زمان انتشار : ۲۵ فروردین ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۲۷ | کد خبر : 479868 |

«آنچه سیل با خود آورد و برد» ؛همچنان محور تیتر روزنامه ها

شفقنا رسانه-آمارهایی از خسارت وارد شده به مناطق سیل زده،وضعیت معشیت مردمان آنجا و شایعاتی علیه وزیر نفت از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

روزنامه ایران در تیتر یک گزارشی از دورنمای یک اقتصاد سیل زده کار کرد و به بررسی «آنچه سیل با خود آورد و برد؟» پرداخت و توضیح داد که در سیلاب های اخیر « به صورت کلی ۳/۵میلیارد دلار خسارت به جای گذاشتد، ۲۰۰۰میلیارد تومان به واحدهای صنعتی خسارت وارد شد ، ۸۹هزار واحد مسکونی تخریب و آسیب جدی دید، ۶۷۰۰میلیارد تومان خسارت به کشاورزی و ۴هزار میلیارد تومان خسارت به راه‌ها» وارد شد. روزنامه همچنین عنوان کرد سیل آورده هایی هم برای کشور داشت و توضیح داد که « میزان رواناب‌ها در سطح کشور به حدود ۵۰ میلیارد مترمکعب رسید که ۳.۵ برابر سال گذشته است. دریاچه ارومیه حدود ۵۰ سانتی‌متر افزایش ارتفاع آب داشته است . اکثریت تالاب های کشور احیا شدند».

روزنامه کیهان هم عکس و تیتر یک را به گزارشی از تلاش جوانان برای مقاومت در برابر سیل اختصاص داد و در تیتر نوشت:« همت جوانان بالاتر از امواج خروشان سیل» و توضیح داد که « تلخی سیل اگرچه برای ساکنان شهرها و روستاهایی که مستقیما درگیر فاجعه بودند سخت و طاقت‌فرسا بوده و هست اما قطعا نکته درس‌آموز و عبرت‌انگیزی هم داشته که نباید از آن غفلت شده و به طاق نسیان سپرده شود و آن خیزش همگانی مردم به‌ویژه جوانان برای کمک‌رسانی به هموطنان آسیب‌دیده و نقش پر‌رنگ آنان در کمک موثر به مسئولان و مدیران برای مهار فاجعه است. مردم و مخصوصا جوانان پاکباخته این مرز و بوم در موارد فراوانی ابتکار عمل را به دست گرفته و نقش بی‌بدیلی به عرصه آورده بودند و به قول رهبر معظم انقلاب کمک آنها حقیقتا گره‌گشاست و بارها و بارها آن را آزموده‌ایم.»

سیاست روز هم در تیتر یک با اشاره به اتفاقات اخیر و بسیج مردمی جهت کمک به یکدیگر و کشورشان از «بصیرت در همه شرایط» نوشت و در رو تیتر آن را درسی دانست که مردم ایران به دنیا داد. روزنامه توضیح داد که «کافی است اتفاقی بیفتد تا همه مرم در کشور بسیج شوند و پشت نیروهای خدوم انقلابی و آرمان های انقلاب بایستند. این موضوع ادعایی بی سند و مدرک نیست بلکه همه این رویه ها در روزهای مهم و بزنگاه ها کاملاً مشخص است. از زمانی که مردم را برای حمایت از انرژی هسته ای در صف اول می بینیم تا تجدید میثاق با آرمان های انقلاب و راهپیمایی باشکوه ۲۲ بهمن در هر شرایط جوی ای، همه اینها مواردی هستند که بارها و بارها ثابت کرده مردم پای کارترین افراد در جمهوری اسلامی هستند. همین کمپین هایی نظیر #من-سپاهی-هستم امثالهم در حمایت از نیروهای خدوم نیز یکی دیگر از وجه تمایزات مردم در نظام جمهوری اسلامی با دیگر نقاط جهان است. اما این رویه در حوادث طبیعی هم بروز و ظهور می یابد و انجا که مردم برای کمک به زلزله زدگان بسیج می شوند تا لوازم جمع کنند یا در سیل اخیر که بسیاری از نیروهای خدوم بدون هیچ چشم داشتی به صورت خودجوش برای کمک به هموطنانشان به مناطق سیل زده رفته و تلاش کردند تا زودتر اوضاع مردم این مناطق عادی شود.»

روزنامه آفتاب یزد تیتر امروز خود را به بررسی شایعاتی که این روزها در فضای مجازی علیه وزارت نفت و زنگنه شکل گرفته ،اختصاص داد و با توجه به استدلال های خود در تیتر عنوان کرد « دروغ بزرگ در مورد هورالعظیم» و در زیر تیتر توضیح داد ،این روزها شایعه ای در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که وزارت نفت را در برابر یک اتهام بزرگ قرار می دهد .با این حال بررسی ها نشان می دهد که ادعای جلوگیری از آبگیری هورالعظیم و انتقال سیلاب به مناطق مسکونی در خوزستان یک دروغ بزرگ است که مبنای درستی ندارد.این روزنامه عکس یک خود را به طرحی از رشادت یک خانم دکتر که برای نجات سیل زدگان توسط طناب در حال جابجایی است اختصاص داد و نوشت « خانم دکتر شجاع» .

