنیم به طور مرتب برنامه های هفتگی خود را تعیین کنیم و در کنار آن برنامه ریزی سالانه هم داریم البته این برنامه ریزی را بر اساس سال انتشار خود در نظر می گیریم .

او ادامه می دهد: البته اینکه بخواهم به صورت دقیق اولویت های رسانه خود را توضیح بدهم با توجه به اینکه ما به عنوان یک رسانه بخش خصوصی هستیم و در بازار رقابتی فعالیت می کنیم ترجیح ام این است که وارد جزئیات آن نشوم ما به عنوان یک روزنامه بخش خصوصی تلاش می کنیم با توسعه بازار و مخاطب خود  با محیط های جدید همیار و بر آنها تمرکز داشته باشیم و  در چهارمین سال انتشار ،اثرگذاری خود را افزایش دهیم .ما سه حوزه اصلی به نام فرهنگ و سیاست و زندگی داریم و در هر کدام از این حوزه ها هرساله برنامه ها و اولویت هایی را تعیین می کنیم.

تمرکز بر بیانیه گام دوم انقلاب

مهدی پور با توضیح درباره برنامه بلند مدت رسانه خود می گوید: البته بیانیه گام دوم انقلاب و آنچه برای چهل سال دوم انقلاب اسلامی تعیین شده یکی از دستورالعمل های دائمی ما است و مرتب تلاش می کنیم در این باره تولید محتوا داشته باشیم و اگر بتوانیم نشست هایی را هم در این راستا تدارک می بینیم. توصیه هایی که در این بیانیه هست قابلیت کار رسانه ای دارد از توصیه های مربوط به سبک زندگی گرفته  تا توصیه های برای کاهش فساد در بخش اقتصادی یا توصیه هایی که مربوط به حس استقلال ایران است. ما در همین یک ماه گذشته دو یا سه بار به تناوب تیتر یک روزنامه را به این بحث اختصاص دادیم هر چند در هفته های گذشته چون کشور درگیر بحران سیل بود پرداختن به آن موضوعات کمتر شده و اگر شرایط به حالت معمولی برگردد ما سعی می کنیم تمرکز خود را بر آن مقولات بگذاریم.

تلگرام آفت کار اطلاع رسانی است

این مدیر مسئول با اشاره به توقعات اهالی رسانه از معاونت مطبوعاتی بیان می کند: در کشور ما ساز و کار اصلی مطبوعات بر عهده معاونت مطبوعاتی است و این معاونت روش های اعمال سیاست را برای روزنامه ها مشخص می کند .روزنامه ها به طور کلی در دنیا تضعیف شدند ولی در ایران شاید نزدیک به ده برابر نسبت به آنچه در دنیا تضعیف شده،وارد رکود شده است یک بخشی از این ماجرا قبل از مباحث مربوط به گران شدن کاغذ و دلار به گسترش بی محابا و بی ضابطه شبکه های اجتماعی برمی گردد. یعنی پیام رسانی مثل تلگرام آفت کار اطلاع  رسانی در کشور شد و هنوز هم هست.

معاونت مطبوعاتی تنظیم و کنترل بازار مطبوعات را به دست بگیرد 

او ادامه می دهد: خب نقش معاونت مطبوعاتی در این میان چیست .روزنامه به تنهایی که نمی تواند در این میان نقش آفرین باشد معاونت مطبوعاتی باید کنترل و تنظیم این بازار را به عهده بگیرد و اگر نتواند این محیط را کنترل کند پس در نتیجه نمی تواند حمایت و نظارت هم داشته باشد.بعد از ضربه ای که روزنامه ها از گران شدن کاغذ خوردند ،روزنامه ها در حال حذف شدن هستند و حذف روزنامه از یک حکومت خیلی خطرناک است روزنامه تنها رسانه مکتوب ثبت شده است .حتی خبرگزاری ها این ماهیت را ندارند و مخاطب نمی تواند به آرشیوهای قدیمی آنها مراجعه کند چرا که اساسا بستر وب چنین  اجازه ای به او نمی دهد. پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی در وضعیت بدتری قرار دارند و حافظه تاریخی برای کسی به وجود نمی آورند در حالیکه روزنامه ها جریان راهبردی برای حکومت دارند و حاکمیت باید برای حفظ آنها هزینه کند .

مهدی پور با انتقاد از برخی اقدامات معاونت مطبوعاتی در اعمال سیاست های خود در دوره های گذشته تشریح کرد: در حال حاضر  تیراژ بیشتر روزنامه ها پایین آمده  و در توزیع با مشکل مواجه هستند .در این شرایط شاهد هستیم معاونت مطبوعاتی به روزنامه ای که حتی چاپ نمی شود ،کاغذ می دهد و ده برابر روزنامه های منتقد دولت به آنها کاغذ داده می شود در این بین معاونت مطبوعاتی باید جانب انصاف را رعایت کند برخی از روزنامه ها که شاید کسی اسم آنها را یک بار هم نشنیده باشد در جلسات تصمیم گیری معاونت مطبوعاتی حاضر می شوند و به خاطر سنت رتبه بندی در جلسات هستند  و برای روزنامه های مطرح در کشور نظر می دهند و آنها را ارزیابی می کنند  .خب نتیجه این اقدام ها  باعث می شود که  آگهی را تنها به روزنامه هایی بدهند که افراد در آن جلسات حضور داشته اند.من خودم بارها در این جلسات بوده ام و شاهد بوده ام که برخی افراد صفحات روزنامه را حتی باز هم نمی کنند  ولی درباره محتوای آنها اظهار نظر می کنند .

ضرورت تمایز بین روزنامه های بزرگ و رسانه های بخش خصوصی

او ادامه می دهد: به نظرم معاونت مطبوعاتی باید بین روزنامه های اصلی و بزرگ کشور و روزنامه های بخش خصوصی  یک تمایزی قائل باشد و تنها به سابقه ماندگاری و فعالیت آن رسانه در رتبه بندی  توجه نکند چرا که اثر بخشی و تولید محتوای آن روزنامه را هم باید در نظر بگیرند . معاونت مطبوعاتی باید در بحث رتبه بندی و حمایت روزنامه ها ،ضابطه مند باشد و انصاف و اعتدال را برای همه روزنامه در نظر بگیرد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here