زمان انتشار : ۱۷ فروردین ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۴:۱۹ | کد خبر : 479680 |

پیشنمازی:رسانه ها نباید برای انتشار اخبار بحران زمان خاصی تعیین کنند/ روزنامه نگاری تخصصی بحران یک ضرورت است

شفقنا رسانه-در هفته های گذشته همزمان با شروع سال نو شاهد  سیلی ویرانگر از استان های شمالی تا جنوبی بودیم.در این میان اطلاعات و آمارهای زیادی به صورت لحظه ای از کانال های و سایت های خبری منتشر می شد که قصد داشت مخاطب را در جریان آنچه در حال رخ دادن است ،قرار دهد.اما آیا همین پوشش لحظه به لحظه بسیاری از کانال های خبری و رسانه های برخط باعث سردرگمی مخاطب نمی شد؟آیا بهتر نبود رسانه ها به صورت گزارش های جامع و دسته بندی شده گزارش های خود را مخابره می کردند؟عملکرد رسانه های محلی به چه صورت بود؟

وظایف رسانه ها کاهش این گسیختگی و آشفتگی برای مخاطب است

پروانه پیشنمازی مدرس دانشگاه و دکترای علوم ارتباطات در این باره به شفقنا رسانه می گوید:  ما در مفهوم شناسی بحران یک سری مفاهیم داریم که شاید خیلی آن را با واژه «بحران»اشتباه می گیرند مثلا بحث پلاسکو را بحران نامیدند در حالیکه اگر بخواهیم بر اساس شاخص های بحران پلاسکو را ارزیابی کنیم،«پلاسکو» بحران نبود .خیلی از اتفاق هایی که از جنس حادثه خیز و سانحه خیز هستند گاهی اوقات بحران تلقی می شوند بحث سیل هم  با توجه به تعاریفی که از بحران داریم، در نوع خود یک بحران بود .

او ادامه می دهد: اما  اگر بخواهیم سطوح و ابعاد بحران را در نظر بگیریم ،باید بگویم که این بحران منطقه ای بود و بحران ملی نبود یعنی در اشل بزرگی رخ نداد.بحران فارغ از منطقه ای یا ملی بودن در ذات خود همراه با نوعی آشفتگی و گسیختگی است. در این میان وظایف رسانه ها کاهش این  گسیختگی و آشفتگی برای مخاطب است. یعنی باید  اطلاعات، آمار و  اخباری به مخاطب بدهند که او بداند در آن منطقه چه اتفاق هایی به وقوع پیوسته و یا در حال وقوع است .

این مدرس دانشگاه رویکرد خبرگزاری ها و کانال های خبری را در پوشش لحظه ای بحران سیل را اقدام خوبی می داند و بیان می کند: رسانه ها نمی توانند یک نقطه پایانی برای بحران در نظر بگیرند و از اخبار لحظه ای غافل شوند چرا که این موضوع  با رسالت روزنامه نگاری در تضاد است و خبرنگاران و رسانه ها نباید برای مخابره کردن این بحران زمان خاصی تعیین کنند و اگر رسانه ای لحظه وقوع رویداد خبری را مخابره نکند ،می دانیم که آن خبر می سوزد و  رسانه های جایگزین سریع آن را منتشر می کنند برای همین نمی توان گفت کانال ها و سایت هایی که اخبار را لحظه ای مخابره می کردند ،باعث سردرگمی  مخاطب می شوند.

اخبار متناقض؛اعتبار منبع را به خطر می اندازد

این پژوهشگر می گوید: تا جایی که من کانال های خبری را رصد می کردم شاهد انتشار اخبار متناقض در همان کانال بودم که همین مسئله می تواند به اعتبار آن منبع آسیب برساند.مثلا در خبری می بینید که گفته می شود در این حادثه تعدادی جان خود را از دست داده اند بعد از  چند ساعت، همان خبرگزاری در خبری دیگر با ارائه آماری از خسارت ها وارده شده ،می گوید خوشبختانه تلفاتی نداشته ایم. یعنی عملا خبر چند ساعت پیش خود را نقض می کند. برخی رسانه ها گویا سرعت را ارجح بر صحت و دقت می دانند.

پیشنمازی از حضور کمرنگ رسانه های محلی در جریان این بحران انتقاد می کند و می گوید:  نه تنها در این واقعه بلکه در اتفاق های دیگر هم، نقش رسانه های محلی کمرنگ بوده است. با در نظر گرفتن همان سطح بحرانی که اشاره کردم ، وقتی یک بحرانی منطقه ای ارزیابی می شود انتظار داریم که رسانه های محلی آنجا با شدت بیشتری وارد عمل شوند تا رسانه ملی.اگر چه سیل یک اتفاق دردناکی بود و در برهه خاصی از سال که ایام عید بود اتفاق افتاد،اما رسانه ملی طبق  مسئولیت اجتماعی که دارد ، باید متوجه این موضوع باشد که خدشه ای به روان کلی جامعه وارد نکند و از طرفی باید یک توازن در اطلاع رسانی داشته باشد.

رسانه های محلی اخبار را با دقت کمتر و نقص های زیادی منتشر می کردند

او ادامه می دهد: ولی رسانه های محلی این محدودیت را ندارند و با دست بازتر می توانستند این اخبار را منتشر کنند . طی چند کانال محلی که رصد کردم می دیدم که اطلاع رسانی های رسانه های محلی با دقت کمتر و نواقصی همراه است و  خبرگزاری های سراسری خیلی کامل تر حادثه را  پوشش می دهند.فکر می کنم  یکی از دلایل این اتفاق ،عدم تخصص است خیلی از دوستانی که در رسانه های محلی کار می کنند شاید تخصص لازم را در اطلاع  رسانی بحران ندارند و این مربوط  به کل جامعه رسانه کشور می شود.من بارها گفته ام که وقتی ما در کشوری بحران خیزی زندگی می کنیم  و از ۴۰ نوع بلای شناخته شده ۳۲ بلا را تجربه می کنیم و یا در حال تجربه آن هستیم، داشتن روزنامه نگاری تخصصی بحران یک ضرورت است که متاسفانه می بینیم در دروس دانشگاهی ما هم جایی ندارد.

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here