زمان انتشار : ۲۱ فروردین ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۱ | کد خبر : 479803 |

یک مدرس ارتباطات:استفاده از فضای مجازی در ارتباطات بحران یک فرصت است

شفقنا رسانه- بعد از وقوع سیل اخیر در کشور بسیاری از صاحب نظران بر این باورند که رسانه های رسمی در پوشش دهی این بحران عقب ماندند و شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بودند که توانستند عمق بحران را به مردم و مسئولان نشان دهند و همین مساله باید فرصتی باشد تا از این فضا برای اطلاع رسانی در حوزه ها ی دیگر هم بهره بگیریم.

پروانه پیشنمازی دکترای علوم ارتباطات و فعال حوزه رسانه و بحران با اشاره به محبوبیت شبکه های اجتماعی در بین مردم و امکان فراهم کردن فضای تعاملی آنلاین به شفقنا رسانه می گوید: ما در حال حاضر در برهه زمانی ای به سر می بریم که موبایل ها، پرمخاطب ترین رسانه به حساب می آیند. چرا که در حال حاضر افراد از کوچک تا بزرگ اطلاعات خود را از طریق موبایل و فضای مجازی دریافت می کنند. چه بخواهیم و چه نخواهیم این اتفاق در حال وقوع است و موانعی چون فیلترینگ و منع استفاده از شبکه های اجتماعی نیز اثرات موقتی و مقطعی داشته و راه به جایی نخواهند برد.

او ادامه می دهد: بنابراین منطق حکم می کند نسبت به این پدیده، موضعی مثبت اتخاذ کرده و آن را به دیده فرصت بنگریم. ضعف هایش را به حداقل رسانده و قوت هایش را به کار گیریم. گستره نفوذ بالا بین افراد، سرعت فوق العاده و شفافیت در اطلاع رسانی، امکان گزارش دهی آنلاین، همزمان و بی طرفانه، امکان ایجاد ارتباط تعاملی آنلاین و مشارکت شهروندان در گفتگوهای سریع، برخط و مداوم از دلایل اصلی محبوبیت پدیده مذکور نزد افراد جامعه است.

این فعال حوزه رسانه و بحران به نقش شبکه های اجتماعی و فضای مجازی در اطلاع رسانی بحران ها اشاره می کند و توضیح می دهد: صرفنظر از بستری که فضای مجازی برای گسترش شایعات و انتشار اطلاعات غلط و مخاطرات ناشی از آن در جامعه دارد،   چنانچه در رویدادهای بحرانی اخیر نظیر زلزله کرمانشاه، تهران و سیل های فروردین ماه و… شاهد بودیم این پدیده در اینفورم کردن جامعه، آماده سازی و آگاه سازی و نیز آموزش شهروندان نقش فوق العاده ای دارد.

پیشنمازی پیشنهاد می کند: حال که فضای مجازی بدون هیچ زمینه قبلی و آماده‌سازی تا این حد توانسته به التیام بحران در کشور کمک کند، توصیه و پیشنهادی که به نهادهای متولی مدیریت بحران هستند می توان ارائه داد این است که اگر از این رسانه جمعی به شکل منتظم و هدفمند استفاده کنید، می‌توانید نتایج شگفت انگیز کارآمد و موثری بگیرید. لطفاً به جای مقاومت بیهوده در برابر این پدیده نوظهور و گسترده، راه صحیح بهره گیری از ظرفیت هایش را فراگیرید و به کار برید.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here