زمان انتشار : ۱۲ فروردین ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۴۵ | کد خبر : 479632 |

فروش نوزاد؛ بهترین سوژه ۹۷ از نگاه سردبیر آفتاب یزد

شفقنا رسانه-ویترین روزنامه‌ها هر روز چینشی از مهم‌ترین اخبار متناسب با خط مشی آن تحریریه است و انعکاس سوژه های مهم در رسانه ها می تواند با بازتاب های داخلی و بین المللی همراه باشد. به همین خاطر سوژه یابی معمولا یکی از مهم ترین اصول برای هر فعالیت رسانه ای به ویژه گزارش نویسی است. اما از دید سردبیران مهم ترین و بهترین سوژه ای که در سال ۹۷ به آن پرداختند چه بود؟ در پوشش آن سوژه با چه مسائل و چالش هایی همراه بودند؟

 

علیرضا کریمی، سردبیر روزنامه «آفتاب یزد» در این باره به شفقنا رسانه می گوید: فکر می کنم همین گزارشی که چند وقت پیش درباره فروش نوزاد با تیتر «بیعانه بدهید تا دختر رزرو کنیم!» منتشر کردیم، هم پر بازخورد بود و هم سبب خیر شد. البته انتخاب گزارشی منتخب در طول یک سال کار سختی است ولی فکر می کنم این گزارش نقطه عطفی در کارنامه سال ۹۷ آفتاب یزد بود. از یک طرف در رسانه های دیگر بازنشر شد و بازخور خوبی داشت و از طرف دیگر از وزارت بهداشت با ما تماس گرفتند و ماجرا را پیگیری کردند و فکر می کنم به نتایج خوبی هم رسیده باشند.

او توضیح می دهد: ماجرا از این قرار است که خبرنگار ما در اینستاگرام وارد صفحه فروش نوزاد می شود. با ادمین این صفحه ارتباط برقرار می کند و از او اطلاعات می گیرد و درباره قیمت و جنسیت صحبت می کنند. ما هم داده ها و اطلاعات بدست امده را به همراه گزارش و تحلیل در روزنامه منتشر کردیم.

کریمی به معضل فروش نوزاد در سال های گذشته و پرداختن رسانه ها به آن اشاره می کند و می گوید: فروش نوزاد یک معضل اجتماعی بود که هرچند رسانه ها در گذشته جسته و گریخته به آن پرداخته بودند ولی همچنان وجود داشت و نشان می داد که در بعضی از بیمارستان ها متاسفانه کسانی که نام پرستار را به یدک می کشند ،به طور مشمئز کننده ای دلال نوزاد شدند. بنابراین اگرچه قبلا هم رسانه ها از زاویه های دیگر به ان پرداخته بودند ولی فکر می کنم انتشار این گزارش به جا و قدمی مثبت بود.  امید است مسئولان هم محکم تر و با پیگیری بیشتر جلوی چنین مسئله ای را بگیرند.

سردبیر روزنامه آفتاب یزد با اشاره به واکنش مخاطبان و بازخوردهای صورت گرفته جهت انتشار این مطلب می گوید: واکنش اکثر مخاطبان ما مثبت بود. از این جهت که می گفتند چقدر خوب است که به چنین موضوعی پرداختید. بعضی ها هم از تجربه خود گفتند. اینکه چنین صفحاتی را در تلگرام و اینستاگرام دیدند و از تجاربشان به ما گفتند و تشویقمان کردند و از ما خواستن به چنین گزارش هایی که در رسانه ها کم هست بیشتر پرداخته شود.

کریمی ادامه می دهد: خوشبختانه چون این یک سوژه اجتماعی بود مشکلی برای خبرنگار یا روزنامه ایجاد نشد. البته ما انتظار داشتیم که وزارت بهداشت گزارشی به ما می داد و یا حداقل در طول روزها و ماه های آینده بدهد و بگویند نتیجه پیگیری هایشان چه شد؟ چون ما وقتی این اطلاعات را جمع آوری کردیم احساس کردیم که پشت این قضیه یک باند وجود دارد و اینگونه نیست که یک پرستار به صورت شخصی دست به چنین کاری بزند. ما انتظار داریم که وزارت بهداشت گزارش نوع برخورد و نتیجه این مسئله را به ما بدهد.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here