زمان انتشار : ۹ اسفند ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۴۳ | کد خبر : 478974 |

رضاییان: محتوا و تحلیل ضرورت روزنامه‌های الکترونیکی است

شفقنا رسانه– کاهش مخاطبان روزنامه‌های چاپی پدیده‌ای است که از چند سال قبل گریبان بسیاری از روزنامه‌ها را گرفته است. گسترش فضای مجازی و انتشار سریع اخبار در کانال‌های خبری باعث شده است بسیاری از مردم ترجیح بدهند به جای خواندن روزنامه‌ها سراغ کانال‌های خبری بروند. کاهش تیراژ روزنامه‌ها و بی‌علاقگی نسل امروز به روزنامه کاغذی باعث شده است بسیاری از روزنامه‌ها اخبار خود را در فضای مجازی و کانال‌های خبری منتشر کنند. اما در این میان نکته‌ای که در اخبار و گزارش‌های روزنامه‌ها دیده نمی‌شود، محتوا است؛ نکته‌ای که مجید رضائیان استاد روزنامه‌نگاری و پژوهشگر ژورنالیسم بر آن تأکید دارد و معتقد است محتوا و تحلیل می‌تواند مخاطب را به سوی روزنامه الکترونیکی جذب کند. با او که بنیانگذار سبک روزنامه‌نگاری تحلیلی است در این ارتباط و ضرورت‌هایی که روزنامه الکترونیکی باید به آن توجه داشته باشد گفت‌و گو کردیم.

از دیدگاه شما برای موفقیت در عرصه روزنامه‌نگاری الکترونیکی به چه فاکتورهایی باید توجه کرد؟
روزنامه‌ها بر دو جنبه تأکید دارند. جنبه محتوایی و جنبه فرمی. اگر روزنامه‌ای نتواند پاسخ پرسش‌های مخاطب خودش را بدهد، طبیعی است مخاطب به سراغ رسانه دیگری می‌رود. بنابراین اولین نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که اگر ما از روزنامه چاپی به سوی روزنامه الکترونیکی می‌رویم باید با توجه به سوی تحلیل گام برداریم. یعنی در گزارش، مصاحبه، پیگیری سوژه عنصر چگونگی و چرایی را مدنظر قرار بدهیم. ژانر تحلیلی یک ژانر موفق در روزنامه‌نگاری دنیا است که در آن محتوا حرف اول را می‌زند. از دهه ۹۰ تا امروز روزنامه‌نگاری تحلیلی حرف اول را در دنیا می‌زند.
در این ژانر تکیه تنها به جنبه خبری نیست زیرا با توجه به وجود شبکه‌های اجتماعی مردم نیاز خبری خود را از این شبکه‌ها تأمین می‌کنند و تنها تحلیل می‌تواند نکته بارز و مثبت روزنامه‌های الکترونیکی باشد. در کشور انگلستان چند روزنامه از نسخه چاپی به نسخه الکترونیکی تبدیل شدند و جنبه‌های محتوایی را تقویت کردند و همین امر باعث شد تا مردم رغبت زیادی به مطالعه روزنامه‌های الکترونیکی نشان بدهند.  بنابراین معتقدم که محتوا یکی از ضرورت‌های تبدیل وجه چاپی روزنامه‌ها به نسخه‌های الکترونیکی است.

روزنامه‌های الکترونیکی برای یافتن جایگاه بین مردم چه مواردی را باید مد نظر قرار بدهند؟
نسخه‌های الکترونیکی می‌تواند جایگاه خودش را بین مردم پیدا کند ولی مشروط به اینکه به جنبه محتوایی توجه داشته باشد. ژانر روزنامه‌نگاری تحلیلی ژانری است که همه ابعاد را دربر می‌گیرد و بسیار موفق است. به صرف اینکه از نسخه چاپی به سوی نسخه‌های الکترونیکی پیش برویم نمی‌توانیم بگوییم که گام مثبتی برداشته‌ایم  زیرا محتوا برای یک خواننده بسیار مهم است و باید روزنامه‌نگاران به این نکته توجه داشته باشند. زیرا امروز مخاطب می‌تواند در فضای وب هر شبکه اجتماعی را که دوست داشته باشد انتخاب کند و نظر بدهد و حتی مطلب تولید کند. تا ۱۷ سال قبل گفته می‌شد نظریه مخاطب در رسانه‌ها حاکم است اما نظریه مخاطب به نظریه کاربر تبدیل و امروز نظریه کاربر به نظریه خود ارتباط گر تبدیل شده است و فرد ضمن اینکه خبر را دریافت می‌کند می‌تواند آن را ارسال کرده و حتی تولید کند.

روزنامه الکترونیکی ایران عصر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
روزنامه الکترونیکی ایران عصر یک قدم بسیار خوبی است که برداشته شده و باید ادامه پیدا کند. البته باید  به سوی روزنامه‌نگاری تحلیلی پیش برود و با این شیوه می‌تواند اثرگذار باشد. بخشی از مطالب این روزنامه تولیدی و بخشی نیز مطالب روزنامه چاپی  است و باید به گونه‌ای پیش برود که همه مطالب آن تولیدی و همراه با تحلیل باشد. ایران عصر یک حرکت نوین و مهمی است که می‌تواند نیاز مخاطب را برای تحلیل اتفاق‌هایی که هر روز در اطراف او می‌افتد در همان روز پاسخ بدهد.

منبع: ایران عصر

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here