زمان انتشار : ۲۰ فروردین ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۲۱ | کد خبر : 479742 |

حمایت از «سپاه پاسدارن» به صفحه یک روزنامه ها آمد

شفقنا رسانه-چند روز گذشته بود که روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا خبر از طرح آمریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان های تروریستی داد که با واکنش های مقامات و فعالان سیاسی روبرو شد .روز گذشته کاخ سفید این طرح را علنی کرد و نام سپاه را در این لیست قرار داد که روزنامه ها امروز تیتر و عکس یک خود را در واکنش به  این اقدام اختصاص دادند.روزنامه سازندگی با طرحی از روحانی و ترامپ که روبروی یکدیگر قرار گرفته اند نوشت « چشم در چشم».و در زیر تیتر توضیح داد محمد جواد ظریف در نامه ای به رئیس جمهوری پیشنهاد کرد که نیروهای نظامی آمریکا در غرب آسیا در لیست گروه های تروریستی ایران قرار بگیرد.

روزنامه آفتاب یزد هم در واکنش به این اقدام به نقل از سخنگوی دولت اصلاحات عنوان کرد « پشتیبانی از سپاه» و در مقدمه توضیح داد،شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید اقدام غیر قانونی و خطرناک رژیم ایالات متحده آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست « سازمان های تروریستی خارجی» در اقدام متقابل در برابر اقدام غیر قانونی و نابخردانه آمریکا اعلام کرد که رژیم ایلات متحده آمریکا را دولت حامی تروریزم و فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام و تمامی نیروهای وابسته به آن را گروه تروریستی می داند.این روزنامه عکس یک خود را به مصاحبه با تقی آزاد ارمکی جامعه شناس درباره مدیریت بحران سیل اخیر اختصاص داد و به نقل از او نوشت « اگر مدیریت صحیح باشد نیاز نیست مدیران وارد گل و لای شوند».

روزنامه اعتماد هم تیتر و عکس یک خود را به گزارشی از حمایت عمومی از سپاه پاسداران در پی اقدام کاخ سفید اختصاص داد و نوشت « من هم یک پاسدارم».

ستاره صبح هم عکس یک را به تصویری از آرم سپاه پاسداران اختصاص داد و عنوان کرد که «ترامپ سپاه پاسداران را در لیست تروریسم قرار داد». این روزنامه در تیتر یک واکنش شورای عالی امنیت ملی در تروریستی خواندن فرماندهی مرکزی امریکا در غرب آسیا را هم «مقابله به مثل با پتناگون» خواند.

روزنامه شرق هم با انتشار تصویر ناقصی از چهره ترامپ نوشت « آخرین تیر ترکش ترامپ» و در گزارش خود به واکنش شورای عالی امنیت ملی در برابر اقدام آمریکا پرداخت.

خراسان هم تیتر یک را به واکنش شورای عالی امنیت ملی اختصاص داد که فرماندهی مرکزی آمریکا و نیروهای وابسته به آن را تروریست اعلام کرد و در تیتر آن را « مقابله به مثل قاطع» خواند. روزنامه در عکس یک تیتری مشابه کیهان کار کرد و به نقل از سردار سلیمانی آورد:« مشتاقان دفاع از حرم به کمک سیل‌زدگان خوزستان بیایند».

این مسئله به تیتر یک روزنامه ایران هم آمد و در تیتر از «ماجراجویی کاخ سیاه» نوشت و در ادامه گفتارهایی از صادق خرازی، محمدصالح جوکار، یوسف مولایی محمد مرندی، کمال دهقانی، محمد هاشمی و الیاس حضرتی را کار کرد.روزنامه ایران عکس یک را به کودک خوزستانی اختصاص داده که به خاطر بیماری اش با لوله پلاستیکی نفس می کشد با این حال پابه پای جوانان در حال پر کردن کیسه های شن برای جلوگیری از سیل است.

روزنامه کیهان هم در واکنش به این اقدام امریکا نوشت:« ترامپ با حماقت خود جواز قتل نظامیان آمریکا را صادر کرد» و توضیح داد که « حماقت‌های رئیس جمهور تازه به دوران رسیده آمریکا تمام شدنی نیست و او در تازه‌ترین و البته به یادماندنی‌ترین حماقت خود، نام سپاه را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد و با این کار عملا جواز قتل نظامیان آمریکا را صادر کرد، این یعنی ترامپ هیچ‌گاه تلخی این حماقت را فراموش نخواهد کرد.»این روزنامه عکس یک را به حضور سردار سلیمانی در برخی از مناطق سیل زده خوزستان اختصاص داد و در تیتر به نقل از او نوشت:« مشتاقان دفاع از حرم به کمک سیل‌زدگان خوزستان بیایند».

سیاست روز هم عکس یک را به تصویر زنی اختصاص داد که در حال جم کردن گل های به جای مانده از سیلاب ها است و به نقل از سردار سیلمانی نوشت:«خوزستان را بهتر از قبل می سازیم». سیاست روز در تیتر یک با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا و سازمان های بین المللی به جای اعتراض به اقدام غیرانسانی آمریکا در مسدود کردن حساب هلال احمر در اقدامی شوک اور تحریم های ایران را تمدید کردند، نوشت:«کمک پیشکش جیبمان را نزنید!» و در زیر تیتر این اقدام را سیلی های پی درپی برای به هوش آمدن برخی دانست.

در چند روز گذشته گویا یکی از شایعات که در خوزستان منتشر شده این بوده که نیروهای نظامی خوزستان برای جلوگیری از ورود آب کرخه به هورالعظیم ( در امان ماندن تأسیسات نفتی) با انفجار سدها باعث ورود آب به مناطق مسکونی و روستا ها شده اند.روزنامه همشهری در واکنش به این شایعات نوشت « موج سواری شایعه سازان در هورالعظیم» و در گزارشی میدانی به این شائبه ها پاسخ داده است .

روزان گزارشی از حرف و حدیث های پشت سر دولت بعد از سیلاب های اخیر کار کرد و در تیتر نوشت:«موج سواری منتقدان در سیلاب های اخیر» و توضیح داد که «به نظر می آید اعضای کابینه انگیزه لازم و کافی برای جنب و جوش را ندارند. مشخص نیست که چه اتفاقی افتاده و این کم تحرکی از چه ناشی می شود. اما به وضوح می توان دریافت که تحولاتی اتفاق افتاده و زیر سایه تاثیر آن اعضای کابینه دلیلی نمی بینند یا نیروی کافی ندارند که در صحنه، پرتحرک حاضر باشند. در سوی دیگر اما رقبای دولت، هم انگیزه و هم قدرت تحرک بیشتر و رسانه ای کردن ان را دارند تا این گونه آن ها را بیشتر و بیشتر در فشار قرار دهند».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here