زمان انتشار : ۱۷ فروردین ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۰۷ | کد خبر : 479654 |

«آغاز سیلابی سال ۹۸»به صفحه یک روزنامه ها آمد

شفقنا رسانه-با شروع سال نو اتفاق ناگواری چون سیل سراسر ایران را فرا گرفت و این بحران سر خط خبرهای بسیاری از رسانه ها شد.امروز هم روزنامه ها با شروع اولین انتشار خود در سال ۹۸ صفحه یک خود را به این بحران اختصاص دادند.
روزنامه سازندگی با طراحی جالبی از فراگیری سیل در برخی مناطق کشور نوشت « سال سیل» و ویژه نامه خبری و تحلیلی درباره سیل منتشر کرد .با توجه به اینکه در این ایام کمتر روزنامه ای منتشر می شد فرصت برای گزارش های میدانی از مناطق سیل زده برای روزنامه ها بیشتر فراهم بود سازندگی هم این گزارش ها را در ویژه نامه خود دارد و تلاش کرده با مصاحبه های مختلف هم این بحران را در مناطق مختلف مورد بررسی قرار دهد.

روزنامه هفت صبح هم تیتری امیدوارانه از زبان ساکنان مناطق سیل زده نوشت « زنده می مانیم …» و در گزارش خود چندین روایت از وضعیت زندگی افرادی که در سیل بودند،تهیه کرده است همچنین داستانی از سیل گلستان تا لرستان ؛ سدهای رحمت یا سدهای فاجعه؟ منتشر کرده است.

«سیلاب زِ سر گذشت…» تیتر یک روزنامه ایران است که عکس یک را هم به آن اختصاص داد و سعی کرد گزارش کاملی را از ویرانی‌های سیل و همدلی ملی در مناطق سیل زده کار کند. روزنامه از فاجعه سیل در لرستان / خرم‌آباد نوشت و با محمد فاضلی درباره کمیته ملی سیل گفتگو کرد و به ارائه گزارشی از اقدامات دولت برای امداد و جبران خسارات سیل‌زده‌ها پرداخت و توضیح داد که سیل با اقتصاد چه می کند؟

روزنامه کیهان هم در عکس یک از بسیج عمومی در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان گزارشی تهیه کرد و در تیتر از « آزمـون سخـت سیـل » نوشت و توضیح داد که « سال ۹۸ در حالی آغاز شد که به گفته عموم مردم کشورمان ، یکی از سین‌های سفره‌های هفت سین امسال «سیل» بود. شاید برای کمتر کسی قابل پیش‌بینی بود که آخرین ساعات سال ١٣٩٧ و روزهای آغازین سال ١٣٩٨، بارش شدید نزولات آسمانی و راه افتادن دو سیلاب بزرگ، ۲۴ استان کشور را درگیر بحرانی طبیعی کند. نقطه شروع سیلاب‌ها از ۲۷ اسفند ۹۷ و با بالا آمدن آب رودخانه‌های استان گلستان وسرریز شدن سدهای استان ازجمله سد بوستان، گلستان و وشمگیر بر اثر ورود سامانه بارشی قدرتمند به کشور آغاز شد و در ادامه به استانهای مازندران، فارس، آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، ایلام، بوشهر، تهران، خراسان‌های جنوبی، رضوی، شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، ، قزوین،کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، مرکزی و همدان رسید. »

روزنامه آفتاب یزد عکسی انتخاب کرده که بیشتر بحران زلزله را به ذهن یادآور می شود تا سیل .این روزنامه در تیتر عنوان کرد « سیل درد امید» و در زیر تیتر توضیح داد،آفتاب یزد در چهار گزارش مجزا به ابعاد سیل اخیر پرداخته است ؛ گزارش میدانی از لرستان ( غیبت مدیریت واحد)؛ گزارش عملکرد مسئولان ( سوپرمن های سیاسی غرق در سیل پوپولیسم)و گزارش بازتاب شبکه های اجتماعی ( از تبلیغ وحدت تا ماجرای نرگس کلباسی).

