زمان انتشار : ۲۴ فروردین ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۱۴ | کد خبر : 479833 |

کودتا در «سودان» به تیترها آمد

شفقنا رسانه-گزارش از وضعیت مناطق سیل زده شهر اهواز و تلاش مردم برای مانع شدن از ورود سیلاب به خانه هایشان و کودتای ارتش علیه رئیس جمهور سودان از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

معترضان سودانی که از دسامبر ۲۰۱۸ به دلیل گرانی نان و سوخت اعتراضات خود را کلید زده بودند، با گذشت زمان خواسته های خود را از اصلاحات اقتصادی به اصلاحات حکومتی تغییر دادند و خواستار برکناری دولت عمر البشیر از قدرت شدند. پنجشنبه گذشته ارتش لیبی به فرماندهی «عوض بن عوف» وزیر دفاع سودان ، «عمر البشیر» رئیس‌جمهور این کشور را پس از حدود ۳۰ سال حکمرانی ، از قدرت خلع و بازداشت کرد. ستاره صبح عکس یک را به طرحی از عمرالبشیر اختصاص داد و در تیتر عنوان کرد که «عمرالبشیر با کودتا آمد، با کودتا رفت».

روزنامه روزان هم در عکس و تیتر یک از «بهار انقلابی در خارطوم» نوشت و از پایان ۳۰ سال دیکتاتوری عمرالبشیر در سودان خبر داد و توضیح داد که «برکناری عمرالبشیر را می توان موجی جدید از بهارهای انقلابی در کشورهای عربی دانست که به فاصله یک هفته از برکناری عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور الجزایر در نتیجه اعتراضات انقلابی مردمی اتفاق افتاد».

این خبر به تیتر و عکس یک روزنامه سازندگی آمد و نوشت « کودتا علیه کودتاچی» و در زیر تیتر توضیح داد عمرالبشیر رئیس جمهور ۳۰ ساله سودان که با کودتای ارتش بر سر کار آمده بود ،با کودتای نظامیان برکنار،مجبور به استعفا و بازداشت شد .سازندگی به بررسی تحولات سودان پرداخته است.

روزنامه اعتماد هم به کودتای ارتش  در کشور سودان در تیتر و عکس یک امروز خود پرداخت و با انتشار تصویر از زنی که می گویند برای این کودتا تلاش زیادی کرده است ،نوشت « انقلاب نیمه کاره» .

روزنامه آفتاب یزد هم با اشاره به تحولات در الجزایر به تغییرات در سودان اشاره می کند و در تیتر نوشت « دومینوی سقوط دیکتاتورها در آفریقا» و در زیر تیتر با اشاره به صحبت های یک کارشناس بین الملل در گفتگو با این روزنامه درباره اینکه باید چه اتفاقی بیافتد تا ارتش،آن انتخاباتی که می گوید را برگزار کند ،توضیح داده « اولین ضمانت مهم در انجام این قول ارتش ،حضور مردم در صحنه انقلاب پس از این روزهای پیروزی بر عمرالبشیر است دوم نظارتی است که نظام بین الملل و جامعه آزاد بر این اساس می تواند انجام دهد.این روزنامه عکس یک خود را به ویدئوهایی که اخیرا در شبکه های اجتماعی از تلاش اهوازی برای مانع شدن از ورود سیل به خانه و زمین های کشاورزی شان شده اختصاص داد و نوشت « پطروس فداکار واقعی اینها هستند».

روزنامه همشهری در تیتر یک امروز سراغ حال و هوای شهر سیلاب زده اهواز رفته و با اشاره به تلاش جوانان برای ممانعت از ورود آب به خانه و زمین های کشاورزی با تیتر خوبی نوشت « تن به تن مقابل سیل» و در متن با دو نفر از مردم روستای دهلاویه خوزستان که فیلم تلاش آنها برای جلوگیری از سیل همه را شوکه کرد ،مصاحبه کرده است.این روزنامه عکس یک خود را به اقدام سینماگران برای جمع آوری کمک های مردمی به سیل زدگان اختصاص داد و نوشت « اکران مهربانی در سینما آزادی».

