زمان انتشار : ۲۰ فروردین ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۳۸ | کد خبر : 479770 |

انتقال پیام در رسانه توسط افراد سرشناس

شفقنا رسانه-روزنامه ایران نوشت: پیام‌های رسانه‌ای در بسیاری از موارد از طریق اشخاصی منتقل می‌شوند که در مورد یک محصول، فکر،عقیده، قانون یا هر چیز دیگر نظر می‌دهند و آن را تأیید یا رد می‌کنند. اشخاصی که با این هدف برگزیده می‌شوند معمولاً در جمع گروه‌های سرشناس، نخبه یا مردم عادی حضور دارند و رسانه به کمک آنها سعی می‌کند پذیرفته شدن پیام توسط گیرنده را آسان‌تر کند. زمانی که رسانه به این نتیجه می‌رسد که انتقال پیام به‌صورت مستقیم مورد توجه مخاطبان قرار نمی‌گیرد، تکنیک اقناع به کار گرفته می‌شود تا اثرگذاری آن روی مخاطب بیشتر شود و فردی که پیام را دریافت می‌کند، تردیدهای خود را در مورد آن کمتر کند. به‌عنوان مثال، در این زمینه ممکن است یک تولیدکننده پوشاک با نام تجاری خاص از فرد سرشناس مورد نظر خود درخواست کند با پوشیدن محصولات این شرکت در تبلیغات تلویزیونی حاضر شود.
روش کاربردی دیگر در این زمینه «تداعی معانی» نام دارد و رسانه طی آن می‌کوشد بین فکر، نظر، محصول، خدمت یا… با آرزوها، امیال، غرایز و احساسات مخاطب پیوند برقرار کند تا در نتیجه آن احساس امنیت، حریم خصوصی، موفقیت، سلامت، شادی و… برای مخاطبان ایجاد شود و اعتماد آنها به پیام دریافتی افزایش یابد. البته این گونه تداعی معنی هرگز به‌صورت صریح انجام نمی‌شود و رسانه‌ها می‌کوشند به‌صورت پنهانی و غیرمستقیم آن را به مخاطبان خود القا کنند. هر پیام رسانه‌ای که از این طریق منتقل شود، تأثیرات قابل ملاحظه‌ای روی احساسات و امیال درونی مردم برجا می‌گذارد و پویش هایی که با هدف حمایت از محیط زیست یا… تشکیل می‌شوند، معمولاً این تکنیک را مورد استفاده قرار می‌دهند تا اثرگذاری بیشتری داشته باشند.
سواد رسانه‌ای که این روزها در قالب یک مهارت تخصصی آموزش داده می‌شود، این روش‌ها را برای مخاطبان تحلیل می‌کند تا به آنها نشان دهد هنگام مواجه شدن با یک پیام تبلیغاتی تا چه اندازه تحت تأثیر تکنیک‌های مستقیم یا غیرمستقیم قرار گرفته‌اند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here