زمان انتشار : ۲۰ فروردین ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۴۱ | کد خبر : 479773 |

مدیریت بحران سیل  به کمک خدمات فضایی

شفقنا رسانه-رئیس پژوهشگاه فضایی ایران از ارائه دو خدمت فضایی در مدیریت بحران سیل اخیر خبر داد و گفت: در پی وقوع سیل اخیر با استفاده از تصاویر راداری نسبت به تهیه نقشه‌های سیل اقدام کردیم که این تصاویر در اختیار مسئولان عالی رتبه کشور قرار گرفت.

به‌ گزارش ایسنا، حسین صمیمی پژوهشگاه فضایی را یک پژوهشگاه عملیاتی توصیف کرد و افزود: بر این اساس هیچ پروژه‌ای در این پژوهشگاه اجرایی نمی‌شود، مگر آنکه منجر به یک محصول کاربردی شود یا خدمتی که دارای مشتری باشد. صمیمی با اشاره به اقدامات پژوهشگاه فضایی در زمینه توسعه فناوری‌های فضایی در مدیریت بحران‌ها، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اموری که در برنامه آمایش سرزمینی پژوهشگاه مورد توجه قرار گرفت، امر مدیریت بحران بویژه در وقایع اخیر است.
او با تأکید بر اینکه مدیریت بحران بدون تکیه بر داده‌ها و اطلاعات صورت نمی‌گیرد، اظهار کرد: برای مدیریت بحران نیاز است اطلاعات و داده‌های به‌روزی در اختیار باشد و این داده‌ها و اطلاعات نیز بهتر است از داده‌های فضایی به دست آید و پس از وقوع سیل در استان‌های کشور، ما در مرکز تحقیقات فضایی پژوهشگاه به‌صورت خودجوش تیم سنجش از دوری را تشکیل و در ایام تعطیلات نوروزی تصاویر ماهواره‌ای مربوط به سیل اخیر را مورد رصد قرار دادیم. صمیمی در ادامه خاطرنشان کرد: تمرکز ما در مرکز تحقیقات فضایی در واقعه سیل بیشتر بر استان «گلستان» متمرکز بود، اما در «پلدختر» و «خوزستان» نیز فعالیت‌های موردی انجام دادیم و حتی تصاویر راداری مفیدی برای شهر اهواز تهیه کردیم که امروز در اختیار مسئولان در استان‌های مربوط  قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here