روزنامه خراسان هم در تیتر و عکس یک به « همبستگی ایران مقابل سیلی سیل » اشاره کرد و نوشت:« مردم که در زلزله کرمانشاه از آزمون نوع دوستی سربلند بیرون آمده بودند این بار هم باتمام توان به کمک هموطنان گرفتار در سیل شتافتند. در این خدمت رسانی ها اگرچه ضعف هایی دیده می شود اما همه به یاری رساندن به همنوعان خود فکر می کنند» .روزنامه سعی کرد در اولین نسخه اش در سال ۹۸ به موضوعات مختلفی از بحران سیل بپردازد.

اعتماد عکس جالبی را از همراهی مردم مناطق سیل زده در کنار هم کار کرد و نوشت « زندگی در پیش رو» .این روزنامه قیمت خود را از امروز دو برابر کرده است سید علی میرفتاح سردبیر این روزنامه در سرمقاله این روزنامه توضیح داده « از امروز قیمت اعتماد دو برابر شده است.قبل از عید هر نسخه دو هزار تومان بود که از امروز شده است چهار هزار تومان.گران شدن روزنامه ربطی به گران شدن پیاز و گوشت ندارد.صریح بگویم که این افزایش قیمت برای سود جویی نیست بلکه برای دوام آوردن و ماندن است در روزگار سخت.از سر ناچاری قیمت روزنامه را بالا برده ایم تا به کمک شما بتوانیم جلوی مرگ رسانه را بگیریم.مطمئن باشید که همه هزینه حیات روزنامه به گردن شما نیست.بخشی را به شما واگذاشته ایم .بخشی را هم خودمان متقبل کرده ایم به این امید که چراغ روزنامه کاغذی روشن بماند و کمر رکن چهارم دموکراسی زیر چنین بار گرانی نشکند شبیه داستان دو کاج محمد جواد محبت.یادتان هست؟ همان که گفته بود ،در کنار خطوط سیم پیام خارج از ده دو کاج روییدند..،درست عین روزنامه ها و روزنامه خوان ها.»

سیاست روز هم عکس و تیتر یک را به سیل اختصاص داد و در تیتر از «سین اجباری هفت سین ۹۸» نوشت و در سرمقاله به «اقتدار اجتماعی ایران در سیل ۹۸» اشاره کرد.

روزنامه شرق هم  با اختصاص تیتر و عکس یک خود به بحران سیل در کشور نوشت « سلسله سیل» و در زیر تیتر با مروری بر اتفاق ها و عملکردهای مسئولان در این مدت نوشت ؛ مقام معظم رهبری: تاکید کرده ام کار اصلی بازسازی ویرانی های سیل است.سفر رئیس جمهور و فرماندهان ارتش و سپاه به مناطق سیل زده.تحریم و معمای کمک های خارجی به هلال احمر .۴۳ میلیارد تومان کمک مردمی به سیل زدگان.فرمان مدیریت سیلاب در دستان سیاسیون.تشتت آرا در مدیریت بحران .آغاز دوره ترسالی بعید نیست.سیل سیاسی علیه دولت.

همشهری هم تصویر خوبی را از کمک رسانی و همدلی مردم در مناطق سیل زده کار کرد و نوشت « بلایی که مردم را ملت کرد » و در زیر تیتر اشاره کرد ،سیل در چندین استان کشور اگر چه خرابی های فراوانی به بار آورد اما با یاری و همدلی گسترده مردم همراه بود.همشهری در گزارش خود از آسیب به سازه های آبی شوشتر،خسارت ۵۰ میلیارد تومانی به آثار تاریخی لرستان،وضعیت دیوار گرگان و احتمال ورود سیل به محوطه باستانی شوش گفته است.

روزنامه روزان هم گزارشی از اختلاف بر سر امدادرسانی در مناطق سیل زده کار کرد و در تیتر از «آغاز سیلابی سال ۹۸» نوشت و توضیح داد که «اغلب تحلیلگران معتقدند که سال ۹۸ سال پرچالشی برای کشور خواهد بود. امید است که وقوع این سیل و حواشی آن این تلنگر را به مسئولان زده باشد که برای رویارویی با بحران آمادگی نداریم. دوگانگی در مدیریت کشور و نبود همدلی و انسجام درونی آفتی است که می تواند بحران را تشدید کند».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here