همدلی هم در گزارشی تاکید کرد که « با فروکش کردن سیل، سیل‌زدگان از مُد نیفتند » و توضیح داد که «همیشه در کشور ما زمانی که اتفاق ناگواری مانند سیل، زلزله و … رخ می دهد موج عظیمی برای کمک به هموطنان آسیب دیده به جریان می افتد اما با گذشت چند روز همه چیز عادی می شود و کمک‌رسانی‌ها کاهش می یابد. نمونه بارز این موضوع وضعیت زلزله‌زدگان سرپل‌ذهاب است که بسیاری از آنان بعد از گذشت دو سال هنوز در پناهگاههای موقت و کانکس به سر می‌برند. امید است کمک‌ها به مردم سیل زده ناگهان قطع نکنیم و بداینم این شرایط سخت و بحرانی به سرعت برطرف نمی شود.»

هفته گذشته خبری منتشر شد که ستاره شناسان برای اولین بار در تاریخ، تصویری از یک سیاه چاله فضایی را در یک کهکشان دور با دوربین شکار کردند.این تصویر توسط گروهی از دانشمندان از سیاه چاله موسوم به “ساگیتاریوس A ” گرفته شده است.این سیاه چاله ۴۰ میلیارد کیلومتر قطر دارد که سه میلیون برابر قطر زمین است و توسط دانشمندان به “هیولا” تشبیه شده است.روزنامه سازندگی تیتر و عکس یک خود را به ثبت این تصویر اختصاص داد و در تیتری تحلیلی نوشت « حق با اینشتین بود» و در زیر تیتر اشاره کرد اخترشناسان موفق شدند مشاهده ناپذیر را مشاهده کنند عکس یک سیاه چاله فضایی که ثابت می کند همچنان علم فیزیک باید تابع نظریه پردازی های آلبرت اینشتین بماند.

 

هفته آینده سی‌ و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در حالی آغاز به کار می‌کند که این رویداد اولین و یکی از مهم‌ترین اتفاق‌های سینمایی سال ۹۸ است.روزنامه اعتماد به همین مناسبت مصاحبه ای با دبیر این جشنواره سیدرضا میرکریمی داشته تا از کم و کیف این جشنواره و اهداف آن با خبر شود و در تیتر نوشت « مقابله با هالیوود و سیل و تحریم» میر کریمی با اشاره به مشکلاتی که در برگزاری این جشنواره چون تحریم ایران داشته، توضیح داده « بی‌شک هر رویدادی متاثر از هر محدودیتی است که به آن آسیب وارد می‌کند. قطعا جشنواره جهانی هم مستثنی نیست. برای پیگیری ارتباطات بین‌المللی، سال گذشته سال سختی برای تیم ما بود و متاسفانه محدودیت‌هایی در انتقال ارز داشتیم و حتی بعضی وقت‌ها در ارسال مرسولات پستی مشکلاتی وجود داشت که از این جهت خیلی کار همکاران من را در جشنواره سخت کرد. به این اضافه کنید فشارهای پنهانی که متاسفانه بسیاری از فضاهای غیررسمی در کشورهای دیگر به وجود می‌آوردند و با این روش می‌خواستند عرصه را بر ایران تنگ کنند. آنها تلاش کردند حتی در در فضای فرهنگی شرایطی به وجود بیاورند تا مهمان‌های ما از آمدن به ایران منصرف شوند. یا کمپانی‌ها فیلم‌های‌شان را در اختیار ما قرار ندهند. توجه کنید که دست و پنجه نرم کردن با خیل عظیمی از مشکلات این شکلی که بعضا مسببین اصلی آن پنهان هستند و ما در پشت لایه‌های فضای مجازی و جاهایی که هویت اصلی آنان را نمی‌توانستیم تشخیص دهیم به دنبال آنان بودیم و این واقعا کار دشواری است. بله؛ امسال سال سختی بود. البته که ما تلاش مضاعف نیز کردیم. بخش‌هایی از مشکلات را بعد از جشنواره به صورت مبسوط خواهم گفت که این مشکلات چه گستردگی عظیمی داشت و از عملیات کسانی خواهم گفت که تلاش کردند ما موفق به برگزاری جشنواره در استانداردی که سال گذشته برگزار کردیم، نباشیم. این نشان می‌دهد که جشنواره جهانی سال گذشته توانسته بود موفق برگزار شود و خبرهای خوبی از ایران مخابره کند؛ سال گذشته خبرهای خوبی از جشنواره ارسال شد که لزوما سیاسی نبوده و در حوزه فرهنگ بوده است.»