روزنامه ایران هم عکس و تیتر یک را به تصویری از جوانان دهلاویه اختصاص داد. تصویری که جوانان درمقابل موج سیلاب کرخه سیل بند انسانی ساختند و نمادی از مقاومت و از خودگذشتگی شدند. ایران در تیتر از این حرکت جوانان به عنوان «غیرت» یاد کرد و به روایت از خودگذشتگی این جوانان پرداخت.

سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام روز چهارشنبه برگزار شد.روزنامه شرق تیتر یک خود را به زوایای پنهان در تخلفات پتروشیمی اختصاص داد و ادعا کرد « دست کاری مدارک در  پتروشیمی گیت» در بخشی از این گزارش آمده «پیگیری‌های «شرق» از زوایای پنهان دیگر در تخلفات پتروشیمی موارد دیگری را رونمایی می‌کند که نیازمند رسیدگی دقیق‌تر است. برخی ادعاهای دیگر نشان از دست‌کاری داده‌ها در اواخر سال ۹۴ در شرکت بازرگانی پتروشیمی دارد. شنیده‌ها حاکی از آن است که سرور مرکزی شرکت PCC در یک عصر جمعه‌، دچار دست‌کاری شد تا به‌وسیله آن برخی مدارک معدوم شود. گفته می‌شود با اینکه نهادهای نظارتی در این زمینه ورود کرده‌اند، اما هلدینگ خلیج‌فارس نسبت به این اتفاق، شکایتی نکرده است. صحت و سقم این ادعا زمانی محرز خواهد شد که اطلاعات هلدینگ خلیج‌فارس با شرکت بازرگانی پتروشیمی نخواند. بنابراین رسیدگی به این موضوع و شفافیت درباره آنکه از اساس این اتفاق رخ داده یا خیر، موضوعی است که مراجع قضائی باید به آن رسیدگی کنند و «شرق» نمی‌تواند مستقلا آن را تأیید یا رد کند.»

 

روز گذشته مردم ایران در استان‌های مختلف کشورمان پس از اقامه نماز جمعه با شرکت در راهپیمایی ضمن محکومیت اقدام آمریکا در تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خشم و نفرت خود را از این اقدام ابراز کردند. کیهان در تیتر و عکس یک از «خروش یکپارچه ملت علیه آمریکا و در حمایت از سپاه» نوشت و توضیح داد که «روز گذشته سراسر کشور شاهد راهپیمایی‌هایی بود که با هدف حمایت از سپاه و اعلام انزجار از تصمیم دولت آمریکا انجام شد، در این میان تجمع امدادگران مناطق سیل زده در حمایت از سپاه، جان مخاطب را هم از عطر کمک به هم نوع و هم از زیبایی وحدت آکنده می‌ساخت.»

سیاست روز هم عکس یک خود را به حضور مردم در راهپیمایی روز گذشته اختصاص داد و در تیتر نوشت:«ملت ۸۰ میلیونی ایران خود را سپاهی می دانند». این روزنامه همچنین در تیتر یک به بررسی تبعات مثبت بارش های اخیر پرداخت و در تیتر از «نیمه پر لیوانی بارندگی» نوشت و توضیح داد که «متولیان و دست اندرکاران می توانند با این حجم بارندگی و آب سرازیر شده در کشور به سوی توسعه پایدار گام برداشته و حرکت کنند و از این طریق آن زمین های بایر و بی استفاده را به منبع عظیمی برای تولید محصولات کشاورزی و دامپروری تبدیل کنند».

خراسان هم به بررسی نحوه قیمت گذاری خودرو و چشم انداز آینده بازار پرداخت و در تیتر یک از «جعبه سیاه قیمت خودرو» نوشت.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here