روزنامه شرق در تیتر یک همچنان به دنبال پیگیری جزئیات پرونده دکل گمشده است و تا اینجای کار هم اطلاعات خوبی را با گزارش و مصاحبه به مخاطب ارائه کرده که نشان از جدی بودن کار روزنامه نگاری تحقیقی در این رسانه است این روزنامه با اشاره به رای دادگاه لندن درباره این پرونده عنوان کرد « کشف فساد جدید در پرونده دکل گمشده» .شرق با اشاره به این فسادها نوشته « حکم دادگاه لندن در ابتدا روشن می‌کند اولا در این معامله قصد خرید دو دکل جمعا به مبلغ ۸۷ میلیون دلار (فورچونا به قیمت ۶۶ میلیون دلار و بریتانیا به قیمت ۲۱ میلیون دلار) وجود داشته است؛ درحالی‌که مدیرعامل وقت شرکت تأسیسات دریایی و مشاور او که از متهمان هر دو دادگاه ایران و لندن هستند، این حقیقت را از هیئت‌مدیره شرکت پنهان کرده‌اند و آنچه در ایران به سهامداران شرکت تأسیسات دریایی ارائه شده، قرارداد خرید یک دکل به قیمت ۸۷ میلیون دلار است.در توضیحات دادگاه لندن، همچنین افشا می‌شود که برخی از مدیران شرکت تأسیسات دریایی قصد داشته‌اند مدارک مرتبطی را که این راز را هویدا می‌کرد، از شرکت خارج کنند که با دخالت حراست شرکت موفق به این کار نشده‌اند. این مسئله از آن نظر مهم است که اگر به هر دلیلی پرداخت‌ها در زمان مقرر انجام می‌گرفت و شرکت رومانیایی GSP قرارداد را فسخ نمی‌کرد، دکل فورچونا به ایران می‌آمد و شاید هرگز هیچ‌کس متوجه نمی‌شد در این بین پای یک دکل دیگر نیز درمیان بوده است. به عبارت دیگر، ممکن بود حتی این قرارداد به سرانجام برسد و مدیران آن مجموعه به دلیل تلاش موفق برای دورزدن تحریم‌ها، تشویق شوند؛ اما در عمل نه‌تنها حداقل ۲۱ میلیون دلار سرمایه شرکت (که در عمل متعلق به بخشی از مردم ایران بوده) به سرقت برود، بلکه یک دکل نیز در گوشه‌ای از دنیا مورد استفاده کلاهبرداران این پرونده قرار بگیرد، بدون آنکه کسی بداند پول خرید آن از چه طریقی تأمین شده است.نکته دیگری که حکم دادگاه لندن روشن می‌کند، صداقت ‌نداشتن همه متهمان در طول فعل‌ و ‌انفعالات انعقاد و پیگیری این قرارداد در قبال شرکت تأسیسات دریایی و حتی یکدیگر است؛ به ‌گونه‌ ای‌ که قاضی پرونده نیز با اطمینان می‌گوید هیچ‌کدام از متهمان این پرونده با استناد به اسناد ارائه‌شده، از آنچه رخ ‌می‌داده بی‌خبر نبوده‌اند. همچنین قاضی در بخشی از رأی صادرشده، به این نکته اشاره می‌کند که هزاران برگ جعلی در پرونده وجود دارد که عملا گمراه‌کننده هستند.»

روزنامه همشهری در تیتر یک امروز به بررسی آماده نبودن مصلی جهت برگزاری نمایشگاه کتاب رفت و نوشت « میزبانی شتابزده کتاب» و در زیر تیتر اشاره کرده ،۱۰ روز مانده تا افتتاح سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب اما خبر چندانی از آماده سازی مصلای امام خمینی نیست و هنوز درخواست ناشران داخلی برای حضور در نمایشگاه کتاب تایید نشده است ،ناشران هنوز نمی دانند که آیا در نمایشگاه حضور دارند یا نه و چه غرفه ای در کجای نمایشگاه در چه مساحتی نصیبشان می شود.

آرمان امروز اما عکس یک خود را به تصویری از محمد هاشمی اختصاص داد و در گزارشی به بیان دلایل استمرار هاشمی ستیزی و دیدگاه محمد هاشمی در این باره پرداخت و در تیتر عنوان کرد که «صداوسیما از بیرون خط می گیرد». سخنگوی اتحادیه اروپا فدریکا موگرینی در گفتگو با «رویداد۲۴» بر تعهد اتحادیه اروپا به برجام تاکید کرد و گفت: از آغاز به کار اینستکس بسیار راضی هستیم و معتقدیم این سازوکار می‌تواند تاثیر تحریم‌ها را کم کند و به شرکت‌های اروپایی برای ادامه تجارت مشروع و قانونی با ایران امکان دهد. این گفتگو به تیتر یک آرمان امروز آمد و در تیتر به نقل از او نوشت:« اروپا به تحریم‌ها علیه ایران نمی پیوندد».

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here